Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

22 Haftalık Gebelik Gelişimi

22 haftalık gebelik sürecinde annedeki değişimler ile bebekteki değişiklikler nelerdir?. Gebeliğin 22. haftasında bebeğin kilosu ne kadardır? Ultrasonda bebeğiniz nasıl görünüyor gibi soruların yanıtları yazımızda.

22 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

22 haftalık gebelik günlerinize gelindiğinde bebeğiniz artık organ gelişimlerini tamamlamış durumdadır. Ve birin insan görünümü şeklinde olmaktadır. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini hissedebilirler ayrıca bebekler bu dönemde artık dış sesleri duyabilmektedirler. Bu yüzden ara, ara bebeğiniz ile konuşun sizi duyacaktır ve buna karşılıksız kalmayacak hareket ederek edip size karşılık verecektir. Ayrıca sakinleştirici mutlu edici müzikler dinletmeniz bebeğinizin hoşuna gidecektir.

Gebeliğin bu evresinde bebek artık iyiden iyeye büyüme gösterecektir ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısında artmalar olacaktır. Bebeğinizin kafası vücuduna göre daha büyük olduğunu gözlemlenir. Beyin gelişimi tamamlanmamıştır ve hala devam etmektedir. Bu nedenle etrafını tanır dokunduğu yerleri bilir ve bilinçli olarak dokunur ayrıca beyni artık kayıt sistemini çalıştırmıştır. Göz kapaklarının gelişimi tamamlanmış şekilde olduğundan hareket ettirme özelliğini kullanır. Yaptığı bu göz hareketleri ultrason muayenesinde kolalıkla görüntülenebilir. Bebeğin cinsiyeti erkek ise bu haftadan itibaren sperm yapımları da başlayacaktır.

Bu haftada bebeğin vücudundaki yağ oluşmasına bakıldığında çok miktarda yoktur ancak ilerleyen dönemlerde bu artacaktır böylelikle doğum sonrasındaki ısı kontrolü sağlanacaktır. Yetişkin insanlarda var olmayan kahverengi renge sahip yağ hücreleri bulunmaktadır. Bebeğin cinsiyeti kız ise bu haftada artık rahim oluşumu kendisini tamamlamıştır ve bundan sonra gelişim dönemine girmiştir. Erkek bebeklerin testisleri karın içinden torbaya doğru geçiş sürecide başlamış durumdadır.

22 haftalık bebeği boyu ve kilosu ne kadardır

  1. haftada bebeğin kilosu artık 500 gram yan yarım kiloya kadar ulaşmıştır. Boy olarak baktığımızda 26 ile 28cm uzunluğuna ulaştığını görmekteyiz. 22. Gebelik haftasının bitiminden sonra bebeklerde süratli olarak bir kilo alımı söz konusu olur yaklaşık olarak 10 gün gibi bir sürede 100 gram bebek kilo alacaktır. Bebek artık hareketlidir ellerini, kollarını ve bacaklarını hareket ettirir. Ayrıca baş parmağını da emdiğini görmemiz çok muhtemeldir.

22 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebeliğin 22. Haftasında Anne Adayı Neler Yaşar?

22 haftalık gebelik döneminde anne adaylarının hormonal değişimlerinden kaynaklanan ciltte ince damarlar görülmesi mümkündür. Dişlerinizi de iyi bakmalısınız çünkü kanama, diş eti hassasiyeti ve diş etlerinde şişme şikayetleri oluşabilir. Anne adayının mide bulantısı olabilir bunun nedeniyse uterus mideye baskı yaparak mide üst kısma doğru gelir buda mide asitinin yemek borusuna kaçmasına neden olmaktadır. Braxton Hicks yani rahim kasılmaları olabilir bu doğal bir durumdur herhangi bir ağrıya neden olmaz ve bebeğinize de zararı bulunma. Ancak oluşan bu kasılmaları takip etmek gerekmektedir. Şayet rahim kasılmalarının arası 4-5 saatse yani 4 yada 5 saatte bir kasılma oluşuyorsa bu durumu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.

Bebeğiniz ile konuşun ona onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin bunu hissettirin artık bebeğiniz dış ortamdan gelen sesleri duyabilir bunlara tepki verebilir. Dinlendirici müzikler dinletebilirsiniz.

Gebeliğin ilerledikçe bebeğiniz büyüyor ve haliyle sizden istekleri de artıyor. İhtiyacı olan her şey sizde mevcut ve başkasından da isteyemez bir tek annesi var. Bunun için anne adayının hamileliğinde beslenmesi son derece önemlidir.

Demir Almaya Dikkat!

Sıklıkla hamileliğinizin 20. Haftasından itibaren bebeğinizin demire olan ihtiyacı artar ve bunu sizden ister. Bu nedenle çoğu anne adaylarımızda bu dönemlerde demir eksikliği söz konusu olabilir. Bu aralar çok yorgunsanız, halsizliğiniz varsa, teniniz solgunsa doktorunuza gidiniz ve muhtemelen doktorunuz demir seviyenize bakacaktır. Demir eksikliği tespit edilirse korkacak bir durum yoktur ya beslenmenizi biraz düzenleyerek yada verilen demir tabletleri ile bu sorun kolayca çözüme kavuşmaktadır.

Ayrıca kansızlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Sıklıkla aşırı yorgunluk ve halsizlik ile birlikte çarpıntı yaşamanıza neden olabilir gebelikte kansızlık konumuza ulaşabilirsiniz.

22 haftalık gebelik

Hamileliğiniz bu evresinde ayda bir doktor kontrolüne gidiyorsunuz ancak herhangi bir sorununuz olursa doktorunuza gidiniz kontrol zamanını beklemeyin. Bu zamana kadar düzenli olarak bu kontrollerinizi yaptırmışsanız zaten bütün gereken testleriniz yapılmıştır.

Bebeğinizin organ gelişimi gebeliğin 20. İle 22. Haftaları arasında tamamlandığından herhangi bir gelişim sorunu olup olmadığını kontrol amaçlı 2. Düzey ultrasona girilip organ gelişiminin kontrolü sağlanır. Bunun yanında plasenta yani plasenta incelenir ve gerekli kontrolleri yapılır. Hem yumurtalıklarda hem de rahimde oluşabilecek olumsuz durumlar değerlendirilerek olumsuz bir durum olması halinde gerekli önlem alınmaya gidilir. Son olarak rahmi besleyen arter damarı da gözden geçirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 21 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 23 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM