Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

26 Haftalık Gebelik Gelişimi

26 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler nelerdir? Anne adayı 26. gebelik haftasında neler yaşar? Bebek hareketlerini nasıl saymalıdır? Ve daha bir çok ayrıntıyı yazımızda bulabilirsiniz.

26 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler

Hafta hafta gebelik döneminin 26 haftalık gebelik günlerinizde neler yaşanır? Bunları sizler için detaylı ve açıklayıcı olarak kaleme aldık. Gebeliğin 26. Haftasına geldiğimizde bebeğiniz artık göz kapaklarını açıp kapattığını görmemiz mümkündür. Göz rengini gelişmeye başlayarak oluşur ve gözün retina tabakası ismi verilen alanda oluşmaya başlayacaktır. Bebeğinizin göz renginin tam oturması için doğumdan sonra birkaç ay geçmesi gerekmektedir. Doğum sırasında nefes alıp vermeyi sağlamak için akciğerlerde sürfaktan adı verilen bir maddenin üretimi meydana gelir. Böylelikle hava keseciklerinin çeperlerinin yapılmasının önüne geçilmiş olacaktır bunun nedeni her nefes alış verişte keseciklerin içerisine hava dolması olmaktadır.

Artık bebeğinizin karnınızın içinde yapmış olduğu hareketleri tamamen net bir şekilde hissediyorsunuz. Bebeğin derisi kalınlaşmaya başlamıştır bunun nedeni cilt altında yağ birikmesi olmaktadır. Bu haftada bebeğiniz bir şeye dokunduğunda beyni buna yanıt verir yani yapılan hareketler bilinçli ve isteyerek olmaktadır bebeğiniz yavaş, yavaş her şeyin farkına varmaya başlar. dış dünyadan gelen sesleri duyar birden, aniden ve çok fazla gürültülü seslerden irkilebilir. Anne adayları yüksek sesli ve gürültülü ortamlardan uzak durmasını öneriyoruz.

Bebeğinizin cilt rengi kırmızı bir yapıda olmaktadır bunun sebebi cilt altında var olan kılcal damarlardır. Cildine biraz daha yakından bakıldığından hala kırışık olduğunu görmekteyiz. El tırnaklarını görmemizde bu haftada mümkündür.

Bebeğiniz için en sağlıklı yatış şekli sol yana yatma pozisyonudur. Bu şekilde yatıldığında kan dolaşımı hareketlenir ve rahim bölgesine giden kan akışı artmış olur.

Bebeğinizin göz rengi meydana gelmeye başladı ancak tam olarak göz renkleri doğumu takip eden birkaç ay içinde olmaktadır. Doğum sırasında nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak adına akciğerler sürfaktan maddesini salgılamaktadırlar.

Ultrason muayenesine girdiğinizde bebeğinizin kasları yardımı ile nefes alıp verdiğini görebilirsiniz. Ayrıca yapılan nefes alıp verme işlemi bebeğin akciğer gelişimi de hızlandıran bir etkendir.

26 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

26 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu dönemde bebeğinizin boyu 34-36cm kadar ulaşmış kilosu ise 800 grama kadar ilerlemiş durumdadır. Gebeliğin 7. Ayına kadar amniyon sıvısında ki artış miktarı her hafta 50ml olarak görülmektedir.

26 haftalık Bebek Hareketlerinin Sayılması

Önceki haftalara göre artık bebeğiniz daha fazla hareket etmeye başladı. Genellikle Gebelik dönemi 27.haftasından itibaren bebeğin hareketleri sayılır yani önümüzdeki haftadan itibaren. Dikkat etmeniz gereken her zamanki hareketlerinden bariz bir şekilde az hareket etmemesidir. Aslına bakarsanız burada gebelikte bebek hareketleri konusunu detaylıca ele aldık.

Gebeliğin 26.Haftasında Anne Adayı Neler Yaşıyor?            

Anne adayları gebelikte 26. Hafta dönemine geldiklerinde karınlarının içinde bebekleri hızlı bir şekilde büyüme sergilerken buna bağlı olarak karınlarında da büyüme oluşmaktadır. Ayrıca kilolarında artış gözlemlenir. Ayağa kalkılacağı zaman zorluk çekilebilir. Bunun yanında akşam saatlerinde ayak parmakları ile ayak bölgesinde şişmeler ile karşılaşılabilir. Bunun nedeni ise gebelikten kaynaklanan vücuttaki kanın artmasıdır.

Artık gebeliğinizin ilk iki dönemini geride bırakıyor ve son üç aylık dönem olan 3.trimester dönemine giriş yapıyorsunuz. Bu dönemde anne adaylarının çoğunluğu artık hamileliğe tamamen adapte olmuştur.

26 haftalık gebelik

Hamileliğin getirdiği bazı değişimler sonucunda kan dolaşım sistemi artık eskisine göre daha seri çalışmakta çünkü bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bu gerekli. Bunun içinde en önemlisi rahim bölgesine kan götüren damarların akışları rahat olmalıdır ki bebeğinizin ihtiyaçlarını rahatlıkla taşıyabilsin. Gebelikte yatış şekli önemlidir bu nedenle sol tarafınıza yatmanız rahme giden kan akışını rahatlatacaktır. Bu şekilde rahim damarlarına gelecek olan baskıyı engellemiş olursunuz. Ayrıca oturur durumdayken de dik oturmaya çalışınız.

Şimdiden doğumun nasıl olacağına dair planlar yapıp bunları zamanı gelince nasıl devreye sokacağınızı belirlemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca nasıl bir doğum gerçekleştireceğinizi de hem eşiniz hem de doktorunuz ile konuşmalısınız. Normal doğum mu istiyorsunuz, sezaryen mi? Gibi doğum yöntemlerini araştırınız ve doktorunuz ile birlikte size en uygun olanı seçiniz. Ancak gebelikte doğum olana kadar tam olarak hiçbir durumu önceden bilmek mümkün değildir son ana kadar her şey değişebilir.

Bir önceki yazımız olan 25 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 27 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM