Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

10 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

10 aylık bebek  gelişimi konusunda artık bebeğiniz çevresini daha iyi analiz edip anlayabilir. Beyin gelişimi devam etmekte ve daha da bu gelişim sürecektir. Bu dönemde ki bebeklere baktığımızda oyun oynamaktan çok hoşlanırlar ve her şeyden oyun çıkartmak isteyerek her istediğini yapmak isterler. Çevresinde ki her şeyi keşif etme merakı bulunmaktadır fakat henüz bu dönemde bebeklerde kendini koruyabilme yeteneği tam olarak gelişmiş sayılmaz. Bu nedenle bebek çevresini keşif ederken tehlikelerin farkına varamaz. 10 aylık bebek gelişimi konusunda bebekler her gördüğü nesneyi eline almak ister bununla yetinmezler ağızlarına götürürler, yerlere atarlar ve tekrar almak isterler. Beyinsel gelişimi daha da güçlenen bebek çevresine olan merakı daha da artar ve fiziksel olarak geliştiği için el becerileri de artmıştır. Anne ve babaların bebeği için evde gerekli önlemleri alması gerekmektedir.  Gerekirse bebeğin emekleme pozisyonuna gelin ve çevreyi onun gördüğü gibi görerek tehlike oluşturacak unsurlar varsa bunları düzeltin. Bu dönemde bebeğin bu meraklı hali engellenmemesi gereklidir gelişimi açsından bu önemlidir. Aslında bu dönemde ki bebekler hayır denildiği zaman ne demek olduğunun farkındadırlar. Fakat nasıl bir tepki vereceklerini bilemezler. Bunun için 2 ay daha gelişim süreçlerini geride bırakmaları gerekir.

10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebek neler yapabilir?

Bebek bu ayda duvar, koltuk gibi bir şeyden destek alarak ayakta durabilir. Aynı şekilde oturuyorsa tutunarak kalkabilmektedir. Oyuncaklarını sahiplenir hatta elinden almaya çalışırsanız size tepki gösterir vermek istemez. Anne ve baba kelimelerini duyabilirsiniz. Yüzükoyun yatarken kendi başına oturur pozisyona gelebilir. Boyutları küçük olan nesneleri parmaklarını kullanarak tutabilir. Destekli bir şekilde yürüyebilir örneğin evdeki eşyalara tutunarak. Anlık olarak hiç bir şeyden destek almadan ayakta kalabilir ama çok uzun sürmez. Artık bebeğiniz anne ve baba kelimelerini anlaşılır ve farkında olarak söyleyebilmektedir. Önceki dönemlerde sıklıkla isteklerini ağlayarak ifade eden bebek artık ağlamadan isteyebilir, örneğin susamışsa bardağı ve ya suyu görünce sevinç yapabilir. Parmakları ile nesneleri tutabildiğinden küçük bir bardaktan su içebilir. Söylediklerini pek anlayamasanız da karmaşık olarak bir şeyler anlatmaya çalışabilir.

Bebekler etrafında ki insanları taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle bebeğiniz ile konuşun sizden bir şeyler istediğinde örneğin suyu işaret ettiğinde su mu istiyorsun diye üstüne basarak söyleyin. Bebeğiniz ile uzunca konuşun gün boyunca neler yaptığınızı anlatabilirsiniz.

10 aylık bebek gelişimi bilgileri

Beyin gelişimi hızla devam etmektedir. Anne ve babaların çok sık oynadığı cee-ee oyunu vardır. Şimdiye kadar siz bebeğinize yapıyordunuz ama artık bebeğiniz size cee-ee yapabilir. Belki etrafınızdan duymuş görmüşsünüzdür bu aylarda bebekler üzerlerine battaniye gibi bir şey alıp altına girerler ve cee-ee oyunu oynarlar. Hatta üzeri örtülüyken aaa nereye gitti, nerde, saklandı galiba bulamıyorum gibi tepkiler vermenize bayılacaktır.

10 aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler bazı basit olan istekleri anlayabilirler ve yapabilirler. Bunun yanında gördükleri durumları değerlendirerek anlam kurmaya çalışırlar. Yemek masası kurulurken birazdan yemek yeneceğini veya üzerine farklı giysiler giydirilirse dışarı çıkacağını anlar. 10 aylık bebek gelişimi süreci içinde oyun oynamaya bayılır sürekli kendisi ile oyun oynansın isteyebilir. Siz bu isteğini geri çevirirseniz olumsuz tepki verecektir kızabilir, üzüntü gibi. Bir duruma sevinmişse bunu çığlık atarak belli edebilir. Çevresinde ki insanların yüzlerine dikkat ederek mimik hareketlerini taklit etmeye çalışabilir

10 aylık bebeğinizi takip edin

Bebekler 10 aylık bebek gelişimi dönemlerinde annelerine aşırı derecede ilgi duyarlar ve bağlıdırlar. Annesini göremediğinde hemen huysuzlaşarak ağlamaya başlar. Bebeklerin sosyal olarak gelişmesi ve insanlar ile iletişim kurabilme yeteneklerini geliştirmek adına bu dönemin atlatılması beklenmelidir. Peki bu dönem nasıl kolay atlatılır; anne veya babası bir yere giderken bebeğine nereye gittiğini ve kesinlikle geri döneceğini açıkça ve net bir dille anlatmalıdır. Bebek huzursuz bir haldeyse yani ağlıyorsa annesi yanında bir süre daha kalarak bebeğini sakinleştirmesi gerekmektedir.  Şayet yabancı bir ortama gidilmişse bebeği sevmek isteyenler olacaktır. Fakat öncelikle bebek annesinin kucağında olmalıdır ve annesi çevredeki insanların kim olduğunu tatlı bir dil ile bebeğine anlatması ve güven aşılaması gerekmektedir. İnsanlar bebeği sevmek isteyecektir ama onları uyarınız sakin, yavaş,güler yüzlü davranarak mümkün olduğunda bebeği korkutmaktan kaçınmalıdırlar. Bebekler bazı çok sevdiği nesnelere bağlanabilirler. Bu örneğin bir battaniye, oyuncak veya herhangi bir nesne olabilir. Annesi yanında değilken yanında bağlandığı bir şey varsa ondan cesaret ve güç alacaktır. 10 aylık bebek gelişimi ile ilgili sorularınız varsa yorum yaparak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir önceki konumuz olan 9 aylık bebek gelişimi ve bir sonraki yazımız 11 aylık bebek gelişimi konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM