Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

16 Haftalık Gebelik Gelişimi

16 haftalık gebelikte anne ve baba adayları için çok önemli bir gelişme olabilir.  Çünkü 16. gebelik haftasında bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

16 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler nelerdir?

Artık ayakları öncekinden daha uzundur. Bebeğinizin 16 haftalık gebelik dönemi sürecinde dolaşım sistemine bakıldığında görevlerini yerine getirdiğini görmekteyiz. Bebeğin cildinin üst kısmında oluşan lanuga tüylerinin belirginleşmiş olmalarını görmekteyiz. Bu tüyler gebeliğin 26. Haftasına kadar oluşacaktır. Bazen yeni doğmuş bebeklerin yüz ve kulaklarında lanuga tüyleri ile karşılaşılabilir.

Artık bebeğinizin el,kol ve bacak hareketleri daha da planlı ve güçlü bir şekilde hareket ettirdiğini söyleyebiliriz. Ultrasonda bakıldığında bu hareketleri kolaylıkla görüntülenebilir. Kulaklarına bakıldığında artık tam olarak olması gereken konumlara geldiğini görmekteyiz. Şöyle iki hafta geriye gittiğimizde bebeğinizin iki kat büyüdüğünü görüyoruz. Hızlı şekilde büyüme hızı bundan sonra aynı biçimde kendini gösterecektir. Minik bebeğiniz hızla büyüyecek. Geçtiğimiz haftalarda gözler tam olarak olması gereken yerlerde değildi ancak bu hafta baktığımızda artık gözler fizyolojik konumlarına gelmiştir. Göz kapakları kapalıdır ve bunların altında gözlerinin hareketlerini görmek mümkün olmaktadır.

16 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Gebeliğin 16. Haftasında bebeğinizin gelişimine baktığımızda baş popo uzunluğu 11-12cm civarlarında görmek mümkün. Kilosu ise 100 gram kadardır. 16 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin gözler ile yüzün arasında olan mesafe kısalmış yani yakınlaşmıştır. Ayrıca el ile ayak tırnaklarının gelişimleri tamamlanmıştır. Bebeğinizin sinir sistemindeki olgunlaşma ve gelişim nerdeyse tamamlanmış durumda.

16 haftalık gebeliğin ultrason görüntüsü

Çok merak ettiğiniz bebeğinizin cinsiyeti bu hafta öğrenebilirsiniz çünkü cinsel organ gelişimini tamamlamış durumdadır. Tabi bebeğiniz ultrasonda doğru pozisyonu size verirse cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Son olarak bir hatırlatma yapmak istiyorum gebeliğin 16 ile 20. Haftaları arasında üçlü tarama testi adı verilen test yapılmaktadır. Bu testin amacı bebeğinizi down sendromu yönünden değerlendirmek olmaktadır. Kesinlikle yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

16 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Gebeliğin 16. Haftasında anne adaylarımızın artan östrojen hormonları nedeni ile bir takım gelişmeler yaşanabilir. Artık vücudunuzdaki kan hacmi artmış durumda, burnunuzda olan mukozolar da eskisine göre daha fazla bütün bunlar bu haftalarda burunda kanama ve kulak burunda sanki tıkalıymış gibi hissedilmesine neden olacaktır. Bunları yaşayan anne adaylarımızın endişe etmesinler.

Beslenmenize dikkat ederek öğünlerinizi arttırın ama az yemeyi alışkanlık edinin yani sık ama az yiyin. Bunun yanında egzersizleri ihmal etmeyin örneğin her gün çıkın şöyle bir yarım saat yürüyün. İmkanınız varda plates, yoga yada bisiklet binmek gibi sporlara da yapabilirsiniz. Ancak plates ile yogayı herhangi bir ağırlık kullanarak yapmaktan kaçının. Gebelikte egzersiz ve spor >>>

 

Yatış pozisyonuna gelecek olursak artık sırt üstü ve yüzüstü yatmayı bırakmanız gerekiyor. En ideali olan sol tarafınıza yatmak olacaktır. Böylece rahminiz giden kan akışını rahatlatacak ve bebeğinizin beslenmesi daha rahat olacaktır.

Bu haftadan itibaren yüzünüzde ve vücudun diğer bölgelerinde özellikle güneş gören yerlerde lekelenmeler görebilirsiniz. Bunun nedeni ise gebelikte artan östrojen hormonudur. Lekelerin cildin ne kadar derininde meydana geldiği kalıcı olup olmaması adına önemlidir.

Üçlü tarama testi

Gebeliğin 16. Haftası ile 20. Haftası aralarında yapılan üçlü test bebeğinizi down sendromu açısından değerlendirmek için yapılmaktadır. Sıklıkla doğurganlık yaşlarının en verimli çağlarında olan anne adaylarında daha doğruluk payı yüksek bir testtir. HCG, alfa-fetoprotein değerleri kontrol edilir. Üçlü tarama testi >>> Ayrıca dörtlü tarama testi >>>

Bunun yanında yapılan üçlü tarama testinin sonucun şüpheli ise amniyosentez yapılır. Bebeğinize ve bebeğin eşine bir zarar verilmeden bir iğne yardımı ile amniyon sıvısından örnek alınır. Bu sayede bebeğinizde meydana gelebilecek sorunların yüzde kırklık bir kısmı hakkında önemli bilgiler edinilir. Amniyosentez >>>

Karın kaslarınız karnınız büyüdükçe büyümekte ancak bu nedenle kasıklarınızda ağrılar oluşabilir ama endişe etmenizi gerektirecek bir durum değildir. Özellikle aniden hareket etmekten, çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

Diş etlerinizde kanamalarınız olabilir, yumuşak olan diş fırçaları tercih ederek düzenli olarak dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz. Sıklıkla planlanan gebeliklerin öncesinde diş hekimine giderek ağızdaki sorunlar tespit edilir ve hamile kalmadan önce bu sorunlar giderilir. Ancak her gebeliklerin bir çok plansız gelişebilir. Dişleriniz ile ilgili ciddi sıkıntılarınız olursa bir diş hekimine başvurunuz.
Bir önceki yazımız olan 15 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 17 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM