Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

15 Haftalık Gebelik Gelişimi

15 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin saçları da oluşmaya başladı. Anne adaylarımızın bu haftalarda ellerinde ve ayaklarında şişmeler görülebilir geçici bir durumdur.

15 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

15 haftalık gebelik konusunda bebek gelişimine baktığımızda süratli bir biçimde büyüme gösteren bebeğin başı bu dönemde yavaşlayacak ve boyun bölgesi net ve belirgin bir görünüm kazanacaktır. Yani bebeğinizin başı boynunun üst kısmındadır artık ve hareket kabiliyeti kazanmıştır. Bebeğin deri üzerinde olan lanugo tüylerinin yanı sıra artık kafa derisinden saçları da çıkmaya başladığını görmek mümkündür. Lanugo tüylerinin oluşumu gebeliğin 26. Haftasına kadar devam etmektedir. Ayrıca bu tüyler bazı yeni doğan bebeklerin yüzlerinde be kulak bölgelerinde görülebilmektedir.  Aynı zamanda tırnakları da oluşmaya başladığını söylemeliyim. Bu dönemde iç kulak mekanizması oluşumuna başlamıştır ama net olarak annesinin sesini yada dış sesleri daha duyamaz bir uğultu biçimde duyulur. Bebeğinizin sizi net olarak duyması gebeliğin 25 ile 27. Haftalarını bulabileceğini söylemek istiyorum.

15 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğiniz artık ellerini, kollarını ve bacaklarını oynatabilir ve bu hareketler çok net bir şekilde görülebilir. Amniyon sıvısını yutar çünkü artık yutmayı öğrenmiştir ve bu sıvının sindirim sisteminden geçmesi ile idrarını da yapar böylelikle bazı yeteneklerini kullanarak prova yapmaya minik bebeğiniz başlar. bu arada amniyon sıvısı kendisini 3 saatte bir yenilediğini de unutmadan söyleyeyim.

15 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğin boyuna ve kilosuna bakarsak boyu yaklaşık olarak 10cm uzunluğuna ulaştığını görmemiz mümkün bunun yanında kalbi görevini yerine getirerek kan pompalama yapmaktadır. Kilosuna bakıldığında ise 70 gram kadar olduğunu görmek mümkündür.

15 haftalık gebelik annedeki değişiklikler neler?

Bu hafta artık dışarıdan bakıldığında hamile olduğunuz bayağı belli olmaya başladı ve elinizle karnınızı dokunup gezdirdiğinizde sanki karnınızda bir top varmış gibi bir his oluşur. Aslında o dokunduğunuz yerin içersinde müthiş ve eşi benzeri olmayan bir gelişim son hızla devam etmektedir. Gebe kalmadan önceki giysileriniz artık zaman geçtikçe size olmayacak bu yüzden hamile kıyafetlerine bakmaya başlasınız iyi olur.

Hamlelikte bir çok değişimler ve bunların sonucunda da şikayetleriniz oluşabilir. Bunlardan biri ellerde, ayak ve ayak bileklerinde oluşan şişmelerdir. Endişe edecek bir durum değildir. Aksine beklenen durumlar arasındadır. Bolca sıvı tüketin ve ara sıra ayaklarınızı yukarı kaldırın bu ödem şikayetinize iyi gelecektir.

Gittikçe gebeliğin ortasına doğru ilerlerken cildiniz öncekinden daha yumuşak bir hal kazanır. Gebe kalmadan önce kullandığını sutyen bedenleri artık olmayabilir çünkü göğüslerinizde büyümekte. Sutyen seçimini yaparken biraz büyük tercih alınız zaten doğum sonrasında bebeğinizi emzireceğiniz için biraz büyük olması size avantaj sağlayacaktır. Son olarak size tavsiyem düzenli ve sağlıklı beslenin bolca sıvı tüketin az ve sık yemeyi alışkanlık haline getirin ilerleyen dönemlerde mide yanması gibi şikayetlerinizin azalması için bunu doktorunuz isteyecek sizden şimdiden alıştırın kendinizi.

15 haftalık gebelik

Kalsiyum açısından zengin beslenmeye çalışın günlük alınması gereken kalsiyum 1000mg olmaktadır. Örneğin 100 gram inek sütünde 100mg kalsiyum bulunur. Gebelikte kalsiyum kullanımı >>>

Gebeliğin 15.haftasında anne adaylarımız ilk haftalardaki yorgunluk ve ruhsal değişimler yaşamaya devam edebilir. Günümüzde biraz zor ama ne kadar çok stresten uzak durursanız o derece sizin için iyi olacaktır. Günlük işlerinizi yaparken kendinizi çok fazla yormayın be sıkça dinlenmeye çalışın. Doktorunuzun uygun gördüğü spor ve egzersizlere devam edebilirsiniz. Ancak kesinlikle ağır işlerden ve sporlardan uzak durmanızı öneriyorum çünkü yapılacak ağır sporlar ve işler bebeğin eşine giden kanın azalmasına neden olabilir.

Gebelik içerisinde en ideal yatış şekli sol tarafa yatış şeklidir. Rahme giden kan akışı bu şekilde çok daha iyi olmaktadır. Bunun yanında istirahat ederken ayaklarınızı uzatarak dinlenin. Tansiyonunuza dikkat edin birden oturduğunuz yada yattığınız yerden kalkmayınız.

15 haftalık gebelik sürecinde ise anne adaylarının varis şikayetleri oluşabilir çünkü bacaklarda olan venöz damar esnemeye başlayarak genişlemektedir. Bu genişleme nedeni ile bacaklarınızda ağrılar olursa bunu mutlaka doktorunuz ile paylaşınız. Uzun zaman ayakta kalmayınız ve ayaklarınızı sallayarak oturmaktan kaçınmanız iyi gelebilir. Gebelikte varis oluşumu >>>

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 14 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 16 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM