Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

24 Haftalık Gebelik Gelişimi

24 haftalık gebelik döneminde annedeki değişiklikler neler olmaktadır? Bebeğin gelişimi nasıl ilerlemekte ve 24 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıl hissedilir gibi bir çok sorunun yanıtları yazımızda.

24 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

24 haftalık gebelik dönemine gelindiğinde, Amerika bebeğe kanunen hak ve özgürlüklerini vermektedir ancak bu Türkiye de 26. Haftada başlayarak geçerli olmaktadır. Kendinize hiç sordunuz mu neden özellikle bu haftalar diye çünkü bebeğin algı sistemi bu haftalarda önemli bir bölümü gelişmiş durumdadır. Yani bebek olaylara karşı hareket eder, refleks verir ve bilinçli olarak hareketlerini yapmaya başlar ve buda bize bebeğin bir şeylerin farkında olduğunun durumlara karşı bilinçli olduğunun aynı zamanda bir şeyler öğrenmeye başladığını göstermektedir.

24 haftalık gebelikte bebek hareketleri

24 haftalık gebelik günlerine gelindiğinde gebelikte bebek hareketleri oldukça güçlenmiş görünmektedir bunun nedeni ise kas ve kemik yapısının süratli olarak gelişimine devam etmesi olmaktadır. Bu yüzden anne adaylarının bu dönemlerde alacağı kalsiyumların rolü oldukça büyüktür. Kalsiyum yönünden zengin içerikli besinlerin alınması da ön plana çıkmaktadır. Yeteri seviyelerde kalsiyum alındığında bebekte bunlardan ihtiyacı olanı kadar alacaktır. Fakat anne adayı yeterli seviyede kalsiyum alımı yapmazsa yine bebek istediği kalsiyumu alır ama bu sefer annesinin kalsiyum depolarına yönelir bu durumda anne adayının kemiklerinde olan kalsiyum miktarı azalabilir.

25 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

24 haftalık bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

24. Gebelik haftasında bebeğin ağırlığı 550 ile 570 gram arasındadır boyuna gelirsek 32cm uzunluğuna bebeğiniz ulaşmıştır. Artık bebeğiniz dış sesleri duyar bu nedenle çok fazla gürültü olan ve yüksek sesli ortamlardan uzak durmanızı öneririz. Aynı zamanda bebeğiniz ile konuşun onu ne kadar sevdiğinizi anlatın sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz. Bebeğinizin bu dönemlerde olan ayak büyüklüğü doğumda yaklaşık iki katı kadar olacaktır.

Gebeliğin 24 ile 28. Haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmaktadır. Kesinlikle yaptırmanızı öneriyoruz. şeker yükleme testi hakkında detaylı bilgilere alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gebeliğin 24.Haftasında annedeki değişiklikler neler?

24 haftalık gebelik dönemi anne adayların rahat geçirdikleri bir evre olarak karşımıza gelir. Doktorunuz önerdiği spor ve egzersizleri kendinizi yormayacak şekilde yapabilir. Gün içinde kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bir konu hakkında hatırlatma yapmak istiyorum hamileliğin 24 ile 28. Haftaları arasında şeker yükleme testi yapılmaktadır. Bebeğinizin derisinde ter bezi oluşumu başlamıştır. Ultrasonda ne kadar hareketli olduğunu görebilirsiniz çünkü artık kasları da gelişmiştir. Dış ortamdan gelen sesleri duyabilir onunla konuşun. Ayrıca ağzını açıp kapattığını hatta kaşlarını çattığını bile görmek mümkündür. Kas ve kemik gelişimi sürdürmekte olan bebeğiniz için kalsiyum alınması çok önem taşımaktadır.

24 haftalık gebelik

Anne adaylarının bu dönemlerde çatlakları oluşabilir. Bunlar baldır, bacak ve göğüslerde oluşabilir. Şuan belki aklınıza gebelik çatlakları şikayetime bir ilaç var mı? Diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak maalesef bu tip bir ilaç yoktur. Sadece çatlaklarınız için yapabileceğiniz duştan çıktıktan sonra içerisinde E vitamini barındıran nemlendirici krem kullanmanızdır.

Meme uçlarınızda kabarcıklar görebilirsiniz bunlarla uğraşmayın çünkü ne yağ bezesi nede sivilcedir bunlar sadece memelerinizin uç kısımlarını besleyen yağı üretmekle görevlidirler.  Ağzınızın içersinde fazla tükürük üretimi olabilir. Bunu azaltmak için şekersiz olan sakızları tercih edebilirsiniz.

Hamileliğin bu haftalarında özellikle lens ve gözlük kullanan anne adayları göz kuruluğu yaşayabilirler. Doktorunuza danışarak göz yaşı yada kayganlaştırıcı damla kullanarak göz kuruluğunu azaltabilirsiniz. Özellikle dışarı çıktığınızda güneş varsa kaliteli güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan 23 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 25 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM