Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

20 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anne adaylarımız 20 haftalık gebelik dönemine geldiklerinde bu mucizevi sürecin ortasına geldiler. Bakalım bu hafta anne ile bebeğinde ne gibi değişimler var.

20 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

Evet 20 haftalık gebelik dömine geldiğinize göre hamilelik döneminin yarısını geride bıraktınız çünkü gebelik 40 haftadan oluşan gerçekten mucizevi bir dönemdir.

20 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğinize baktığımızda hızlı bir biçimde büyümeye devam ediyor. Baş popo mesafesi 15 ile 17cm arasında olduğunu görebiliriz. Kilosu ise 280 ile 310 gram arasında bir değere sahiptir. Bundan önceki haftalarda lanugo tüylerinden bahsetmiştik bunların yanında artık bebeğinizde kaş ve saç oluşumları da başlamış olduğunu görmekteyiz. Küçük bebeğinizin kalp atımlarına bakarsak dakikada 120 ile 160 arasında bir atımı olduğunu görürüz. Bu arada kalp artık gelişim sürecini neredeyse tamamlamıştır az bir zamanı kaldı.

Bebeğinizin bu dönemde uyur ve uyanık olduğu zaman dilimleri bulunur. Bebeğiniz nasıl rahat ederse en uygun pozisyonda uyur ve anne adayları bu dönemde bebeklerinin hareketlerini duyabilir. Bebeğin cinsiyeti kız ise rahim dokusu artık oluşmuş durumadır. Ancak vajina ile labiumlar hala gelişim süreçlerini tamamlamamışlardır.

Anne adayları bu dönemde hamile kıyafetleri de giymeye başlamıştır. Bebeğiniz ile her fırsatta konulun onu ne kadar sevdiğinizi hissettirin. Doktor kontrollerinizi de ihmal etmeyin. Sizi rahatsız eden bir durumunuz varsa kontrol zamanınızı beklemeden doktorunuz ile görüşün.

20 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?


Gebeliğin 20. Haftasında annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne adayları gebelikte 20. Hafta dönemine geldiklerine göre gebeliğin yarısını tamamlamışlar demektir. Bu evre ikinci trimester dönemi olarak geçer ve hamileliğin 3-6 ayını içine almakta olup halk arasında gebeliğin balayı ayıları olarak bilinir. Çünkü en rahat gebelik dönemleri bu aylarda olmaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman hamile olunduğu belli olmaya başlamıştır. Anne adayı da yavaştan bu duruma alışarak tamamen gebelik psikolojisi içerisine girmiş bulunmakta.

Genellikle anne adayları bu dönemlerde kendileri ile aynı haftada olan hamile kadınlar ile kıyaslarlar. Onların karınlarına ve birde kendi karınlarına bakarlar. Her kadının bu dönemde karnı aynı büyüklükte olmayabilir bu değişken bir etkendir bu dönemde. Gebe kıyafetlerine bakmaya başladınız ve artık bunları giyme zamanı da geldi. Bu dönemde karın, basen ve kalça bölgelerinde çatlak oluşumlarına dikkat ediniz önlemek için bu bölgeleri nemli tutmanız gerekmekte. Doktorunuz vereceği çatlak kremlerini kullanarak önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Gebelikte çatlak oluşumu >>>

20 haftalık gebelik

Bunların yanında hamileliğin verdiği hormon değişimleri ve alınan vitaminlerin etkisi ile hem saç hem de tırnaklarınız eskisine göre daha hızlı uzamaya başlayacaktır. Bazı anne adaylarımız şimdiden bel ile sırt ağrıları ile karşılaşmış olabilir. Ancak bunları azaltmak sizin elinizde doktorunuzun izin verdiği egzersizleri yaparak azaltabilirsiniz. Gebelikte spor ve egzersiz >>>

Şunu da düşünüyor olabilirsiniz eğer şimdiden benim belim sırtım ağırmaya başladıysa yandım diye 40 haftayı nasıl tamamlarım diye söylediğinizi duyar gibiyim. Endişe etmeyin hamilelikte bu sorunlar beklenen ve normal sorunlardır. Egzersizlerinizi düzenli yaparak azaltabilirsiniz. Zaten anne adaylarımızın bir çoğu hamileliğin 5. Ayından itibaren bel ve sırt ağrılarını yaşamaya başlıyor. Topuklu ayakkabıları çok sevdiğinizi biliyorum ama bu dönemde rahat ayakkabılar giymelisiniz, kendinizi çok yormamalı ve sıkça dinlenmeye çalışmalısınız. Gebelikte bel ve sırt ağrıları >>>

Linca linia adı verilen hamilelik çizgisi ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çizgi gebelikte artan östrojen hormonun yükselmesi ile ciltte koyulaşmaya neden olur. Ve göbekten aşağı doğru bir çizgi belirmeye başlar doğum sonrasında yavaş, yavaş kayıp olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 19 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 21 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM