18 Haftalık Gebelik Detayları

  • 30 Aralık 2016
  • 886 kez görüntülendi.
18 Haftalık Gebelik Detayları

18 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

18 haftalık gebelik döneminde anne adayları artık bebek hareketlerini hissetmeye başlayacaklardır özelliklede 2. Ve 3. Gebeliği olan anne adayları bu dönem bebeklerinin hareketlerini duyabilirler. Ancak daha ilk gebeliği olan anne adaylarıysa bu dönemde daha bebeklerinin hareketlerini hissedemeyebilirler biraz daha zaman geçmesi gerekmekte 20 ile 22. Haftalarda duymaya başlayacaklardır. İl kez hamile kalan anne adaylarının bebeklerinin hareketlerini duyabilmeleri için 1 saniyeden daha uzun ve güçlü bir biçimde bebeğin hareket etmesi sonucunda duyabilirler.

Bu haftaya kadar kemikler yumuşak bir yapıdayken artık sertleşmeler görülmektedir. Şayet bebeğinizin cinsiyeti erkek ise bu dönemde prostat gelişimi olmuştur kız ise yumurtalıklarda ilk yumurtlama hücreleri oluşmaya başlayacaktır. Bebeğin kalp atım hızına bakıldığında yetişkin bir insanın kalp atım hızına göre iki katı kadar daha fazla atmaktadır. Tam anlamı ile kalp gelişimi daha olmamıştır ancak kalbin 4 odacığını görmek mümkündür.

18 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğinizin gelişim süreci sürati bir biçimde devam etmektedir. Baş popo mesafesine baktığımızda 14cm uzunluğunu görmek mümkündür. Kilosu ise 200 grama kadar gelmiş durumdadır.

18 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

 

Bebeğinizin cildini koruyan krem görüntülü bir katman devreye girerek cildini kaplayacaktır. Bu tabakanın adı verniks caseosa dır. Oluşan bu tabakanın göreviyse bebeğin cildi devamlı olarak sıvıya maruz kalır işte bu sıvıdan korumak içindir. Bebeğiniz süratli olarak büyümeye devam ederken kilo alımı da sürecektir. Yüz hatları artık netleşmiş şekildir. Dış kulak biçimlenmiştir ve fizyolojik konumlarında yerini almıştır. El, ayak ve kollar tamamen belirgin bir biçimdedir.

Bağırsaklarına baktığımızda artık bebeğinizin ilk dışkıları oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin akciğerleri şekillenmiş olmasına rağmen solunumu yerine getirecek yeteneğe sahip değildir. Meydana gelen ve gelişen iç organlarında hormon üretimi başlamış durumdadır. Salgılanan bu hormonlar en erken 12. Haftada başlarken en geç ise gebeliğin 20. Haftasında başlaması gerekmektedir.

Gebeliğin 18. Haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

Gebelik dönemi gittikçe ilerlemekte günler haftaları haftalar ayları kovalarken artık 4. Ayınızın sonuna geldiniz. İlk belirtiler ve şikayetler arasında yer alan mide bulantısı ve kusma gibi yakınmalarınız artık azalmıştır. Aslına bakarsanız gebeliğin ikinci üç ayı en rahat dönemdir ve bu dönemin keyfini çıkarın. Bir nevi şuanda hamileliğinizin balayı aylardasınız. Çünkü artık hem siz hem de vücudunuz gebeliğe alışarak adapte oldu.

Bu dönemden sonra dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen iştahınızı kontrol etmektir. Çünkü ani ve aşırı kilo almanıza neden olur. Buda ilerleyen dönemlerinizde nefes darlığınızın, çarpıntılarınızın ve bel ağrılarınızın aşırı olmasına neden olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Kesinlikle diyet yapmamalısınız. Öğünlerinizi sık ama az yemeye kendinizi alıştırın. Örneğin üç öğün yemek yerine altı öğün yiyin ama porsiyonlarınızı küçültün bunu alışkanlık haline getirin ilerleyen dönemlerde işinize yarayacak, mide sorunlarınızın önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

18 haftalık gebelik

Beslenmenizde dikkat etmeniz gereken arasında kalsiyum alımı da var. Bebeğinizin kemik gelişiminin olabilmesi için kalsiyum alımına dikkat edin aksi taktirde bebeğiniz sizin kalsiyum depolarınıza yönelerek istediği kalsiyumu alır ancak bu annelerin ileriki yaşlarında kemik erimesine neden olacaktır. Gebelikte kalsiyum alımı >>> Kalsiyum yönünden zengin olan süt, peynir, yoğurt gibi gıdaları tüketmeye çalışın. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, badem, karalahana gibi besinleri tüketebilirsiniz. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı 1200mg olmaktadır. Örneğin 100 gram inek sütünde 120mg, 100 gram yoğurtta 120mg , 100 gram kaşar peynirinde 700mg kalsiyum bulunmaktadır. Gebelikte süt içmenin faydaları

Hafta hafta gebelik konumuzun bir önceki yazımız olan 17 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 19 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats