Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

19 Haftalık Gebelik Gelişimi

19 haftalık gebelik sürecinde anne adaylarımız gebeliklerinin ortasına gelmek üzereler. Peki 19. gebelik haftasında anne ve bebeğinde neler oluyor. Ayrıntılı olarak ele aldık.

19 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

19 haftalık gebelik dönemine geldiniz neredeyse bu mucizevi dönemi yarısına geldiniz.

19 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğinizin baş popo mesafesi 14-15cm oldu ve kilosu ise 240-270 grama kadar ulaşmış durumdadır. Bebeğin damak yapısı ile ilk çıkacak dişlerinin yani süt dişlerinin bir taslağı meydana gelmiştir. Gebeliğin 19. Haftasından başlayarak artık bebeğinizin tüm kas gelişimi ile sinir sistemi anlamı ile yerine oturmuş gelişmiş durumdadır. Artık bebeğinizin hareketleri ve refleksleri daha güçlü olacak şekilde olacaktır. Sizi duyabilir bu evrede bebeğiniz ile konuşabilirsiniz beni duyamaz diye düşünmeyin daha annesinin karnındayken ona ilgi, sevgi gösterin buna ihtiyacı var bebeğiniz sizin ona ilginize karşılıksız kalmayacaktır oda hareket ederek size karşılık verecektir.

19 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebeliğin bu döneminde plasenta yani bebeğin eşi gelişimini sürdürerek bebeğin beslenmesi görevini yerine getirir. Bebeğiniz vücudunu artık tanımıştır el, ayak ve kollarını hareket ettirir aynı zamanda kolları ile bacakları arasında bir orantı sağlanmış durumdadır. Doğumun ardından sıcaklığın ayarlanması amacı ile yağ seviyesi bebeğinizde toplanmaya başlar ve bu devam edecektir.

Erkek bebeklerin testisleri ve kız bebeklerin rahmi bu dönemde görüntülenebilmektedir. Bebeğinizin böbrekleri görevlerini yapmaya başlayarak idrar üretme işlevini yerine getirmeye başlamış durumdadır. Ultrasona girdiğinizde bebeğin el yada ayak parmaklarını ağzına götürerek emdiğini görmekte mümkündür.

Gebeliğin 19. Haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamilelik dönemi anne adaylarımızın vücutlarında çok fazla değişim olduğu bir dönemdir. Hormon dengelerinin değişmelerinden dolayı en fazla değişime uğrayan bölge memeler olmaktadır. Memelerde kahverengi bir bölge bulunur, bu bölgenin gittikçe büyüdüğünü göreceksiniz. Endişe edecek bir durum yoktur. Hatta memelerin büyük bölümü kahverengi olabilir.

Anne adaylarımızın karşılaşacağı diğer bir durum ise gebelik maskesi olarak bilinen yüz kısmında oluşan lekelerdir. Oluşan lekeler doğum gerçekleştikten sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Yaz aylarındaysa gebeliğiniz güneşe çok fazla çıkmamanızı öneririz. Özellikle kilo artışı meydana gelen kısımlarda, örneğin kalça,meme, karın kısımlarında alınan kilodan kaynaklı çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklara kaşıntılar eşlik edebilir. Çatlakları azaltmak için doğal nemlendirici kullanmak yararlı olabilir. Ama bu çatlaklar doğum sonrasında geçmez.

Bundan sonraki haftada artık 5 aylık gebeliği geride bırakmış ve 6 aylık gebeliğe gireceksiniz. Vücudunuzda meydana gelebilecek değişimler için her zaman psikolojik olarak hazır olmalısınız. Çünkü artık tam bir hamile gibi olmaya başladınız.

19 haftalık gebelik

Göbeğiniz gittikçe büyüyor ve göbek çukurunuzda artık düzleşmeye başladı. Rahiminizde gittikçe büyüdüğü için midenize baskı yapmaya başlayabilir ve mide yanması şikayetiniz oluşabilir. Ayrıca hem kilo alımı hem de rahim büyümesinden kaynaklı nefes darlığı yaşamaya başlayabilirsiniz. Artık rahminizin yaptığı baskıyı daha çok hissetmeye başlarsınız bununda nedeni rahmin göbek deliğine doğru ilerlemiş olmasıdır. Oluşan baskıdan dolayı kasıklarda ağrılar olabilir.

19 haftalık gebelik sürecine kadar beklenen kilo alımınız ortalama üç bucuk kilodur. Alınan kilolar arttıkça vücut ağırlık merkezi değişmeye başlar bel ve sırt ağrıları baş göstermeye başlayabilir. Anne adaylarımızın bu haftalarda en fazla şikayet ettikleri baş dönmesi olur. Çünkü kan dolaşımında oluşan yavaşlamadan kaynaklanır. Hızlı ve ani hareketlerden kaçınınız bolca sıvı tüketmeye çalışın ve özellikle sabahları kalkarken önce oturun birkaç dakika sonra ayağa kalkınız. Gece saatlerinde bacaklarınıza kramp girebilir sıklıkla magnezyum ile kalsiyum eksikliğinden olur. Çok rahatsız ederse doktorunuza danışınızın gerek görürse kalsiyum ile magnezyum tabletleri verebilir. Ve sıklıkla böylelikle kramp sorunları çözülmektedir.

Aşağıda Ki Maddelerden Biri Bile Gelişirse Doktorunuz İle İletişime Geçiniz

 • Yüzünüzde ve parmaklarınızda şişmeler görürseniz
 • Vajinal kanamanız olursa
 • Bebeğinizin her zamankinden daha az hareket etmesi
 • Dayanamayacağınız kadar karın ağrınızın olması
 • Özellikle karnınızın üzerine düşerseniz
 • Sürekli geçmek bilmeyen baş ağrınız olursa
 • 37 derece ve üzerinde ateşiniz olursa
 • Bulanık görme yada çift görme
 • İdrarınızı yaparken acı hissederseniz
 • Şiddetli şekilde vajinal akıntı özellikle şeffaf olmayan ve kokulu akıntılarda

Beslenmenize Dikkat Edin!

Hamilelikte alınan kiloları istenilen değerlerde olabilmesi için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Midenizin rahat etmesi içinde az ve sık yeme alışkanlığı edinmekte diğer yapılacaklardan biridir. Hamilelik dönemi kesinlikle diyet yapılacak bir dönem değildir. Sadece hem kendiniz hem de bebeğiniz için yeteri kadar beslenmek önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmede aslında budur bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan besinleri yeteri kadar almaktır. Bu şekilde gebeliğini sonlandıran anneler kilolarının bir çoğunu doğumdan sonra zaten vermekte ve geri kalanı da egzersiz ve spor ile rahatlıkla verebilmektedirler.

Anne adaylarımızın ortalama olarak bir günde alacağı kalori değeri ise 2500 olmaktadır. Kesinlikle vücudun ihtiyacı olan protein, vitamin ihtiyaçlarını almasınız çünkü bebeğinizin de bunlara ihtiyacı var. 19 haftalık gebelik dönemi konusunu sizlere ayrıntılı anlatmaya çalıştık sorularınız olursa yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 18 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 20 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM