Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

14 Haftalık Gebelik Gelişimi

14 haftalık gebelik dönemindeyiz. Geçtiğimiz hafta gebeliğin ikinci üç aylık dönemi olan 2. Trimester evresine girdiniz bu dönem hamileliğin rahat geçtiği bir dönemdir. Bebeğinizin baş popo mesafesi 8-9cm civarlarında seyretmektedir. Bu haftadan itibaren bebeğin bir takım mimikleri belirginleşmeye başlar. Nelerdir bunlar diye sorarsanız kaşlarını çatabilir, yüzünü ekşitebilir ve gözlerini kısık bir hale sokabilir diyebiliriz ve ellerini ağzına götürdüğünü de sıkça görebiliriz. Çok merak ettiğiniz bebeğinizin cinsiyetidir bu hafta ile birlikte bebeğin cinsel organı da tam anlamı ile gelişmiş konumdadır. Bebeğin cinsiyetine göre yani erkekse prostat kız ise yumurtalıklar karın boşluğunda ki fizyolojik konumunu alacaklardır. Ama heyecanlanmayın bu haftada hala ultrason muayenesinde cinsiyetin tespiti net olarak yapılamaz.

Bebeğin triod bezleri olgunlaşır ve gelişir bunun sonucunda hormonlar meydana gelmeye başlayacaktır. Ayrıca gelişiminde yol kat eden başka bir organsa bebeğin böbrekleri olmaktadır. İl kez bebeğiniz idrarını yapacak bu hafta çünkü böbrekleri görevini yerine getirmeye başlayarak idrar üretimine başlayacaktır. Bu haftadan doğuma kadar olan zaman dilimi içerisinde bebeğiniz amniyon sıvısının içersine idrarını yapacaktır. Minik bebeğinizin saç oluşumları da başlayarak kafa derisinden saçları çıkmaya başladı. Ense bölgesine baktığımızda uzadığını görürüz çene daha net ve belirgin bir şekil alır, kulaklar kafanın arka kısmından daha ön bölgelere yani yan taraflara doğru gelecektir. Ayrıca hepimizin ayırt edici özelliklerinden olan parmak izi de artık bebeğinizde mevcuttur.

Artık bebeğiniz el, kol ve bacaklarını istediği şekilde hareket ettirebilmekte. Bütün bu yaptıkları bebeğin beyninin de sağlıklı çalışması anlamına geliyor. Yani artık yaptığı hareketleri biliyor ve bilinçli olarak yapıyor minik yavrunuz. Aynı zamanda beyin kayıtlara başlayacaktır bunun anlamı dokunduğu yerleri bilecek ve bu alanları kayıt edecektir. Ayrıca küçük yavrunuz bu haftadan başlayarak annesinin sesini duyabilir. Ancak henüz duyduğu bu sesler tam net değil sanki bir uğultu şeklindedir. Ne zaman bebeğim beni duyar diye sorarsanız bu gebeliğin 27. Haftasını bulabilmektedir.

14 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü

Gebeliğin 14. Haftasında Anne Adayları Neler Yaşar?

Artık gittikçe karnınız büyümeye başları ve dışarıdan belli oluyor. Tamamen bir hamile kadına benzemeye başladınız. Gebeliğin ilk haftalarında olan mide bulantısı ve kusma, halsizlik gibi şikayetleriniz azaldı ve kendinizi daha iyi, daha sağlıklı hissetmeye başladınız. Artık ikinci trimester dediğimiz hamileliğin 2. Üç ayındasınız ve bu en rahat geçen dönemdir. Çünkü ilk zamanlarda ki şikayetleriniz azaldı, gebeliğe adapte oldunuz. Bebeğinizin organ gelişimleri tamamlandı ve görevlerini yavaştan yerine getirmeye başladılar.

Bu dönemlerde biraz sosyalleşmek size iyi gelecektir. Çünkü kendinizi iyi hissediyorsunuz bunu dışarı çıkarak, sevdiğiniz insanlar ile vakit geçirerek kullanabilirsini. Doktorunuzun size uygun bulduğu egzersizleri düzenli olarak yapın bunları alışkanlık haline getirin. İnanın hem gebelik döneminizde, hem doğumda hem de doğum sonrasında bu egzersizler gerçekten çok işinizi yarayarak hayatınızı kolaylaştıracak.

Her anne adayı hamileliklerinde farklı kilolar alabilir. Ancak ortalama olarak bu haftaya kadar 2 ile 2 buçuk kilo arasında bir kilo almış olmanız normaldir. Ama ikiz yada üçüz bekliyorsanız kilonuz daha farklı olabilir.

Bebeğiniz rahminizin içerisinde muhteşem bir şekilde gelişmekte ve büyümekte. Bununla doğru orantılı şekilde rahminizde büyümeye devam ederek bebeğinize ayak uyduruyor. İşte bu rahim büyümesinden kaynaklı gerilmeler olur ve kasıklarınıza ağrı olarak yansır. Ancak normal ve beklenen durumlar arasındadır. Aldığınız kilolara ve rahmin büyümesine bağlı olarak vücudun ağırlık merkezinde değişimler olacağı için bel ve sırt ağrıları olabilir. Gebelikte bel ve sırt ağrıları >>> Yaşanan bel ve sırt ağrıları gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahminiz daha fazla büyüyeceği ve daha fazla kilo alacağınız için artabilir. Yapacağınız egzersizler ile bu ağrıları azaltmanız mümkündür. Ancak şiddetli ağrılarınız olursa kesinlikle doktorunuza bunu söyleyiniz.

Hamileliğin balayı ayları olarak bilinen ikinci üç ayını rahat geçireceksiniz bu dönemin kıymetini bilmelisiniz çünkü son viraja yani son üç aya girildiği zaman tekrardan mide bulantıları, rahmin idrar torbasına bası yapma sonucunda gebelikte sık idrara çıkma gibi problemler ile karşılaşacaksınız.

Mide bulantılarınız ve kusmalarınız artık kesildi bu yüzdende iştahta artış olacaktır. Ancak istenilen kiloların dışına çıkmamak için kesinlikle sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerekmekte. Çok fazla börek, çörek gibi içeriğinde hamur olan gıdalardan tüketmeyin yeteri kadar tüketebilirsiniz. Ve kesinlikle gebelikte diyet yapmayın. Zaman, zaman tatlı krizleriniz olabilir, ağır tatlılar ile değil de hafif tatlılar ile bu krizleri atlatabilirsiniz.

Anne adayından anne adayına alınması gereken kilolar değişse de bütün gebeliğiniz boyunca önerilen kilo alımı 12 ile 15 kilo arasında olmalıdır. Ancak gebe kalınmadan önce normal kilonun altında olan bir kadın gebeliğinde toplam 18 kiloya kadar çıkabilir ve bu normaldir. Bunun tam tersi olarak anne adayı gebe kalmadan önce istenilen kiloda veya normal kilosundan fazlaysa gebeliğinde 15 kilodan fazla alması sorunları beraberinde getirebilir. Eğer kilonuz hakkında endişeli yada istenilen seviyelerde kilo almak istiyorsanız doktorunuza danışınız ve bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

14. Haftada Cinsellik Yaşanabilir Mi?

Eğer doktorunuz herhangi bir sıkıntı görmezse gebelikte cinsel ilişki yaşanabilir. Zaten bu zamanlarda anne adaylarının cinsel isteklerinde artma görülür bu hormonların değişimi ile ilgilidir. Hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir problem olmadığı taktirde son aylara kadar uygun pozisyonlarda cinsel hayat devam edebilir.

13 haftalık gebelik | 15 haftalık gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM