Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

13 Haftalık Gebelik Gelişimi

Gebeliğin 13 haftasına geldiğinize göre 2. Trimester döneminde adım atmış bulunmaktasınız. Gebeliğin en konforlu , en rahat ve en sorunsuz geçen dönemleri arasında 4-5 ve 6. Aylardır yani bu döneme girmiş bulunuyorsunuz keyfini çıkarın. Halk arasında belki duymuşsunuzdur 4-5-6. Aylara balayı ayları denir yani gebeliğin balayı ayları adı verilir. Anne adayı gebeliğe tamamen alışmış adapte olmuştur. Bebekse artık annesinin karnını benimsemiştir.

Bu haftada bebeğin boyuna bakarsak 6,5 ile 7,8 cm boyuna ulaştığını görmek mümkündür. Ağırlığına baktığımızda 13 ile 20 gram olduğunu görebiliriz.  Bebeklerin kiloları boylarına göre daha hızlı bir şekilde ilerler dikkat ederseniz bebeğinizin kilosu daha hızlı ilerlemektedir. Zamanı geldiğinde anne karnındaki olan zamanını doldurduğunda normal bir doğum şartlarında yaklaşık olarak 3 ile 3,5 kilo arasında kucağınıza alacaksınız. Doğumda ki kilosu ile şimdiki kilosuna bakıldığında arada çok fark olduğunu biliyorum ama merak etmeyin önümüzdeki haftalarda hem kilo hem de boy olarak farkları göreceksiniz. Bebeğin kafasına baktığımızda vücudunun neredeyse yarısı kadar olduğunu görürüz kafa ve vücut arasında bir orantısızlık bulunmakta. Ama merak etmeyin ilerleyen dönemlerde kafa ile vücudu orantılı olacak.

Önceki haftalarda sürekli bahsettik bağırsaklar karnın dışında diye işte bu hafta bağırsaklar karın içi boşluğuna gelerek asıl yerlerine yani fizyolojik konumuna yerleşmiş olacaklar. Minik bebeğinizin ses telleri gelişimini tamamlamıştır aynı zamanda kemiklerde meydana gelen kemikleşme merkezleri de belli olur. Artık ultrasona girdiğinizde elleri, kolları ve bacaklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Gebeliğin 13. Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar?

Bu haftayla birlikte gebeliğinizin ikinci üç ayına giriş yapmış bulunmaktasınız. Yani artık ikinci trimester dönemindesiniz. Bu dönem gebeliğin en rahat geçen dönemidir. Halk arasındaysa hamileliğin balayı ayları olarak bilinmektedir. Çünkü artık eskisi gibi mide bulantınız ve kusmanız, halsizliğiniz gibi problemleri geride bıraktınız. Kendinizi iyi hissetmeye başlarken bebeğinizde organ gelişimlerini tamamladı. Bence bu dönemin tadını çıkartın çünkü üçüncü trimester döneminde eski şikayetleriniz geri dönecek ve doğum heyecanı ile birleşecektir.

İştahınızda artış söz konusu çünkü mideniz bulanmıyor ve yemek kokularına karşı bir tiksintiniz kalmadı. O nedenle daha fazla yemek yemeye başlayabilirsiniz. Özellikle hamur işi ve ağır tatlıları karında yemenizi önermekteyim. Düzensiz ve orantısız beslenme sizin fazla kilo almanıza neden olacağından gebelik şikayetlerinizi önümüzdeki aylarda arttırabilir. Örneğin fazla kilo alırsanız bel ve sırt ağrılarınız çekilmez bir hal alabilir, gece rahat uyuyamaz ve nefes darlığı şikayetiz de daha fazla olabilir. İşte bu sorunları en aza çekebilmek adına sağlıklı ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekmekte. Beslenme konusunda zorlanıyorsanız bir beslenme uzmanına giderek yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Hem istenilen kilo değerlerine sahip olmak hem de sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, kramplarınızı en aza indirmek, nefes darlığınızı azalmak, doğumda zorlanmamak, doğum sonrasında eski kilolarınıza geri dönmek için doktorunuzun izin verdiği egzersiz ve sporları yapmaya çalışın. Kendi başınıza kesinlikle fazla efor gerektiren sporlardan kaçının. Peki hamilelikte normal sayılan kilo değeri nedir? Genellersek toplamda 12 ile 15 kilo arasında kilo alımı normaldir. Ancak çoğul gebeliklerde bu değişkenlik gösterebilirken, anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu da gebelik boyunca alacağı kilo değerlerinde onaylamalara neden olur.

Unutmayın hamilelik dönemi özel bir dönemdir ve eskisinden daha fazla kendinize dikkat etmeniz, beslenmenize özen göstermeniz, bolca sıvı tüketmeniz gerekir. Ben hamileyim diye kendinizi sakın salmayın. Özellikle çevrenizdeki insanlar size bir çok tavsiyede bulunacaktır bunları çok fazla dikkate almayın. Doktorunuz size ne diyorsa onları harfiyen yerine getirmeye çalışın. Herhangi bir sorunda doktorunuzu arayın ve hiçbir soruyu sormaktan çekinmeyin. Her zaman yanınızda doktorunuzun numarası bulunsun.

  1. haftada cinsellik

Gebeliğin bu evresinden itibaren hormonlarda meydana gelen değişimler nedeni ile anne adaylarının cinsel isteklerinde artışlar olacaktır. şayet doktorunuz herhangi bir sıkıntı görüp yasaklamadığı taktirde rahatlıkla cinsel yaşamınıza devam edebilir ve hamileliğinizin son aylarına kadar uygun pozisyonlar kullanarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hamilelik Dönemim Boyunca Nasıl Beslenmeliyim?

Gebelik döneminde beslenmenin yeri şüphesiz ki çok büyüktür. Hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi açısından sağlıklı ve düzenli beslenmeniz kesinlikle şarttır. Bunun yanında bolca su ve sıvı tüketmeniz önemli.  Gebelikte su içmenin faydaları >>>  İçtiğimiz suyun içersinde florür adında bir madde vardır bebeğiniz bu maddeye ihtiyaç duyar ve diş gelişimi açısından da önem taşımaktadır. Ortalama hergün 2 ile 3 litre asında su içmeniz gerekir.

Bir diğer önemli konu ise kalsiyum alınmasıdır. Bebeğinizin kemik ve diş gelişimine direkt olarak etki eder. Ve günde ortalama 1000mg kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Siz gerekli kalsiyumu almazsanız bebeğiniz sizin kalsiyum depolarınıza yönelerek ihtiyacını karşılar ancak ilerleyen yıllarda bu sizde kemik erimesine yol açabilir. Ayrıca eksik kalsiyum ve magnezyum durumlarında kramplarınızda siiz rahatsız edici seviyeye gelir.

Demir yönünden zengin beslenmeniz gerekir. Neden; bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki demir deposunuz sizden aldıkları ile oluşturur. Anne adaylarında en çok görülen zaten demir eksikliğidir. Özellikle karaciğerde, ton balığında ve yağı olmayan kırmızı et demir bakımından zengindir. Ayrıca bu saydıklarım hayvansal gıdalardır ve bunlar diğer sebze, meyvelerde olan demirlerden daha rahat emilimi geçleşir. Bazı anne adayları et yemezler bu durumda ise demir emilimini en üst seviyeye çıkarmak için C vitamini gerekir. Eğer doktorunuz sizde demir, kalsiyum ve magnezyum eksikliği tespit ederse bunları içeren tabletler verebilir. Anne adayları günde 2500 kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Günlük olarak bir bardak sütünüzü içiniz, bir kase yoğurt tüketiniz, kafein ve kafein barındıran gıdaları hamilelik boyunca almayınız. Şayet beslenmeniz konusunda zorluk çekiyorsanız bir beslenme uzmanına giderek size en uygun beslenme programı çıkartılacaktır.

12 haftalık gebelik | 14 haftalık gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM