17 Haftalık Gebelik Detayları

  • 30 Aralık 2016
  • 997 kez görüntülendi.
17 Haftalık Gebelik Detayları

17 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

17 haftalık gebelik gelişim sürecine bakıldığında hızlı bir şekilde büyüdüğü görülmektedir. Bunun yanına oluşan yapılarda büyümeler gözlemlenir fakat bunların üzerine yeni oluşan yapılır gelmez. Göbek bağını ve plasenta yani bebeğin eşini kolaylıkla görmek mümkündür. Bebeğin eşinin diğer adı plasenta bu evrede gerçekleştireceği görevleri ise bebeğin solunumundan sorumludur, sindirim ile böbreklerin işlev yaptığı fonksiyonları kendi üstüne alarak görevini sürdürmektedir. Bu arada bebeğinizin büyüklüğü ile plasentanın büyüklüğü bu haftada aynıdır.

17 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğin boyu bu hafta 14-15cm uzunluğuna gelmiş ve kilosu ise 140 ile 180 gram arasında olmaktadır. Hamileliğin bu evresinde anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissetmeye başlayabilirler. İlk kez bebeğim hareket ediyor diye şüphelendiklerinde bağırsak gazı, damar atması ile bebeğin sürekli büyümesi bu duyulan hareketleri daha net olarak hissedilmesine nedenidir. Her anne adayı aynı haftalarda bebeğin hareketlerini duyamaz bazı anne adayları 15. Haftada bazıları ise 21. Haftadan itibaren bebeklerinin hareketlerini duyabilirler.

18 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

 

Anne karnında bebek gelişiminde 20-22. Haftalarda bebeklerin organ gelişimleri tamamlanmıştır. Gebeliğin bu aşamasına kadar her hangi bir şikayeti olmasa dahi ayrıntılı olarak kontrol amaçlı bir ultrason muayenesi olunması faydalı olacaktır.

Bebeğinizin cilt altında var olan yağ dokusu gittikçe fazlalaşmaya başlar Ayrıca bebeğinizin bu dönemde gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. O nedenle bu evrede kalsiyum açısından zengin besinler almanız çok faydalı olacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

17 haftalık gebelik döneminde neredeyse gebeliğinizin 4 aylık kısmını geride bıraktınız. Hamileliğin en rahat üç ayındasınız yani ikinci üç ayında. Çünkü artık gebeliğe alıştınız mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerinizden neredeyse kurtuldunuz. Sıklıkla anne adayları gebeliğin ilk evrelerinde ağzım kuruyor diye şikayet ederler bu şuan yok anacak bu seferde göz kuruluğu yaşayabilirsiniz. Ne kadar çok sorunla karşılaşılıyormuş diyebilirsiniz ancak hamilelikte bu gibi sorunlar olabilir ve eşi benzeri olmayan müthiş bir dönemdesiniz. Göz kuruluğundan çok şikayetçiyseniz göz yaşı temin ederek kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Yapılacak Testler Hakkında Bilgiler

Artık bu haftalarda gerekli olan testleri yaptırmanız gerekir. Düzenli şekilde kontrole gidiyorsanız doktorunuz size 16-20. Haftalar arasında üçlü tarama testi uygulayacaktır. En sık gebeliğinizin 16 ile 18. Haftalarında uygulanır. Yapılan testin amacı bebeğinizde beyin omurilik gelişiminde herhangi bir sorunun olup olmadığını ve kromozom bozukluklarını anlamaktır. Diğer bir adı ile nöral tüp defektidir. 18, 13, 21 kromozom da diyebiliriz. Bebeğinizin ultrasonda baş ölçüsü alınır, bununla birlikte anne adayından kan örneği alınarak bu iki bilgi birbiri ile karşılaştırılır. Üçlü tarama testi >>>

17 haftalık gebelik

Yani kandaki HCG, AFP, Estriol değerlerine bakılarak sonuç elde edilir. Gerekli görüldüğü durumlarda bu haftalarda dörtlü tarama testide yapılabilir. Bunun amacı ise anne adayında ki inhibin A seviyesine bakmaktır. Fakat kesinlikle bu testlerin sonucunda elde edinilecek bilgiler ile kesin tanı konulamaz. Sadece ve sadece sonucun 250 den fazla çıkması durumunda risk gurubunda olduğu bilinir. Ve bir perinatolog ileri seviyede genetik incelemeyi gerçekleştirmesi gerekir. Ayrıca bu haftalarda çoğul gebeliği olan anne adayları varsa hiç beklemeden bir perinatoloğa yönlendirilebilir.

Bebeğinizin organ gelişimleri hale devam ediyor ve 20 ile 22. Haftalar arasında tamamlanacak. Risk tespit edilmeyen anne adayları artık ayrıntılı olarak ultrasonografi yaptırabilirler. Yani bebeğin organ gelişimi hakkında detaylı bilgi veren ultrasonografi.

Bir önceki yazımız olan 16 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 18 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats