Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

29 Haftalık Gebelik Gelişimi

Hamileliğin 29. haftasında bebeğinizde süratli şekilde kilo artışları görmeniz mümkündür. Ayrıca ciğerleri artık neredeyse gelişimini tamamlamıştır.

29 haftalık gebelik ve bebekteki değişimler

Anne adaylarımız 29 haftalık gebelik sürecinin içine girdiler bakalım bu hafta neler oluyor. Gebeliğin 29. Haftasına gelindiğinde bebeklerde hızlı bir şekilde kilo artışı görülmektedir. Bu evrede bebeğin yaptığı bütün hareketler yani en ufak hareket bile anne adayı tarafından duyulabilmektedir. Çoğu anne adayı bebeklerinin hareketlerini tekme atıyor diyebilir. Bu haftada yine bebeklerin akciğer gelişimleri devam etmektedir. Ayrıca kas yapısı tamamen gelişmeye başlamış bir durumda olduğunu görüyoruz. Bu nedenle anne adayları bu dönemde kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmesi gerekir. Bebeğin gelişimine destek olacak kalsiyum ve, vitamin ve protein açısında zengin besinler tercih edilmelidir. Artık bu hafta ile birlikte küçük bebeğinizin bağışıklık sistemi meydana gelmeye, oluşmaya başlar.

29 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu haftada bebeğin boy ve kilosuna bakıldığında boyu 39-40cm uzunluğuna ulaşmış ve kilosu 1250 grama kadar geldiğini görmek mümkün. Bu haftayla birlikte artık bebeğiniz yeni doğan bir bebek boyutuna gelmiş bulunmakta.

Bebeğiniz görme ve duyma gibi işlevleri gelişmiş durumdadır. Bunun yanında tat alma duyusu da gelişmiştir. Beyin artık solunum yeteneğini düzenleyecek konuma gelmiştir.

29 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Artık bebeğinizin cildi kırışık değil daha düzgün görünmeye başlar bunun nedeni cildin altında yağ dokularının artmış olmasıdır. Yağ dokusunun başka bir işlevi ise ısı kayıplarının önüne geçmek olmaktadır. Yağ dokusu hakkında bir enerji kaynağı diyebiliriz.

Bebeğin aldığı kilo ve boyunun uzaması nedeni ile rahim içinde ki hareket alanında da bir daralma söz konusudur. Hareketleri serttir bunun nedeni kas ve kemik yapısının gelişmekte olmasıdır. Anne adayları en küçük hareketleri bile artık hisseder durumdadır.

Anne adayları  bu dönemde en sağlıklı olan sol yana yatış pozisyonunu tercih etmelidirler. Böylelikle bebeğe daha çok oksijen gider ve rahme giden kan akımı daha fazla olmaktadır.

29 haftalık gebelikte anne adayında olan değişiklikler nelerdir?

Gebelik sırasında vücutta bir çok değişimler olur ve hala 29 haftalık gebelik sürecinde bu değişimler devam etmektedir. 29. Haftaya kadar ortalama 7 kilo almış olmanız normal olarak karşılanır. Anne adaylarımızın ağrıları biraz daha fazla olabilir ancak günlük yürüyüşlere çıkılmalı hareketler ihmal edilmeli. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye devam etmeli, gerekli sıvı tüketimi yapılmalı. Kalsiyum ile magnezyum azçısından zengin beslenmeye çalışınız böylece bacaklarınıza gerecek olan kasılma ve krampları azaltmış olursunuz. Kasılma ve kramplarınız çok rahatsız edici ise doktorunuza danışınız magnezyum verilmesi sıklıkla bu sorunu çözülmektedir.

Aşağıda Yer Alan Durumlardan Herhangi Birini Yaşarsanız Doktorunuza Başvurunuz

 • Mide bulantısı ve devamlı olarak kuma halinde.
 • Vajinanızdan kanama gelirse.
 • Ateşiniz özellikle 38 derecenin üzerine çıktığında.
 • Vajinanızdan su gelirse (amniyon sıvısı doğum habercisi olabilir)
 • Bacak ve ayaklarda olan şişmeler sorun değildir ancak el, kol ve yüzlerde iyileşmeyen şişmeler varsa.
 • Karnınız devamlı olarak gerginse bir türlü rahatlama ve gevşeme olmuyorsa.
 • Karnınızın üzerine düştüyseniz.
 • Kendisini sıklıkla tekrarlayan bayılmalar halinde.
 • Tansiyonunuzun yükselmesi halinde (sürekli devam eden baş ağrısı, gözlerin önünde ışıkların görülmesi) halinde.
 • Hareket halinde geçmeyen ve düzenli olarak kasılmalarınız olduğunda.
 • Karnınızın sağ üst tarafında şiddetli ağrınız oluyorsa.
 • Vücudunuzda yaygın bir biçimde kaşıntı ve sararmalar görürseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Kabızlığım Neden Oluyor?

Gebelik dönemi esnasında üretilen hormonlar nedeni ile bağırsak kaslarının da içinde bulunduğu kaslarda gevşemeler meydana gelir buda kabızlığa neden olur. Bunu engellemeye çalışmak için probiyotik, lokosit gibi maddelerden zengin olan yoğurt yemeye çalışınız. Özellikle içerisinde canlı kültür olan yoğurtları tercih ediniz. Buradaki linkten Gebelikte kabızlık konusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uyumada  Zorlanıyorum

Bu dönemlerde özellikle midenizin yanması sonucunda geceleri uykusuz kalabilirsiniz. Gece yatmadan önce yemek yemeyin özellikle akşam saatlerinde çikolata, kahve tüketmekten kaçınınız. Buradan Gebelikte mide yanması hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 28 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 30 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM