Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

25 Haftalık Gebelik Gelişimi

25 haftalık gebelik hakkında merak ettikleriniz. Annedeki değişimler nelerdir? Anne karnındaki bebeğinizin 25 haftalık gebelik dönemindeki gelişimi hakkında detayları aşağıda bulabilirsiniz.

25 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

Yazımızda 25 haftalık gebelik dönemi hakkında detaylar bulabilir yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Gebeliğin 25. Haftasına da bebeğinizin kalp atışlarını çok net bir biçimde duymak mümkündür. Ayrıca erkek mi yoksa kız mı olduğu yani cinsiyeti tamamen yerine oturmuş olduğunu görmekteyiz. Erkek bebeklerde testis er bezi torbası diye isimlendirilen torbanın içerisine girerek yerleşmiş olur. Cinsiyeti kız olan bebeklerde ise artık vajina gelişimini tamamlamış durumdadır. Omurga sistemi, eklem sistemi ve bağlar artık son şekillerini almaktadırlar. Ayrıca bebeğinizin tat alma yeteneği de gelişmeye başladı ileride sizin güzel yemeklerinizin tadını bu tat alma duyusu ile yapacak.

Gebeliğin bu evresinde bebeğin alanında daralmalar olur artık hareket alnı yavaş, yavaş kısıtlanmaya başlar. Derisi kalınlaşmaya başlamıştır ama hala şeffaf bir biçimdedir. Bu evrede bebeğinizin uyur ve uyanık zamanları vardır. Nasıl ve hangi pozisyonda rahat ederse o şekilde uyur.

25 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

25 haftalık bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Bu haftaki bebeğinizin boy ve kilosuna bakarsak boyu 34cm olmuş durumda olduğunu görürüz ağırlığı ise 700 grama kadar ilerlemiştir yani 1 kiloya az kaldı. Kalp atışlarını daha net hissedebilir ve duyabilirsiniz. Bunu denemek isterseniz anne adayını karnına kulağınızı koyun böylece küçük bebeğin kalp atım seslerini duyabilirsiniz.

Bu dönemde el ve ayak tırnakları gelişimini tamamlamıştır. İçersinde bulunan ay bitene kadar diş tomurcukları ve diş eti gelişimi de hızla devam edecektir. Bebeğinizin burun delikleri kapalıdır ama bu haftadan itibaren açılmaya başlayacaktır. Bebeğiniz dış sesleri net bir biçimde duyabilir. Ani birden ve yüksek bir sese irkilebilir. Bu nedenle çok gürültülü yerlerden ve yüksek sesli ortamlardan uzak durunuz. Bebeğiniz ile konuşun ve huzur verici müzikler dinletin.

Gebeliğin 25.Haftasında annedeki değişiklikler neler?

Anne adayları 25 haftalık gebelik dönemlerinde anne adayları kaşınma sorunu ile karşılaşabilirler. Baktığınız zaman vücudunuza herhangi bir leke yada iz ile karşılaşmazsınız ancak kaşıntınız olabilir. Sıklıkla bu sorun yeteri kadar kalsiyum alınmadığından kaynaklanmaktadır. Ayrıca gebelikte kalsiyum eksikliği diş eti kanamaları ile diş ağrılarına da neden olabilir. Bu nedenle kalsiyum alımınıza lütfen dikkat ediniz. Oluşan diş eti kanamaları aslında size diş ve diş etlerinizi daha steril tutmanız gerektiğini söyler. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

Bebeğinizin gerekli besinleri alabilmesi ve gelişmesinin sağlıklı olabilmesi için vücudunuzu etkin olarak kullanmaktadır. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı şekilde beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ancak bu aralar kendinizi sürekli aç hissetmeniz normal bebeğinizin ihtiyacı var.

Karnınıza hafifce masajlar ve ılık duşlar alın bu genişlemekte olan rahmin kasılmasından dolayı oluşan ağrıları azaltmaya yardımcıdır. Gebelik dönemi boyunca sadece doktorunuzu dikkate alın çünkü çevrenizde olanların bir çoğu size akıl vermeye kalkacaktır. Beslenmenizden tutun oturup kalkmanıza kadar onlara çok fazla itibar etmeyiniz ve doktorunuzun sözünden çıkmamaya çalışınız. Çünkü herhangi bilimsel kanıtı ve dayanağı olmayan bir şeyleri yapmak hem sizi hem de bebeğiniz açısından tehlike yaratabilir.

Artık özellikle yatarken sol tarafınıza yatmayı kendinize alışkanlık edinin. Çünkü rahminizi beslenmeyen kan damarları sol tarafınıza yattığınızda çok daha rahat kan taşırlar. Buda bebeğinizin beslenmesini doğrudan etkiler.

Gebeliğiniz ilerledikçe tekrardan yorgunluk hissi yaşayabilirsiniz. Hem hormonlarda olan değişimler hem de aldığınız kilolar ve uykusuzluğunuzdan dolayı yorgunluk yaşanabilir. Ayrıca vajinal akıntınız artabilir. Vajina bölgenizi mümkün olduğu kadar steril tutmaya çalışınız. Kullandığınız iç çamaşırlar pamuklu olsun.

Doktorunuzun izin verdiği egzersizleri yapmaya çalışın her gün. Bunun yanında kısa ve yavaş yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Egzersizler esnasında başınız dönerse,nefes darlığınız olursa hemen bırakın. Yavaştan başlayarak egzersizlerinizi arttırın birden ısınmadan yapmayın ve kesinlikle günlük iki litre su tüketin.

Son olarak hamilelik döneminin 20. Haftasından sonra ise tetanos aşısı yapılması tavsiye edilmekte ancak siz bu konuyu doktorunuza gittiğinizde sorunuz ve buna bir sonuca ulaşırsınız.

Bir önceki yazımız olan 24 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 26 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM