Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

21 Haftalık Gebelik Gelişimi

21 haftalık gebelik sürecine gelindiğinde bebeğin kilosu ne kadardır? Annedeki değişimler ve bebeğin gelişimi. 21 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır. Bütün detaylar yazımızda.

21 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

21 haftalık gebelik süreciniz sizler için detaylı olarak kaleme aldık işte bu hafta anne ve bebeğinde gerçekleşen değişiklikler.

Bebeğiniz artık dışarıda olup bitenleri duyabilme yeteneğini kazanmıştır. Yani dış ortamdan gelen sesleri duyabilir. Sizde bebeğiniz ile konuşun sevginizi ve ilginizi gösterin, hissettirin buna karşılık olarak hareket ettiğini göreceksiniz. Ayrıca bebeğinize onu sakinleştirecek, huzur verecek ve mutluluk verecek müzikler dinletebilirsiniz. Gebelik dönemini huzurlu ve mutlu olarak tamamlayıp doğum yapmış kadınlara bakıldığında bebekleri çok daha huzurlu ve sakin oldukları gözlemlenmiştir.

Bebeğinizin gelişimi açısından amniyon sıvısının önemi gerçekten çoktur bunun yanında başka bir görevi daha bulunur bu tampon yapmak olmaktadır. Bebeğiniz sizin karnınızda ve bir sıvı içindedir ama buna rağmen istediği her hareketi kolaylıkla yapabilir. Bebeğiniz hızla büyümekte ve artık ultrason muayenelerinde ölçü alınırken tam boy bu ölçüye sığmamaktadır. Ayrıca kol ve bacaklarında uzamalar olduğu görülür.

Az önce amniyon sıvısı dedik ve öneminden bahsettik bir diğer önemli özelliğine daha değinirsek bu sıvı sayesinde bebeğiniz yutma ve boşaltım işlemlerinin ön hazırlığı olan provalarını yapmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde sıvı alımı oldukça önem kazanmaktadır. Günlük olarak ortalama 2 litreye sıvı alınması önerilir.

Bebeğin bu haftadan başlayarak yağ depolaması artacaktır. Beslenmeniz bu dönemlerde daha da fazla önem kazanmaktadır. Bebeğinize elinizden geldiğinde iyi bakın onu iyi besleyin. Özellikle süt ve süt ürünleri bebeğin kas ve kemik yapıları için önemli yere sahiptir. Bu haftadan itibaren ayrıntılı olarak bir ultrason muayenesi yapılarak bebeğin organları mercek altına alınarak incelemesi yapılacaktır.

21 haftalık bebeği boyu ve kilosu ne kadardır?

21 haftalık gebelik evresinde bebeğin kilosunu hesaplamak mümkündür. Bu hesaplama için bacak kemiği ile göbek ölçüsü alınarak yapılan bir işlem mevcuttur. Bebeğinizin 21. Haftada boyu 2- ile 27cm aralığında olup ağırlığı ise 330-400 gram arasında olmaktadır.

21 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebeliğin 21. Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar?

Gebeliğin 21. Haftasına gelindiği zaman eklem bağlarında bir gevşeme söz konusu olduğundan anne adayları bel ağrıları yaşayabilirler. Bu durumu hafifletebilmek adına düzenli egzersizler yapmak ve duruş pozisyonunuza dikkat etmek gerekmektedir. kendinizi yormayan yürüyüşlere çıkabilir böylece hem kendinizi daha iyi hisseder hem de fazla kilo alımına karşı bir önlen almış olursunuz. Ayrıca doktorunuzun izin verdiği ölçüde gebelik döneminde egzersiz ve spor yapmak doğum sırasındada size artıralar kazandıracaktır.

Anne adaylarına dışarıdan bakıldığında bu hafta hamile oldukları belli olur ama bazı anne adaylarımız kendisini çok şişman ve kilo almış yada şişmiş hissedebilirler ama bu gayet normaldir çünkü gebelik dönemi o kadar müthiş bir evredir ki vücudunuzda bir çok değişimler olur.Doktorunuzun önerdiği egzersizleri yapın ve dinlenin bunlar size iyi gelecektir. Gebelikte egzersiz ve spor konumuza ulaşabilirsiniz.

21 haftalık gebelik

Anne adaylarımızın bazılarında gebeliğin 20. Haftasından sonra sivilce olabilir. Bunun nedeni ise vücutta artan yağ oranı. Buna önlem olarak her gün düzenli olarak yüzünüzü yüz temizleme sabunu kullanarak temizleyebilirsiniz. Bu sabunun doğal olmasına da dikkat ediniz. Ayrıca gebelikte sivilce konumuza da ulaşabilirsiniz. Ama kesinlikle doktorunuzun haberi olmadan sivilceleriniz için bir ilaç kullanımı yapmayınız.

Rahminiz gittikçe büyümekte bu haftalardan önce hamilelikte yatış pozisyonları çok önemli değildi ancak artık önem arz etmeye başladı. Rahminize giden kan akışının rahat olabilmesi için sol tarafınıza yatmayı alışkanlık edinmeye çalışın. Özellikle bu haftalarda yüz üstü ile sırt üstü yatmak tavsiye edilen pozisyonlardan değildir. Gebelikte yatış pozisyonları konumuza ulaşabilirsiniz.

Son olarak diş bakımınıza dikkat ediniz hamile kalmadan önce bir diş hekimine giderek detaylı bir muayeneden geçmek ve tespit edilen sorunların tedavi edilmesi önerilir ancak dişleriniz ile ilgili sorununuz olursa mutlaka bir diş hekimine gitmeniz gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan 20 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 22 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM