Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

12 Haftalık Gebelik Gelişimi

12 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

Anne ve babalar bebeklerinin cinsiyetlerini oldukça çok merak etmektedirler. 12 haftalık gebelik sürecinden itibaren cinsiyet artık şekillenmiş olacaktır. Ama maalesef ultrasona girildiğinde küçük bebeğinizin cinsiyeti hala görünmemektedir. Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir madem görünmüyor nerden biliniyor gebeliğin 12. Haftasında oluşan düşüklere bakıldığında bebeğin cinsel organı çıplak bir göz ile ayırt edilebildiği görülmüştür. Bebeğinizin net olarak cinsiyetini öğrenmek için yaklaşık olarak 3-4 hafta daha sabır etmeniz gerekmektedir. Organ gelişimleri doğana kadar devam eder ve sırası ile zamanı geldikçe bütün özellikleri ve yeteneklerini kazanırlar.

Bu haftadan itibaren artık minik bebeğinizin tüm organları biçimlenmiş şekildedir. Hem iç hem de dış organlara baktığımızda neredeyse tümü görevlerini yerine getirir durma gelmiştir. Bir önceki haftada aktif olan tırnak gelişimi bu haftada sürecektir ama daha tam anlamı ile gelişmediler.

12 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

12 haftalık gebelik konumuza gelindiğinizde bu mucizevi süreç hızla devam etmekte ve anne adaylarına bebekleri hakkında detaylı bilgileri vermeye devam ediyoruz. Bebeğinizin parmakları artık birbirinden ayrılarak belli olmaya başlıyor. Boyuna bakarsa yani baş popo uzunluğuna 6cm gelmiş durumda ve ağırlık olarak 14 grama kadar çıkmıştır küçük bebeğiniz. Bebeğin gelişme sürecinde aslına bakarsanız kiloları boylarına göre daha hızlı ilerler.

12 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

12 haftalık gebelik döneminden başlayarak oluşan organların boyutlarında yani hacimsel olarak büyümeye başlayacaktır. Küçük bebeğinizin kafa derisinden çıkan saçları ilk olarak tamda bu haftada çıkmaya başlayacaktır. Bebeğin hareketlerine bakıldığında hareketli olduğunu görmek hiçte zor değildir ve sık, sık ağzını açıp kapar. Minik bebeğiniz yutma yeteneğini yeni, yeni kazanmış ve öğrenmiştir. Hatta ultrasonda bakılırken hıçkırdığını bile görme imkanımız vardır. Bebeğinizin bu hafta ile beraber diğer yapacağı bir hareketse parmağını emmek olacaktır ultrasonda bu görüntü ile karşılaşırsanız hiç şaşırmayınız ama genelde 15. Haftada bu net bir şekilde görülmektedir.

Bebeğiniz artık neyin ne olduğunu yavaş, yavaş fark eder dokunduğu yerleri bilir. Ayrıca il kez bu haftada yaptığı bir takım hareketlerde bulunmaktadır. Ağzını açıp kapatır. Bunun yanında bebeğinizin trioid ve pankreas organlarının gelişimi tamamlanacaktır bunu sonucunda pankreas organı görevini yerine getirmeye başlayarak insülin üretmeye başlayacaktır.

12 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bu dönemde gebelikte sık idrara çıkma sorunuz artık ortadan kalkacaktır. Çünkü rahim kemik çatısı ile genital organ bölgesinden üste doğru giderek mesanenizdeki olan baskıyı azaltır. Aslına bakarsanız bu durum ile beraber artık gebe olduğunuz belli olmaya başlayacak ve karın bölgesi daha belirgin görülmeye başlayacaktır. Sürekli olarak mide bulantıları yaşadınız ve bunlardan eminim ki çok sıkıldınız ama merak etmeyin artık bu şikayetinizde giderek azalacak. Bu nedenle iştahınızda yavaşca artmaya başlar. Fakat gebelik dönemi çok evreler ile doludur sorunların biri başlar biri biter. Kan hacminizde artış olacağından baş ağrıları sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Bazı anne adaylarında migren olabilir ancak bu önümüzdeki haftalarda düşüş eğilimi gösterecektir. Şimdiye kadar mide yanması şikayeti yaşamamış olabilirsiniz ama bundan sonra ortaya çıkabilecek sorunlardan birisidir. Şimdiden kendinizi az ve sık yemeye alıştırın. Örneğin günde büyük üç öğün yemek yerine küçük, küçük altı öğün yiyebilirsiniz. Bu gebelikte mide yanması şikayetinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Anne adaylarımızın görüşlerine ve şikayetlerine göre bu haftalarda ciltlerinde yumuşaklık ve pürüzsüzleşme olduğu görülür ama bazen de bunun tam tersi olan şikayetleri görmek mümkündür. Gebelikte bir çok değişimin nedeni hormonlardır bu durumunda nedeni hormonlar olmaktadır. Bu değişen hormonların yüzünden cilt eskisine göre daha hassas olur. Bizim tavsiyemiz doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bir güneş kremi ve yağlı bir cilde sahipseniz mümkün olduğunda direk vuran güneş ışınlarından kaçınmanızdır. Böylece sivilce ve lekelenmelere karşı önlem almış olursunuz.

Gebelikte sivilce oluşumu bu haftalarda görülebilir yine bundan hormonlarınız sorumlu. Ayrıca vücudunuzda ben ve çiller varsa karardıklarını fark edebilirsiniz. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki gebe kalmadan önceki adet dönemlerine yakın sivilceleri çıkan kadınların hamileliklerinde de sivilce sorunu yaşadığını görülmüştür.

12 haftalık gebelik

12 haftalık gebelikte anne annelere tavsiyeler

Gebeliğiniz giderek ilerliyor ve bu haftalarda her zaman olmasa da bazen beklenmedik durumlar ile karşılaşılabilir. Örneğin bazı anne adaylarının muayenesi esnasında rahminin normal boyutundan daha büyük olduğu saptanabilir. Aslında bu durum 12 haftalık gebelik değil de daha ileri haftada ki bir gebeliğe işaret eder. Yani gebelik başlangıcının hatalı hesaplanmasıdır. Ama endişe etmeyin bunu anlamak gayet basit ve kolaydır sadece ultrasonografi gerektirir. Rahmin büyük olmasının diğer nedeni ise ikizlerinize gebe olmanız olabilir. Ayrıca ikiz yada üçüz gebelerin bulantıları daha fazla olurken, ultrasonda iki kalp sesi duyulabilir ve aynı haftada olan diğer anne adaylarından daha fazla kiloda alınmış olabilir.

Çoklu gebeliklerde en çok korkulan düşüktür ve diğer tekli gebeliklere göre düşük riski daha fazladır. İkizlerden biri bu haftaya kadar düşürse öbürünün gelişimine bir zararı olmaz ve gebelik devam edebilir. Her zaman çoklu hamileliğin riski daha büyüktür ancak sıkı bir takip ve anne adayının kendisine iyi bakması ile bebekler sağlıklı olarak dünyaya gelme oranları sanıldığından daha büyüktür. Ayrıca çoklu gebelik sahibi olan anne adaylarının yarısı 37 haftalık gebelik dönemi önce doğumlarını gerçekleştirmiş olurlar.

Lütfen gebelik dönemi boyunca beslenmenize dikkat ediniz

Özellikle bu haftalarda bu konuya çok değinmek istiyorum ki birkaç hafta üste üstte beslenmenin önemini yazıyorum ki anne adaylarımızın kafasında bu önemli olgu tamamen otursun. Normal bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı 2300 olmaktadır. Hamile bir kadının ise bundan 300 kalori daha fazla alarak toplamda bir günde 2500 kaloriye ihtiyacı vardır. Gebelikte hiçbir anne adayı kesinlikle diyet yapmaya kalkmasın bu dönem bunun yeri değildir. Sadece sağlıklı ve düzenli beslenerek hem kendilerine hem de bebeklerine maksimum faydayı sağlamaları gerekmektedir.

Etrafınızda eminim ki bir çok kişi onu ye bunu yeme o Zaralı bu yararlı diye size tavsiyelerde bulunuyordur. Bilimsel kanıtı olmayan bütün olguları çürütmeniz gerekir. Örneğin size çok iyi gelen bir besin başka anne adayına iyi gelmeyebilir ve bunun kesinlikle bir bilimsel açıklaması vardır. Anne adaylarının doktorları bazen bazı gıdaları yasaklarlar ama bu muayeneler ve bazı incelemeler sonucunda gerçekleşir.

Aldığınız gıdaların son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol ediniz. Çok fazla yağlı ve herhangi bir vitamin, mineral ve besin değeri olmayan gıdalardan uzak durunuz. Günlük 3 litreye yakın su içmeye çalışınız. Mide bulantılarınız azaldığı için daha çok yeme isteğiniz olabilir. Çok fazla hamur işine ve ağır yemeklere kendinizi kaptırmayın. Tatlı yemek isterseniz de ağır tatlıları çok fazla tercih etmeyin. Daha çok sütlü tatlı tüketmek tatlı krizlerinizi kontrol altına alacaktır.

Elimden geldiğince sizlere bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum sorularınız olursa yazılarımızın yorum kısmından sorarak bana ulaştırabilir ve en kısa süre içinde yanıtınızı alabilirsiniz. 12 haftalık gebelik konumuzun sonuna geldik. Bütün anne adaylarımıza sağlıklı, huzurlu bir hamilelik dönemi diler. Bebeklerini sağlıklı olarak kucaklarına alıp mutlu bir şekilde büyütmelerini diler, kocaman bir insan olduklarını görmenizi (ne kadarda büyüseler her zaman küçük bebeğiniz olarak kalacaklar) en içten dileklerim ile isterim. Hamilelik döneminde kendinize çok iyi bakın.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 11 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 13 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM