Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

28 Haftalık Gebelik Gelişimi

28 haftalık gebelik sürecinde anne ve bebeğinde meydana gelen değişimleri sizler için ayrıntılı olarak kaleme aldık. Bebeğinizin boyu 40cm kilosu 1 kilogram.

28 haftalık gebelikte bebekteki değişimler

28 haftalık gebelik konusunun detaylarını ele alalım. Anne ve bebek açısından işte 28. gebelik haftasının ayrıntıları . Doğumun gerçekleşeceği haftaya kadar anne adaylarının yaklaşık olarak yüzde 90’lık bir oranı normal doğum pozisyonunda olurlar. Fakat bebeğin anne karnında duruş pozisyonuna göre bir takım yakınmalar ve şikayetler meydana gelebilir. Ters duruşun diğer bir adı olan makat duruşudur. Böyle bir durumda bebek anne adayının mesanesine baskı yaparak sık idrara çıkmasına neden olmaktadır. Şayet bebek normal doğum şekline gelirse bu şikayetlerde azalma görülmektedir.

28 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Gebeliğin 28. Haftasına geldiğinizde bu haftanın sonunda 7. Ayı bitirip 8. Aya başlayacaksınız. Bu haftada bebeğiniz boyu 35-40cm uzunluğuna ulaşmış durumdadır. Kilosu ise 1000 gram yani 1 kilogram olmuştur. Cildin altında olan yağ dokusunda artış bulunurken kas yapısı da iyice kuvvetlenmiş durumdadır. Bebeğinizin artık yutma ve emme gibi yetenekleri daha güçlü bir konumdadır. Gebeliğin bu evrelerinde bebekler çok hareketlidir ve inanılmaz şekilde hareketli dönemlerden geçeler. Bebeklere bakıldığında çoğu bebek ters duruş adı verilen pozisyonda olur.

29 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğinizin artık kaş ve kirpikleri netleşmiş, belirgin bir görüntü kazanmıştır. Gebeliğin bu döneminde bebekler oldukça hareketlidirler bilinçli olarak hareket ederler. Akciğerleri de gelişmeye devam ediyor bebek bu dönemde doğarsa akciğerler nefes alıp verme yeteneğine kavuşmuştur ancak bu haftada doğan bazı bebeklerde solunum sıkıntısı ile karşılaşılabilir. Özellikle doktorunuz kan uyuşmazlığı konusunu değerlendirecektir.

28 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler nelerdir?

Anne adaylarımız 28. Hamilelik haftasında rahmin büyümesinden kaynaklanan rahmin basınından dolayı karnın alt bölgesinde ağrılar ve sık idrara gitme şikayetleri yaşayabilirler. Ayrıca büyümekte olan rahim mideye baskı yapacağından mide yanması şikayeti ile karşılaşabilirler. Gebelikte mide yanmasıgebelikte hemoroid (basur) konularımıza yazıların üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bütün bunları yanında kilonuz artmakta ve vücut eklemlerine daha fazla yük binmeye başlamıştır. Bu nedenle de bel ve sırt ağrıları yaşıyor olabilirsiniz. Hamileliğin bu evresinde olan sorunlarınızı azaltmak için doktorunuzun izin vermiş olduğu egzersizleri düzenli olarak yapabilirsiniz. Ayrıca bu önemlerde nefes darlığı, çarpıntı ve baş dönmesi gibi şikayetleriniz olabilir. Midenizi çok fazla yormayın az ama sık yemek yemeye çalışın,gece yatmaya yakın bir şey yemeyin böylece mide yanması şikayetinizde azalmalar olabilir.

Hamilelikte en çok bacaklara giren kramplardan anne adayları şikayetçi olurlar. Yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum alınması kramplara iyi gelecektir. Doktorunuza bu sorununuzdan bahsederseniz size magnezyum ve kalsiyum barındıran takviyeler verecektir. Bunun yanında varis oluşmasını önlemek ve azaltmak için çok fazla ayakta durmamaya çalışınız.

Gün içinde işlerinizi yürütüyorsunuz ancak akşam saatlerinde ellerinizde ve bileklerinizde şişmeler ile karşılaşabilirsiniz. Ama endişe etmeyin sabah kalktığınızda şişlikler inmiş olur.

28 haftalık gebelik gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi

Kan uyuşmazlığı iğnesi gebeliğin 28. haftasında yapılabilir

Anne adayının kan gurubu Rh (-) olması durumunda kan uyuşmazlığına karşı önlem alınır. Bunun amacı bebeğin kanına olumsuz etki yapacak antikor üretiminin önüne geçmektir. Ve tıbbi adı immunoglobülin iğnesidir. Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin kan gurubu Rh (+) çıkarsa ikinci defa bu aşıyı olmanız gerekecektir. Bağlantıldan Gebelikte kan uyuşmazlığı konumuza ulaşabilirsiniz.

Önemli Bilgi

Yaklaşık anne adaylarının yüzde 8’lik kısmında görülebilen gebelik zehirlenmesi tıbbi adı ise preeklampsi olmaktadır. Peereklampsi teşhisi koyabilmek için idrarda proteinin kaçması ve yüksek tansiyonun olması tanıyı koymaya çok yardımcıdır. Aslına bakarsanız anne adaylarının büyük kısmında gebelik zehirlenmesi hamileliğin son dönemlerinde meydana gelir ancak çok şiddetli olmaz. Buradan gebelik zehirlenmesi hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 27 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 29 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM