Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

1 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

Evet 9 aylık bir gebelik süresinden sonra nihayet doğumunuzu geçekleştirdiniz ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Yeni doğum yapmış annelerin sıklıkla karşısına çıkan iki durum olacaktır. bunlardan ilki çevreden ve akrabalardan yoğun ilgi ve yoğun yardım talepleri olmaktadır veya bu durumun tam tersi olan yardımların yeteri kadar olmamasıdır. Aslında ne fazla yardım talebi nede eksik yardım olması işin çözümü değildir doğru olan anne ile tek kişinin ilgilenmesi bu ya aile fertlerinden biri veya size gerçekten yardımcı olacak birinin kalması olacaktır.

Doğum gerçekleştikten sonra üç hafta süresince küçük bebeğinizde fiziki olarak değişmeler olmaya devam eder. Bebekler doğduğu zaman gözleri birbirine daha yakın olur ve hatta şaşı bakarlar ama endişelenmeyin bu geçici bir durumdur. Bebeğiniz kısa zamanda göz kaslarını kontrol etme yeteneğini kazanacak ve baktığı yerlere odaklanmayı öğrenecektir. Bunlara ek olarak bebekler bazı kişilik özelliklerini de göstermeye başlarlar sakin mi olacak yoksa hareketlimi gibi.

İlk 15 gün geride kaldıktan sonra bebekler beslenme konusunda kendilerine bir plan çıkarmış olurlar. Anne ve babaların sık karşılaştığı soru geceleri bebeklerinin uyumamasıdır bu konuda şanslı anne babaların bebekleri geceleri 6 saat kadar deliksiz uyurlar. Fakat bu konuda şanslı olanlar genellikle azdır. Bu süreçte bebekler ister gece ister gündüz olsun iki veya üç saatte bir uyanırlar ve karınlarının acıktığını hissederek annelerinden süt isterler. Yeni bebek sahibi olanlar bu sorunla sıklıkla karşılaşırlar ama bu söz konusu olan durum geçicidir. Yapılan bazı araştırmalarda uzmanlar demiş ki bu dönemdeki bebekler sadece acıktıklarında beslenmek isterler.  Yani sizinde bebeğinizin gecenin ikisinde veya sabahın beşinde uyanıp acıktım beslenmek istiyorum diyebilirim ve sizde bunu yerine getirmek zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Yeni doğan bebekler bu süreçte bir takım algı yeteneklerini askıya alırlar yani yüksek sesler, karışık ne konuşulduğu belli olmayan gürültüler gibi dış seslere kendilerini kapattıklarından dolayı bu dönemlerde bebeğim uyuyor ev sessiz olsun diye çabalar harcamak yanlış bir davranıştır. Hatta bu şekilde yapılırsa bebek sessiz ortamlarda uymaya alışacaktır ve buda ilerleyen dönemlerde sürekli sessiz ortam istemesine gürültülü ortamlarda uyuyamamasına neden olacaktır.

Yeni doğan bebelerde kol ve bacaklar kıvrık durumda olur. Bebeği gövde kısmından tuttuğunuzda ve yüz üstü pozisyona getirince baş ön kısma düşer. Yüz üstü pozisyonda yattığı zamansa kafasını sağ taraftan sol tarafa çevirebilir. Bebekler doğduklarında bir takım onlara yardımcı olacak yetenekler ile dünyaya gelirler bunlar nelerdir; kafasını çevirerek annesinin memesini arama, avucunun içerisine parmağınızı koyduğunuzda sıkması veya kollarını açması gibi. Bu yetenekler bebeğin yaşamını kolay hale getirmek için verilmiş yeteneklerdir.

1 Aylık Bebeğiniz Neler Yapabilir?

Bebekler 1. Ayında en fazla 15-30cm uzağı görebilirler bundan daha fazla mesafede olan kişileri veya nesneleri görmekte zorlanarak bulanık görürler.

24 saatlik bir dilimin 17-20 saatinde uyurlar. Ancak zaman geçtikçe uyku saatleri de düşecektir.

Etrafında olan kişilerin yüzleri ile ilgilenirler fakat bu kısa süreliğine olur. Çevresinde hareketli bir nesne varsa ve yakın mesafedeyse takip altına alırlar. Hatta yerleri değişirse bunun farkına varırlar oda sıcaklığı veya ortam geçişlerinde değişen sıcaklığı fark ederek rahatsızlık duyarlar.

Bu dönemde bebekler annesinin kokusunu bilir huzursuz olan bebeğini annesi kucağına aldığında susar. Acıktığını hissederek emme isteği ile karnını doyurmaktadır. Emme refleksi olarak oldukça güçlü yapıya sahiptirler. Annesi bebeğini göğüs kısmına getirdiğinde hemen meme aramaya başlarlar ve kısa sürede bularak emme işlemini gerçekleştirirler. Bebeği bu dönemde yüzü üstü yatırdığınızda kafasını yukarı kaldırmaya çalışır. İsteklerini ağlayarak belli eder her ağladığında isteği yerine geleceğini bilir. Gerek duyduğu istekleri düzenli olarak olur ve beslenmesi de bir düzene girmeye başlarsa dünyaya yeni, yeni alışmaya başlayan bebek daha çabuk adapte olacaktır.

Bebekler sevgiyi çok severler ona sevdiğinizi belli etmekten kaçınmayın. Kucağa almaktan çekinmeyin. Kendilerine dokunulmasından hoşlanırlar. Bebeğin güven duygusunun gelişmesi açısından ona sevdiğinizi belli edin kucağınıza alın onunla konuşun. Bebeğinizi uyurken çok sıkı şekilde sarmayın uyku esnasında ani hareket yaparak uyanabilir bu yüzden hafif olarak kundaklamadan sarın ve yatırın.

Bebekler hızla gelişir ve çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışırlar. Ona gülen yüzler, güzel sesler her zaman ilgisini çekecektir.

1 Aylık bebek için yapılan aşılarsa Hepatit B: 0 ve 1. Ayda 2 doz olarak uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM