13 Haftalık Gebelik Detayları

  • 30 Aralık 2016
  • 789 kez görüntülendi.
13 Haftalık Gebelik Detayları

13 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

13 haftalık gebelik günlerinizde hem sizde hemde bebeğinizde neler oluyor? geldiğinize göre 2. Trimester döneminde adım atmış bulunmaktasınız. Gebeliğin en konforlu , en rahat ve en sorunsuz geçen dönemleri arasında 4-5 ve 6. Aylardır yani bu döneme girmiş bulunuyorsunuz keyfini çıkarın. Halk arasında belki duymuşsunuzdur 4-5-6. Aylara balayı ayları denir yani gebeliğin balayı ayları adı verilir. Anne adayı gebeliğe tamamen alışmış adapte olmuştur. Bebekse artık annesinin karnını benimsemiştir.

Bebeğin kafasına baktığımızda vücudunun neredeyse yarısı kadar olduğunu görürüz kafa ve vücut arasında bir orantısızlık bulunmakta. Ama merak etmeyin ilerleyen dönemlerde kafa ile vücudu orantılı olacak.

13 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

13 haftalık gebelik dönemine gelindiğinde bebeğin boyuna bakarsak 6,5 ile 7,8 cm boyuna ulaştığını görmek mümkündür. Ağırlığına baktığımızda 13 ile 20 gram olduğunu görebiliriz.  Bebeklerin kiloları boylarına göre daha hızlı bir şekilde ilerler dikkat ederseniz bebeğinizin kilosu daha hızlı ilerlemektedir. Zamanı geldiğinde anne karnındaki olan zamanını doldurduğunda normal bir doğum şartlarında yaklaşık olarak 3 ile 3,5 kilo arasında kucağınıza alacaksınız. Doğumda ki kilosu ile şimdiki kilosuna bakıldığında arada çok fark olduğunu biliyorum ama merak etmeyin önümüzdeki haftalarda hem kilo hem de boy olarak farkları göreceksiniz.

13 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

 

Önceki haftalarda sürekli bahsettik bağırsaklar karnın dışında diye işte bu hafta bağırsaklar karın içi boşluğuna gelerek asıl yerlerine yani fizyolojik konumuna yerleşmiş olacaklar. Minik bebeğinizin ses telleri gelişimini tamamlamıştır aynı zamanda kemiklerde meydana gelen kemikleşme merkezleri de belli olur. Artık ultrasona girdiğinizde elleri, kolları ve bacaklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

13 haftalık gebelik annedeki değişiklikler neler?

13 haftalık gebelik ile birlikte gebeliğinizin ikinci üç ayına giriş yapmış bulunmaktasınız. Yani artık ikinci trimester dönemindesiniz. Bu dönem gebeliğin en rahat geçen dönemidir. Halk arasındaysa hamileliğin balayı ayları olarak bilinmektedir. Çünkü artık eskisi gibi mide bulantınız ve kusmanız, halsizliğiniz gibi problemleri geride bıraktınız. Kendinizi iyi hissetmeye başlarken bebeğinizde organ gelişimlerini tamamladı. Bence bu dönemin tadını çıkartın çünkü üçüncü trimester döneminde eski şikayetleriniz geri dönecek ve doğum heyecanı ile birleşecektir.

İştahınızda artış söz konusu çünkü mideniz bulanmıyor ve yemek kokularına karşı bir tiksintiniz kalmadı. O nedenle daha fazla yemek yemeye başlayabilirsiniz. Özellikle hamur işi ve ağır tatlıları karında yemenizi önermekteyim. Düzensiz ve orantısız beslenme sizin fazla kilo almanıza neden olacağından gebelik şikayetlerinizi önümüzdeki aylarda arttırabilir. Örneğin fazla kilo alırsanız bel ve sırt ağrılarınız çekilmez bir hal alabilir, gece rahat uyuyamaz ve nefes darlığı şikayetiz de daha fazla olabilir. İşte bu sorunları en aza çekebilmek adına sağlıklı ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekmekte. Beslenme konusunda zorlanıyorsanız bir beslenme uzmanına giderek yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Hem istenilen kilo değerlerine sahip olmak hem de sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, kramplarınızı en aza indirmek, nefes darlığınızı azalmak, doğumda zorlanmamak, doğum sonrasında eski kilolarınıza geri dönmek için doktorunuzun izin verdiği egzersiz ve sporları yapmaya çalışın. Kendi başınıza kesinlikle fazla efor gerektiren sporlardan kaçının. Peki hamilelikte normal sayılan kilo değeri nedir? Genellersek toplamda 12 ile 15 kilo arasında kilo alımı normaldir. Ancak çoğul gebeliklerde bu değişkenlik gösterebilirken, anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu da gebelik boyunca alacağı kilo değerlerinde onaylamalara neden olur.

Unutmayın hamilelik dönemi özel bir dönemdir ve eskisinden daha fazla kendinize dikkat etmeniz, beslenmenize özen göstermeniz, bolca sıvı tüketmeniz gerekir. Ben hamileyim diye kendinizi sakın salmayın. Özellikle çevrenizdeki insanlar size bir çok tavsiyede bulunacaktır bunları çok fazla dikkate almayın. Doktorunuz size ne diyorsa onları harfiyen yerine getirmeye çalışın. Herhangi bir sorunda doktorunuzu arayın ve hiçbir soruyu sormaktan çekinmeyin. Her zaman yanınızda doktorunuzun numarası bulunsun.

13 haftalık gebelikte cinsellik nasıl olur?

13 haftalık gebelik sürecinizden itibaren hormonlarda meydana gelen değişimler nedeni ile anne adaylarının cinsel isteklerinde artışlar olacaktır. şayet doktorunuz herhangi bir sıkıntı görüp yasaklamadığı taktirde rahatlıkla cinsel yaşamınıza devam edebilir ve hamileliğinizin son aylarına kadar uygun pozisyonlar kullanarak cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Buradan gebelikte cinsellik konumuza ulaşabilirsiniz.

14 haftalık gebelik

Hamilelik Dönemim Boyunca Nasıl Beslenmeliyim?

Gebelik döneminde beslenmenin yeri şüphesiz ki çok büyüktür. Hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi açısından sağlıklı ve düzenli beslenmeniz kesinlikle şarttır. Bunun yanında bolca su ve sıvı tüketmeniz önemli.  Gebelikte su içmenin faydaları >>>  İçtiğimiz suyun içersinde florür adında bir madde vardır bebeğiniz bu maddeye ihtiyaç duyar ve diş gelişimi açısından da önem taşımaktadır. Ortalama hergün 2 ile 3 litre asında su içmeniz gerekir.

Bir diğer önemli konu ise kalsiyum alınmasıdır. Bebeğinizin kemik ve diş gelişimine direkt olarak etki eder. Ve günde ortalama 1000mg kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Siz gerekli kalsiyumu almazsanız bebeğiniz sizin kalsiyum depolarınıza yönelerek ihtiyacını karşılar ancak ilerleyen yıllarda bu sizde kemik erimesine yol açabilir. Ayrıca eksik kalsiyum ve magnezyum durumlarında kramplarınızda siiz rahatsız edici seviyeye gelir.

Demir yönünden zengin beslenmeniz gerekir. Neden; bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki demir deposunuz sizden aldıkları ile oluşturur. Anne adaylarında en çok görülen zaten demir eksikliğidir. Özellikle karaciğerde, ton balığında ve yağı olmayan kırmızı et demir bakımından zengindir. Ayrıca bu saydıklarım hayvansal gıdalardır ve bunlar diğer sebze, meyvelerde olan demirlerden daha rahat emilimi geçleşir. Bazı anne adayları et yemezler bu durumda ise demir emilimini en üst seviyeye çıkarmak için C vitamini gerekir. Eğer doktorunuz sizde demir, kalsiyum ve magnezyum eksikliği tespit ederse bunları içeren tabletler verebilir. Anne adayları günde 2500 kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Günlük olarak bir bardak sütünüzü içiniz, bir kase yoğurt tüketiniz, kafein ve kafein barındıran gıdaları hamilelik boyunca almayınız. Şayet beslenmeniz konusunda zorluk çekiyorsanız bir beslenme uzmanına giderek size en uygun beslenme programı çıkartılacaktır. Bütün anne adaylarımıza sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeleri en büyük dileğimizdir.

Hafta hafta gebelik konularımızdan bir önceki yazımız olan 12 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 14 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats