Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

11 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

11 aylık bebek gelişimi dönemine baktığımızda bebeğinizin becerilerinin daha da arttığını görmekteyiz. Bebeğiniz kimseden yardım almadan ayakta kendi başına durmaya başlamıştır. Hatta siz ona bunun için yardım teklif ettiğinizde istemeyecektir. Bunun yanında ayakta dikilir pozisyonda olan bebek oturur konuma geçebilir. Bunu yapabilmek için yavaşça eğilir durur iki bacağının arasından bakabilir. 11 aylık bebek etrafını merakla inceler her şeyi keşif etmek için çaba gösterir ve buda onu oldukça heyecanlandırır. Bu dönemdeki bebekler eşyalara tutunarak evin içinde yürüyebilirler. Fakat bu durum her bebek için aynı değildir bazı bebekler daha geç yapabilir. Evin içinde eşyalara tutunarak yürümeyi tamamen öğrendikten sonra anlık olarak hiç bir şeye tutunmadan yürüyebilir veya kendini kaptırıp tutunmayı da unutabilir. Ayrıca tek ayağına bütün ağırlığını vererek bu şekilde yürümeyi deneyebilirken tek elinle eşyalara tutunarak eğilmeye ve yerden bir şeyler almaya çalışmasını da görebilirsiniz.

11 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz neler yapar?

Bebeğiniz artık kendi , kendine eşyalara tutunarak bile olsa yürümeyi öğrendiğine göre ayakkabı giymeye hazır diyebiliriz. Fakat bu dönemdeki bebeklerin ayak kasları tam olarak gelişmediğinden bir müddet daha evin içinde dolaşması uygun olacaktır. Bebeğin tamamen yürümeyi öğrenene kadar ayakkabı seçimleri her zaman yumuşak ve esnek seçilmelidir. Şöyle çoğu anneye baktığımızda bebeklerin sert tabanlı ayakkabı giymelerinin doğru bir bilgi olduğunu sanmaktadırlar ancak bu yanlış bir bilgidir. Bebeklerin sert tabanlı ayakkabı giymeleri ayaklarının burkulmasına neden olabilir.

Bu dönemde ki bebekler merdivenlere karşı büyük ilgi duyarlar çıkmasına çıkarlar fakat merdivenin başına geldiklerinde aşağı bakakalırlar nasıl ineceklerini kestiremezler ve korkarak ağlamaya başlarlar. Anne ve babalar bebekleri merdiven çıkmayı öğrendikten sonra sürekli takip ederek güvenliğini sağlamaları gerekmektedir. Birkaç ay sonra bebekler merdivenden inmeyi de öğrenmiş olacaktır.

Bir laf vardır çocuklar düşe kalka büyür diye bebeğiniz dünyayı öğrenirken bir çok tehlike atlatacak ve düşecektir. Şayet bebeğin canı çok fazla yanmazsa sizde ona düştüğü için büyük bir tepki vermezseniz ağlamayacaktır. Bebeğin düştüğünü görürseniz ve ağlamaya başlarsa yada ağlayacak gibi tepki verirse ona sıkıca sarılın ve bu yapmış olduğu hareketi komik bir durummuş gibi değerlendirin böylelikle bebeğin morali yerine gelecektir. Ancak bazı bebekler annelerini bir daha güldürmek için yine aynı yerden, aynı şekilde düşebilir bunu yapmayacağından da emin olmak zorundasınız.

11 aylık bebek gelişimi bilgileri

11 aylık bebeğin uykusu

Bebeğin uyku düzenine baktığımızda bu dönemde değişmeler görmek mümkündür. Gün içinde uyku saatleri kısalabilir ve gece uykusu daha uzayabilir. Bebeğin bu dönemde hem uyku hem de bir beslenme düzeninin oluşması zamanı gelmiştir. Bebeğinizi yatırdığınızda ona çeşitli ve renkli resimleri olan kitaplar gösteriniz etrafında ki nesneleri tanımada yardımcı olacak hem de beyinsel gelişimine katkı sağlayacaktır bu sebeple bebeğinize mümkün olduğunca kitaplar okuyun. Bunun yanında bebeğe güven duygusu aşılayan onun çok sevdiği oyuncak veya battaniye gibi eşyalarını uyurken yanına vermek uygun olacaktır .Bebeğinizi gece yatırdığınızda uyumakta zorluk çekiyorsa günlük banyosunu gece yaptırmaya başlarsanız iyi bir uyku için yardımcı olacaktır. Şayet bebeğinizi her gün yıkamıyorsanız bu dönemde başlamalısınız çünkü bebek bütün gün yerlerde dolaşır kendi, kendine yemek yemeye uğraşırken üstünü başını ve kendini kirletir.

11 aylık bebek gelişimi sürecinde dikkat edilecekler

11 aylık bebek gelişimi sürecinde bebek oyun oynamayı çok sever. Oyun oynamak hem beyinsel gelişim hemde sosyal gelişimine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bir şey saklayıp bulma yada top ile oynanan oyunları daha çok sevdikleri görülmüştür. Fakat bebekler her zaman oyunları oynamak istemeyebilir. En çarpıcı özelliklerden birisiyse bu dönemde bebekler anne ve babasından kendilerini taktir etmesini, onaylamasını beklerler. Artık siz ona hayır dediğinizde anlamını biliyor ve ne yapacağının da farkında ve buna uymaya çalışacaktır. Eğer hayır kelimesinin bebek üzerindeki etkisini arttırmak istiyorsanız ona ciddi biçimde, ciddi uyarılar olarak belirtmenizde fayda olacaktır. Bebek evi içinde her yere gitmeye çalışır her bölgeye ulaşmak için çaba gösterir. Anne ve baba olarak sürekli takip edilmeli ve bebeğin gitmeyeceği yerleri ona belirtmelisiniz yasak olarak söylemeli ve ardından taviz vermeden bu yasağı sürdürmelisiniz aksi taktirde yasak kalkarsa diğer koyduğunuz bütün yasaklarında kalkabileceğini düşünerek sizi dinlemeyebilir.

Bir önceki konumuz olan 10 aylık bebek gelişimi ve bir sonraki 12 aylık bebek gelişimi konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM