Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

10 Haftalık Gebelik Gelişimi

10 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

10 haftalık gebelik dönemine geldiğimize bebeğiniz artık yavaş, yavaş bir insan şekline bürünmeye başladığını görmek mümkündür. Bundan önceki dönemlerde bebeğiniz tıp dilinde embriyo olarak isimlendirilirken artık bu haftadan itibaren fetus olarak adlandırılacaktır. Anne adayına dışarıdan bakıldığı zaman hala karnı daha büyümemiş ve hamile olduğu anlaşılmaz. Fakat gebeliğin en tehlikeli dönemlerini geride bıraktınız sayılır.

Bebeğinizin göz kapakları birbirleri ile yapışık biçimde olup göz kapakları ve iris tabakası da gelişimini sürdürmektedir. Az öncede dediğimiz gibi bebeğiniz artık bir insan görünümüne bürünmeye başladı ve böylelikle el ile ayak parmakları birbirlerinden ayırt edilir biçimde görülebilir. Doktorunuz ile birlikte ultrasonda bir insan görüntüsü görebilirsiniz.

Embriyo evresinde ekoderm adı verilen tabaka artık bu haftadan itibaren bebeğin deri kısmının üst bölümünü meydana getirecek bir tabakaya geçiş yapmaktadır. Anne adayının rahminin büyüklüğü ise yaklaşık bir tenis topu kadar olmuştur.

10 haftalık gebelik ile birlikte bebeğiniz içinde yaşadığı amniyon sıvısının içerinde hareket etmeye başlayacak ancak bu hareketleri henüz anne adayları hissedemez. Önceki haftalarda bebeğiniz arka kısmında bulunan kuyruk görünümlü kısım artık düzleşerek görünmez bir hal kazanacaktır. Bizim gibi nefes alıp vermeye başlayan bebeğiniz oksijen ile değil amniyon sıvısını yutarak nefes alıp verme işlevini gerçekleştirir. Yaklaşık iki hafta içersinde organ gelişimini tamamlamış olacaktır. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimi olmaktadır.

Organları demişken artık dudağı ile damağının yapı oluşumu 10. Hafta ile beraber sonlanacaktır. Bebeğinizin zor meydana gelen yapıları arasında bulunur ve üç hafta kadar bir sürecin sonucunda oluşur. Doktorunuza kontrole gittiğinizde ultrasona gireceksiniz ve bebeğinizi görecek hatta ağzını kendi kendine açıp kapattığına bile şahit olabilirsiniz. Alın yapısına bakıldığında ise ödemli olduğunu görürsünüz çünkü beyin gelişimi sürmekte bu şişlik ileriki haftalarda inecektir ve doğumdan sonra bile beyin gelişimi devam edecektir.

10 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğin bu dönemde artık kıkırdak dokusu gelişimi yerine kemik dokusunda oluşan gelişimler meydana gelmeye başlar. uzun olan kemiklerde ilk kez kemikleşme hareketleri görmek mümkündür. Bebeğinizin boy ve kilosuna değinirsek baş ve popo uzunluğu (CRL) 22-25mm boyutlarında olmaktadır. Ağrılığı ise 2 ile 4 gram arasında olmaktadır.

10 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

10 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Gebelik dönemi muhteşem gelişmelerin yaşadığı bir süreçtir. Anne adayları da bu süreçte bir çok değişime uğrarlar. Bu dönemlerde varislerin olabilirken, diş etlerinizde şişmeler ile karşılaşabilirsiniz. Anne adaylarımız kendileri ve bebekleri için flor almayı ihmal etmemeli. Diş macunlarının içerisinde flor bulunur ama alırken içeriğinde flor olduğundan emin olun ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

Hamile kalmadan önce diş ve ağız sağlığının kontrol edilmesi tedavi edilecek durumlar varsa tedavilerinin yapılması önerilir. Ama her gebelik planlı olmadığı için bu çoğu zaman mümkün olmaz. Dişlerinizde sorunlar olursa bir diş hekimine giderek yardım almalısınız.

Hamilelikte kan hacmi yaklaşık yüzde elli oranında artmaktadır. Bu haftada daha belirgin olarak artmadı ama bazı anne adaylarımızda artabilir ve damarlarını daha net görmeye başlayabilirler.

Dışarıdan bakıldığında tam olarak hamile olduğunuz çok belli olmuyor ama artık buda belli olmaya başlayacak ve eski kıyafetleriniz olmamaya başlayacak hamile kıyafeti bakmanın zamanı geliyor. gebelikte nasıl giyinilir >>>

Gebelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Hamilelikte beslenme son derece önemli yer kaplamaktadır. Bütün gebelik döneminiz boyunca bolca su tüketmeye çalışın. Kalori açısından bol ama vitamin ve mineral açısından fakir besinleri tercih etmeyiniz. Kalsiyum alımına dikkat ederek süt ve süt ürünlerini tüketin. Çok fazla kilo almak bir çok soruna neden olacağından düzenli ve sağlıklı beslenin. Hamur işi gibi yağlı ve kalori değeri çok fazla olan gıdaları çok yemeyin. Haftanın iki günü balık tüketin, her gün biraz ceviz yemeniz omega 3 almanızı sağlayacaktır.

Anne adaylarının kabızlık problemini beslenmeyi düzenleyerek azaltmak mümkündür. Bunun için sebze ve meyve tüketimine önem vermek gerekir. Önemli olan yeteri kadar meyve ve sebze tüketmektir. Bunun nedeniyse özellikle meyvelerde şeker olması, çok tüketildiğinde istenilen kilodan daha fazla kilo alımına neden olur.

Kırmızı etiyse haftada 2 gün almak gerekir. Fakat bazı hamileler et yemezler bunun yerine sebze ve baklagiller tüketerek kırmızı etten alınması gerekenleri karşılamalıdırlar. Bu dönem diyet yapılacak bir dönem değildir. Bu nedenle sadece sağlıklı beslenin. Light olan içecekler, tatlandırıcı barındıran içecekler tercih edilmemeli. İçeriğinde kafein barındıran içecekleri tüketmeyin. Çayı ise abartmadan içebilirsiniz. Kontrollere gittiğinizde yapılan muayeneler sonucunda vitamin, kalsiyum, magnezyum gibi eksiklikler tespit edilirse takviye tabletler verilebilir, bunları kullanın.

10 haftalık gebelik

Gebelikte kalsiyum alımına dikkat edin

Gebeliğin 8. Haftasından itibaren küçük bebeğinizin diş ve kemik gelişimi başladı. Bunun için kalsiyum alımınıza lütfen dikkat ediniz. Gebe kalmadan önce alınması gereken kalsiyumdan gebelikte iki kat daha fazla alınmalıdır. Siz yeteri kadar kalsiyum almazsanız bebeğiniz bu ihtiyacınızı sizin kalsiyum depolarınıza yönelerek karşılar. Buda anne adaylarında kemik erimesi sorununa neden olabilir.

Özellikle süt ve süt ürünlerinde bolca bulunan kalsiyum, yeşil yapraklı sebzelerde de vardır. Yağlı süt ve süt ürünleri yerine yağı azaltılmış yada alınmış olanları tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. yani light sütlerden bahsediyorum hem bunlarda yağlı ve yarım yağlı sütlerden daha çok kalsiyum vardır. Gebelikte süt ve süt ürünlerinden başka light ürünler tercih etmeyiniz. Gebelikte kalsiyum alımı >>>

Son olarak doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapmayı alışkanlık edininiz bu hem beklenen kiloyu almanızı hem doğumu daha rahat yapmanızı, gebelik şikayetlerinizden bazılarının azalmasını ve doğum sonrasında eski kilolarınıza kolay geri dönmeyi çok kolaylaştıracaktır. Gebelikte spor ve egzersiz >>> Böylece 10 haftalık gebelik konumuzun sonuna geldik sağlıklı bir gebelik dönemi dilerim.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 9 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 11 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM