Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

23 Haftalık Gebelik Gelişimi

23 haftalık gebelik sürecinde annedeki ve bebekteki değişimler nelerdir? Bebeğin gelişimi nasıl ilerlerler? Gebeliğin 23. Haftasında bebeğin kilo ve boyu ne kadardır. Ultrasonda bebeğiniz nasıl görülür videolu şekilde yazımızda.

23 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

23 haftalık gebelik döneminizde bebek gelişimine baktığımızda bebeğin ciğerleri sürfaktan isminde bir madde salgılamaya başlayacaktır ve giderek bunun seviyesi artacaktır gebeliğin 37. Haftasında bebeğin akciğerlerinin gelişimini tamamlamasında etken rol oynamaktadır. Zamanından önce doğan bebeklerin akciğerleri tam gelişmemiştir bu nedenle doğum sonrası solunum cihazına ihtiyaç duyabilirler. Bunun bu şekilde olmasının nedeni ise az önce dediğimiz sürfaktan maddesinin yeteri kadar olmamasıdır. Gebeliğin takip aşamasında erken doğum önceden tespit edilirse anne adayına kortizon verilmeye başlanır böylelikle bebeğin akciğer gelişimi sürat kazanmış olur.

Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin kulak kemikleri gelişimini tamamladı ancak orta kulak gelişimi hala sürmektedir. Artık dış sesleri duyabilmektedir bu nedenle bebeğiniz ile sıkça konuşunuz bu dönemde bebeğiniz birden, aniden ve yüksek sesle bir ses duyduğunda korkabilir ve irkilebilir.

Bebeğinizin vücudu gebelik dönemi ilerledikçe daha normal oranlara doğru gider. Giderek büyür ve tombul bir hal kazanır işte böylelikle daha fazla bir yeni doğan bebeğe benzeyecektir. Bebeğinizin vücudu oldukça fazla lanugo tüyleri ile kaplı durumdadır. Ayrıca pankreas bezi de gelişmiştir.

23 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

23 haftalık bebeği boyu ve kilosu ne kadardır

Bebeğinizin boy ve kilosuna bakarsak bu dönemde boyu 26-28cm ulaştığını görürüz kilosu ise 550 gram civarlarındadır. Amniyon sıvısından daha önce bahsetmiştik bu dönemde bu sıvıdan rahimde 300-400ml kadar bulunmaktadır. Bu sıvının bebeğin hareketleri açısından rolü büyüktür.Bebeğinizin hareketleri daha da arttığını fark edince onun ne kadar büyüdüğünü de anlayacaksınız.

Gebeliğin 23.Haftasında annedeki değişiklikler neler?

Hamileliğin bu dönemlerinde anne adaylarımız kilo alımlarına devam ederken,daha da seri biçimde bu alımlar devam edebilir. Ayrıca bebeğinizde kilo almaya devam ediyor bu etmenlerden dolayı karnınızın alt taraflarında kasılmalar ve bunlara eşlik eden ağrılar oluşabilir. Şayet çalışan bir hamileyseniz bu bahsedilen ağrı değer hamilelere göre biraz daha fazla olabilir. Aslına bakarsanız bu şikayeti azaltmak kolaydır. Bolca sıvı tüketin, dinlenin göreceksiniz ağrılarınızda azalmalar olacak. Bütün bunları yaptığınız halde hala ağrılarınız ve kasılmalarınız devam ediyorsa kesinlikle doktorunuz ile paylaşınız çünkü erken doğumun bir sinyali olabilir.

Gebelik döneminde vücutta bir çok değişimler meydana gelir. En başta da değişime uğrayan hormonlar ve karnın iç kısmında ki basıncın artmasıdır. Bunlar genital bölgede kanama nedenleri ve bu kanamaları arttırıcı etkiye sahip olabilirler. Normal olan akıntı ise renksiz, kokusuzdur. Bunun tam tersi ise yani kötü kokulu ise, yeşil renkte yada kanlıysa, ağrınız ve yanma şikayetiniz varsa kesinlikle bu durumu doktorunuz ile paylaşmalısınız. Ayrıca doktorunuz herhangi bir sakınca görmediği taktirde cinsel hayatınızı yaşayabilirsiniz.

23 haftalık gebelik

23 haftalık gebelik sürecinize kadar yaklaşık olarak 5 ile 7 kilo arasında almanız normal kabul edilir. Bu hafta vajinanızda ki genişlik ise bir önceki haftalara göre daha fazla olması beklenmektedir. Bu dönemde anne adayların büyük bir kısmı bacaklarına giren kramplardan şikayetçi olmaktadırlar. Kramp anında ayağınızı uzatınız ve başparmağı ön tarafa doğru itin bu sizi biraz rahatlatacaktır. Ancak gebelikte kramplar sizi çok fazla rahatsız ediyorsa doktorunuza söyleyin. Çok büyük bir olasılıkla vücudunuzda kalsiyum ve magnezyum eksikliği vardır. Gerekirse kalsiyum ve magnezyum içeren tabletleri doktorunuz verebilir.

Hafta hafta gebeliksüreci boyunca bol miktarda su tüketmeye çalışınız. Bu dönemde baş ağrılarınıza da iyi gelecektir. Ayrıca baş ağrılarınızı hafifletmek için doktorunuzun izin verdiği egzersizleri de yapabilirsiniz.

Dışarıdan bakıldığında hamile bir kadın olduğunuz bellidir. Bazı anne adayları kendimi sıcak tutayım der ama buda yanlış bilinen doğrulardandır. Özellikle lens yada gözlük kullanan anne adaylarında göz rahatsızlığı meydana gelebilir bu gibi durumlarda doktorunuza mutlaka uğrayınız. Son olarak etrafınızda olanlar özellikle daha önce gebelik yaşayan kadınlar size önerilerde bulunabilir ama kesinlikle bunlara çok rağbet etmeyiniz doktorunuzun dediklerini uygularsanız en doğrusunu yapmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan 22 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 24 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM