Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

2 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

Bebekler ikinci aylarında artık çevresine ve dünyaya adapte olmuşlardır. Ayrıca aileye gelen bu yeni üyeyi sizlerde daha yakından tanımış olursunuz. Artık her ağladığında ne istediğini az çok tahmin edebilirsiniz. Bebek dünyaya geleli iki ay oldu ve hızlı bir biçimde değişmeye devam ediyor ilk doğduğu gibi değil büyük değişmeler gözlemleyebilirsiniz. Bu dönemde bebekler kendilerine bir uyku ve beslenme düzenleri yaparlar bu düzen seyrekte olsa sekteye uğrayabilir. Eskiye göre daha uzun süreler uyanık kalır. Bebek artık annesine sadece ağlayarak isteklerini iletmez bu dönemde istedikleri olduğunda memnuniyetini de bildirir. Bu durum beslenme düzeni ve biçimi, gaz çıkarmalar beslenme esnasında kısa veya uzun ara vermeler başlamaktadır.

Bu ayda bebekler sizin tepkilerinize karşı duyarsız kalmazlar siz gülerseniz oda size gülücük atabilir. Ayrıca çıngırak oyuncağına tepkiler gösterebilirler. Şimdiye kadar ağlayarak ses çıkaran bebekler bunun dışında da sesler çıkarmaları mümkündür. Yüzükoyun pozisyonda dururken artık kafasını 45 derece açıyla yukarı doğru kaldırabilirler. Dik bir biçimde oturttuğunuzda başını dik olarak tutabilirler. Siz onunla oyun oynarken sizinle yuvarlanma hareketi yapabilir. Küçük cisimlere ilgi duyabilirler. Bebeğin parmak uçlarına herhangi bir oyuncak vb tutturduğunuzda kavrayabilirler. Dikkatini çeken herhangi bir nesneyi almak için uzanabilirler. Durduk yere kendiliğinden gülebilirler. Mutluluktan çığlık bile atabilirler. İki elini birbirine kavuşturabilirler. Kendisine 15cm uzaklıktaki bir nesneyi 180 derecelik bir açı çizerek takip altına alabilirler.

2 Aylık Bebekte Beslenme

Annenin emzirmesine bir engel yoksa veya çalışmıyorsa sorun teşkil etmeyecektir. Ancak günümüz şartlarına baktığımızsa bir çok annenin çalıştığı göze çarpmaktadır. Buda bebekleri emzirmede bir sorun yaşamalarına neden olur. Doğum gerçekleştikten sonra annelerin kısa zamanda işlerine geri dönmeleri bebeklerinin beslenmelerinde olumsuz rol oynadığı gözlemlenebilir.  Anne sütünün bebekler için hayatları boyunca bu dünyada bulabilecekleri en besleyici gıda olduğu unutulmamalıdır kesinlikle ilk 6 aylık süreçte bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Anneler işlerine gitmeden önce emzirmeli ve bir pompa yardımımı ile göğüslerinizi 10 dakika kadar sıkarak sütünüzü sağmalısınız. Burada toplanmakta olan sütlerin torbalarının üzerlerine tarih atmayı unutmayınız bunun ardından derin dondurucuya koymalısınız. Bu şekilde yapmanızın nedeni sakladığınız sütleri 4-6 arasında kullanıma sokabilirsiniz. Böylelikle anne işine gittiğinde bebek sütsüz kalmaz.

Ayrıca iş yerinde çalışırken 3 saatlik aralar ile sütünüzü sağıp buz dolabında muhafaza edilebilir normal kapağında saklanan sütler bebeğe 24 saat içerisinde verilebilmektedir. Bebeğe verilecek anne sütü oda sıcaklığı altında en fazla 4 saat kalabilmektedir daha uzun sürelerde kalan sütleri bebeğinize vermeyiniz. Günümüzde var olan pompalar anne sütünün kullanımını oldukça basitleştirmiş durumdadır. Pompaların faydalarına gelirsek öncelikle anne doğumdan kısa süre sonra işine geri dönmek isteyebilir. Bebeği bardak yada kap gibi bir araçtan süt içene kadar emziremeyebilir. Bebeğini emzirmek için öğlen yada akşamları evinde olmayabilir veya bebeğini yanına alamayabilir. Ayrıca acil durumlar için yedekleme yapmak her zaman yarar sağlayacaktır.

2 Aylık Bebeğiniz İçin Ona Destek Verin

Bu dönemde bebeğinizin gelişimi için yüzü koyun pozisyonda yatırabilirsiniz böylelikle sırt ve boyun kaslarının gelişimine yardımcı olacaksınız. Bu pozisyonda bebek karnının üzerinde duracağı için boyun kaslarında güçlenmeler olacaktır ve yakın tarihte başını kontrol etmekte zorlanacak bebek bu durumu üstesinden daha rahat gelecektir. Sizde bebeğiniz ile uzanmış bir pozisyonda yatabilirsiniz. Bebeğin dikkatini çekecek renkli, parlak ve ses çıkarabilen oyuncaklar veya örtüler bebeğin bu pozisyonda durmasına yardımcı etken olacaktır. dikkatini çeken bu oyuncakları bebek dokunmak avuçlamak isteyecektir bu nedenle yumuşak oyuncaklar almalısınız. Beşiğinin yanına veya etrafına renkli nesneler, oyuncaklar konulması bebeklerin dikkatini çeker. Bebeğiniz ile konuşmayı ihmal etmeyin ona seslenin ismini söyleyin sevginizi her zaman belli etmekten çekinmeyin.

Türkiye de alınan tedbirler sayesinde Avrupa bölgesi ile birlikte 2002 yılından itibaren çocuk felcinden arınmış ülkeler içerisine girerek sertifikasını almış bulunmaktadır.

2 aylık bebek aşıları

BCG (Verem aşısı)

DaBt-IPA-Hib (difteri, aselüler, inaktifpolio, tetanoz, hemofikus influenza Başısı) Beşli karma aşı

KPA ( Konjuge Pnomokok aşısı)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM