Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

27 Haftalık Gebelik Gelişimi

Gebeliğin 27. haftasını sizler için ayrıntılı olarak ele alarak hem bebek hemde anne adayı yönünden aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

27 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler nelerdir?

27 haftalık gebelik sürecine girdiğinizde artık son 3 aylık döneme girdiniz yani 3. Trimester adı verilen evredir. Bu dönemde doğum olacak ve küçük bebeğinize kavuşacaksınız. Bu dönemde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta erken doğumdur. Gebelik dönemlerinin bu haftasında doğan bebeklerin yaşama oranları yüzde 85 oranında olmaktadır. Normal doğumun olması için yani zamanında bir doğum gerçekleşmesi için on üç haftalık bir zaman dilimi var önümüzde şayet bebek bu zamanı tamamlamayıp erken doğarsa zayıf bir biçimde dünyaya gelir. Zaten bu dönemde doğan bebeklerin bu şekilde olması önceden bilindiği için doğar doğmaz vücut ısısını korumak amaçlı hemen küveze alınarak suni şekilde solunum desteği verilmektedir.

Bebeğinizin cinsiyeti erkek ise bu haftadan itibaren doğum olana kadar olan zaman dilimi içinde testisleri skiotum içersine fizyolojik konumlarına geçişleri başlayacaktır. Bu haftada da beyin gelişimini hızla sürdürmekte. Ultrasona girdiğinizde bebeğinizin yaptığı hareketler, parmağını emmesi, uyur ve uyanık hallerini görmeniz mümkündür. Anne adayları bebeklerinin hareketlerini artık hissedebildikleri için gün içinde bebeğinin hareketlerini takip ederek ne zaman uyuyor ne zaman uyanık olduğunu anlamaları mümkündür. Bebeğin ışığa karşı bir hassasiyeti gelişmiş durumdadır ve artık gözleri de açılmıştır. Geçen haftalarda bahsetmiştik bebeğin vücudunu saran tüylerden bu haftadan başlayarak yavaş, yavaş dökülmeye başlarlar. Bazen yeni doğan bebeklerin yüzlerinde ve kulaklarında bu tüylere rastlamak mümkündür.

27 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bebeğinizin 27 haftalık gebelikte boyu yaklaşık olarak 35cm ve kilosu ise 1000 grama kadar ulaşmıştır. Aşağıda ultrason görüntüsünü izleyebilirsiniz.

27 haftalık gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

27 haftalık gebelik bebek hareketleri nasıldır?

Artık bebeğiniz büyümekte ve gelişimi hızla devam etmektedir. Hamileliğinizin bir ay öncesine giderseniz bu aya göre daha az hareket ettiğini fark ederseniz. Artık daha çok hareket edecek. Ancak her anne adayının gebelikte bebek hareketleri farklılıklar gösterebilir. Sadece takip ettiğiniz hareketlerde büyük oranda farklıların olmaması gerekir. Bu konunun yeri burası olmadığı için bebek hareketlerini detaylı olarak işledim buradan gebelikte bebek hareketleri konumuza ulaşabilirsiniz. Bebeğinizin hareketlerinde azalmalar olursa doktorunuz sisi NST adı verilen teste yönlendirecektir.

27 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler neler?

Anne adayları gebelikte 27. Haftada nefes egzersizlerine ara vermeden düzenli olarak sürdürmelerinizi öneriyoruz. Çünkü büyümekte rahim diyaframa baskı yapmaya başladı. Ayrıca aldığınız kilo ve hormonlar nedeni ile çarpıntılarınız oluşabilir. Şikayetleriniz arasında sık idrara çıkma ve gece uykusuzluk sorunları olabilir ve gündüz saatlerinde uyumak istenebilir. Bunun için gündüz saatlerinde uyumamaya çalışın ki bu şekilde gece rahat uyuyabilirsiniz.

27 haftalık gebelik gebelikse

Doktorunuz ile olan randevularınıza aksatmadan gidiniz. Bebeğin göz rengi artık belirlendi ve görme yetisi bu hafta daha da güçlenecek. Hareketli olan bebeğinizin bu hareketlerini duyabilirsiniz. Hatta hıçkırdığını bile duymak mümkündür. Bu arada anne adayları gebeliğin son dönemi olan 3. Trimestere girmiş bulunmaktalar. Kontrole gittiğinizde kan oranınıza bakılacak ve kansızlık olması halinde beslenmeleri iyileştirilecektir. Bu konuyu ayrı bir başlık altında bu linkimizden gebelikte kansızlık olarak işledik ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunlardan ayrı olarak dikkat edeceğiniz başka bir durum ise normalden fazla olan vajinal akıntınız olması özelikle kötü kokulu akıntılarınız varsa hemen doktorunuza başvurunuz. Çünkü enfeksiyon oluşması erken doğuma zemin hazırlayabilir. Bu nedenle kesinlikle kültür alınarak kontrolü sağlanmalıdır.

Şimdi aşağıda sayacaklarımdan bir tanesi bir sizde varsa hemen doktorunuz ile iletişime geçiniz.

 • Karın bölgenizde bir türlü geçmeyen bir ağrı varsa
 • Bebeğinizin hareketlerini takip edin ve her zamankinden daha az hareket ediyorsa
 • Özellikle idrar yapma esnasında yanma ve buna kanama eşlik ediyorsa
 • Vajinanızdan kan geliyorsa
 • 37 derece üstü ateşiniz varsa
 • Aşırı derecede mide bulantınız ve kusma olursa buna yüksek ateş eşlik ediyorsa
 • Karın ağrınıza eşlik eden baş ağrınız varsa (geçmeyen, uzun süren)
 • Bulanık ve çift görme
 • Bir hafta içerisinde iki kilodan daha fazla artışınız olmuşsa, sizi çok etkileyen hareket etenizi bile etkileyen bilek ve bacak ağrılarınız olursa ve normalden fazla ayak bileklerinde şişmeler olursa.

Bir önceki yazımız olan 26 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 28 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM