Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

11 Haftalık Gebelik Gelişimi

11 haftalık gebelik döneminde neredeyse anne adayları ilk üç ayı geride bıraktılar. Mide bulantıları ve kusmalar hala etkili olabilir ama az kaldı ikinci üç aylık dönemde daha rahat olacaksınız.

11 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

11 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz hızlı ve süratli bir şekilde büyümeye devam ediyor. Bütün organları gelişti ve işlevlerini yerine getirmeye başladılar.

Fetal böbrekler görevlerini yerine getirmeye başladıklarında amniyon mayi sirkülasyonu da aktif konuma gelecektir. Bu dönemde amniyon sıvısının miktarı yaklaşık olarak 30ml civarında seyretmektedir. Rahminizin büyüklüğü ise hemen,hemen bir greyfurt boyutuna ulaşmıştır. Bebeğin cinsiyeti şayet erkekse skrotum oluşumu başlayacaktır yada bebeğinizin cinsiyeti kız ise de vajinal gelişimi başlayacaktır. Önceki haftalarda belirttiğimiz gibi bağırsaklar bu dönemde de karnın dış kısmındadır daha fizyolojik yerine alınmamıştır. Bu döneme kadar bebeğin cildi şeffaf bir şekildeydi artık kalınlaşma evresine geçiş yapacaktır.

Gebelik döneminde önemli yere sahip olan bir test bulanmakta ve 11 haftalık gebelik döneminden başlayarak yani 11-14. Haftalar arasında ikili test var oldukça önemli olan bu testi vurgulamadan geçemeyeceğim. Bu test sayesinde bebeğin zeka durumu hakkında bilgiler edinilir. Ultrason yardımı ile bebeğin ense kalınlığı ölçümleri yapılır.

11 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğiniz şuan 1.5cm boylarındadır ve 11. Haftayı geride bıraktığınızda bebeğinizin boyu 50mm civarında olacaktır. Anladığınız gibi bebeğiniz karnınızın içinde hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Bebeğinizin organ gelişimi 11 haftalık gebelik günlerinde de devam ediyor ancak bu haftadan sonra organ gelişimlerini tamamlayacak ve en tehlikeli olan dönem sona ermiş olacaktır. Gebeliğin ilk 10-11. Haftalarına gelene kadar en tehlikeli dönemdir. Bundan sonra hem siz hem bebeğiniz daha rahat edeceksiniz. Tıp dilinde 11. Gebelik haftasından itibaren fetal dönem adı verilen evre başlar ve bebeğiniz ile sizin aranızda meydana gelen kan dolaşımı da başlamıştır. Ayrıca bebeğin eşi gelişimini tamamlamış ve devreye girerek görevini doğum gerçekleşene kadar yapacaktır.

Bebeğinizin kalp ve damar yapısı, beyin, iskelet sistemi  ve sinir yapıları şekillenmiş ve işlevsel anlamda kendilerini geliştirmişlerdir. Gebeliğin 11. Haftasından sonra organ gelişimi tamamlanacağından artık seri bir biçimde büyümeye başlar bu nedenle ilerleyen haftalarda bebeğinizi ultrasonda çok daha net görebileceksiniz.

11 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

11 İle 14. Gebelik Haftalarında Yapılan İkili Tarama Testi

Gebeliğinizin bazı dönemlerinde bir takım testler uygulanır. Bunlardan biri ikili tarama testidir. Bebeğinizin gelişimi hakkında detaylı bilgiler edinilmek üzere uygulanır. Bebeğiniz down sendromu yönünden değerlendirilir. Ultrasonografi ile bebeğinizin ense kalınlığı ölçüler ve sizden kan alınır. Bu iki bilgi kullanılarak protein A ve serbest beta-HCG değerlerine bakılır ve bir risk tablosu var mı? Diye kontrolü sağlanır. Bu testi ayrı bir yazı ile detaylı ele aldık buradan ulaşabilirsiniz ikili tarama testi >>>

11 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bundan önceki haftalarda gebeliğin ilk belirtileri olan mide bulantılarınızdan beklide çok çektiniz. Ama artık rahat etme zamanı geliyor. Giderek bu şikayetinizden kurtulacaksınız. Halsizliğiniz, yorgunluğunuzda ortadan kalkacak ve ikinci üç aya girdiğinizde gebeliğin en rahat geçen üç ayına adım atacaksınız. İştahınız açılacak ancak kendinizi kontrol etmeye çalışınız aksi halde fazla kilolar kaçınılmaz olur. Buda ilerleyen dönemlerde bel ve sırt ağrılarına, nefes darlığı gibi sorunları beraberinde getirir.

Değişen hormonların etkisi ve kan basıncınızdaki artıştan dolayı baş ağrılarınız olabilir. Gece uyurken bacaklarınıza kramplar girebilir. Gebelikte Kramp neden olur? >>>Diğer karşılaşılacak sorunlar arasında ise mide yanması ve ekşimesi, kabızlık, ruhsal anlamda kendinizi iyi hissetmeme gibi problemleriniz olabilir ama az kaldı ikinci üç aylık dönemle birlikte çoğundan kurtulacak ama üçüncü üç aylık dönemde tekrar sorunlarınız başlayacak birde üzerine doğum heyecanı eklenecek o nedenle şimdiden bu ayların tadını doyasıya çıkarmaya bakın. Ayrıca gebelik kategorimizde karşılaşacağınız bütün sorunları teker, teker işledik oradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şimdiye kadar karnınız çok belli değildi ancak artık netleşmeye başlayacak ve dışarıdan belli olmaya başlayacaktır. Yavaştan eski kıyafetleriniz olmayacak bu nedenle hamile kıyafeti almak için alışverişe çıkma zamanınız geliyor. Gebelikte nasıl giyinilir >>>

11 haftalık gebelik

Hamilelikte rahim inanılmaz bir şekilde büyür duyduğunuzda hayretler içinde kalabilirsiniz. Bilmiyorsanız şaşırmaya hazır olun. Rahim gebelik öncesinde 70 gram ağırlığındayken doğumda ise 1 kilo olur. Daha da muhteşem olan ise gebelikten önceki rahim hacmi gebelik süreci boyunca 1000 kat artar. Bu yaşanacaklar bu dönemin muhteşem parçalarından sadece bir kaçı. İlk başlarda bu değişimleri fart etmeyeceksiniz ama ilerleyen dönemlerde kendini size fark ettirecek.

Anne adayları sıklıkla kendileri ile aynı haftada olan hamileler ile karşılaştırırlar. Benim karnım ondan daha büyük yada benim karnım onunkinden daha küçük derler. Bu gebeliğiniz ile ilgili bir sorun anlamına gelmez tamamen anne adaylarının fiziksel yapıları ile doğrudan ilişkilidir. Kısacası korkacak bir durum değildir. Önemli olan bebeğinizin sağlıklı gelişimidir. Bunu da düzenli olara her ay doktorunuza giderek kontrol ettirmeli, herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız doktorunuzu aramalı ve randevu gününü beklemeden muayeneye gitmelisiniz.

Beslenmeniz Hakkında Kısa Bilgi

Bundan sonraki haftalarda da bahsedeceğim bu haftada bahsedeceğim ki hamilelikte beslenmenin ne kadar önemi olduğunu anlayabilelim. İştahınız artmaya başlayacak kalori değeri yüksek ancak vitamin ve mineral yönünden yoksun gıdaları almayın bir bunlara pos gıda diyoruz ne size nede bebeğinize bir fayda sağlar sadece fazla kilo alımına neden olurken bebeğinizi yeter kadar besleyemezsiniz. Ben her zaman hamile kadınların bir beslenme uzmanından yardım almalarını önermekteyim.

Bacaklarınızda kramplar olabilir. Bazen geceleri sizi uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Kalsiyum ve potasyum eksikliğinden kaynaklanır ve bunlardan yeteri kadar alındığında göreceksiniz kramplarınız azalacak. Kalsiyum en fazla süt ve süt ürünlerinde bulunur. Bunları satın alırken mutlaka son kullanma tarihlerine bakınız. Potasyum açsından zengin besinler ise incir, avokado, kuru üzüm ve muz gibi.

Hamilelikte kesinlikle kendinizi aç bırakmamaya çalışın ama bu tıka basa yemek anlamına da gelmez. Az ama sık yemeye çalışın. Günde üç litreye yakın su tüketin. Mümkün olduğunca düzenli ve öğünleri zamanında yiyerek geçerin. Geceleri yatmadan bir bardak ılık süt sizi dinlendirecek uyumanıza yardımcı olacak ve kalsiyum almanızı sağlayacaktır. Süt içemeyen anne adayları ise peynir,yoğurt ve yeşilliklere yönelmeli, vitamin eksikliğiniz varsa doktorunuz size tabletler verebilir. 11 haftalık gebelik süresince oluşan değişiklileri sizler için kaleme aldık diğer haftalarımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan 10 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 12 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM