Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

3 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

Doğumu gerçekleştireli 3 ay oldu ve bebeğiniz hızla büyümekte, gelişmekte. Artık bebeğiniz size ve çevreye alışmış tabi ki sizde ona oldukça alışmış durumdasınız. Peki 3 aylık bebek gelişiminde bebeğiniz neler yapabilir bir bakalım.

Bebeğin fiziksel aktivitesi daha da yetenek kazanmakta bu ayın sonlarında yüzükoyun yatarken kafasını yukarı doğru 45 ile 90 derecelik açı arasında kaldırabilir. Kendisine çok uzak olmayan 15cm mesafedeki herhangi bir nesneyi takip altına alabilir. Bu ayda bebekler yüksek sesler çıkararak gülücükler dağıtabilirler, agu gibi seslerde duyabilirsiniz. Bir durumdan çok hoşlanmışlarsa sevinçlerinden çığlığı basabilirler. İki elini birbirine kavuşturabilir. Dik pozisyonda otururken kafasını dik biçimde durabilir. Yüzü koyun biçimde yatarken kollarını kullanarak kendini yukarı kaldırarak göğüs bölgesini yerden kesebilir. Dikkatini çeken küçük nesneleri almak isteyerek uzanabilir. Herhangi bir taraftan ses gelirse ve ilgisini çekerse o yöne kendiliğinden dönebilir. Bilhassa annesinin sesi çok ilgisini çeker. Sırt ve boyun kasları gelişmeye devam eder kafasını kontrol edebildiği için oturmak için kollarından bebeği çekerseniz kafasını kontrol edebilecektir.

Bebeğinizde meydana gelen bu değişimleri takip edin bunlardan birkaç tanesini yapamazsa hekime başvurun. Ancak telaşa kapılmaya gerek yok seyrek olarak gecikmeler sorun yaşatsa da durum sıklıkla normal seyrine dönmektedir.

Bebeğinizin elini tuttuğunuzda daha sıkı kavrayabilir. Küçük bebeğiniz sırt üstü yatarken kendi ellerini izler. Hareket eden elleri dikkatini çeker ve onları oynatarak elleri ile oyun oynar. İki elini birleştirerek alkış yapması bebekleri daha da çok heyecan verir. Bir süre sonra ellerini daha da aktif kullanmaya başlar ve onları kullanmayı öğrenerek ilgisini çeken her şeye dokunmak isteyecektir. Artık bebeğin kendini koruma refleksleri de gelişme gösterir ayağına dokunulduğunda çekebilir veya tepki olarak kafasını çevirerek kendisine neyin dokunduğunu öğrenmek ister.

Bebeğiniz artık ellerini kullanarak oyuncak gibi nesneleri tutarak kontrol edebildiğini görecektir. Örneğin bir çıngırağı elinde tutarken hareket ettirdiğinde bir ses çıkacaktır ve ilgisini çekecektir bu durum. Aslında bebeğin yaşadığı bu olay sebep ve sonuç ilişkisinin başlangıcıdır diyebiliriz. Bebekler bir takım olayları gördükçe ve onları yapabildiklerini gördükçe beyinde ki o bölgelerin gelişmesini sağlamaktadır. Çıngırağı salladığı zaman ses çıkacak dikkatini çekecek bu ve sonra onu ağzına sokmak için ikinci bir haleye girişebilir bu dönem tamamen öğrenme sürecidir.

3 Aylık Bebek Gelişimde Destek Önemli

Bebeğinizin gelişimini desteklemek her zaman önemli bir yerdedir. Bebeğin üçüncü ayında artık belli bir uyku ve beslenme düzeni oluşmuştur. Siz bebeğinizi daha iyi tanıdınız ve oda artık size ne istediğini daha belirgin şekilde göstermeye başladı. Öncelikle küçük bebeğinize ilgi göstermekten çekinmeyiniz ona bakarak gülümsemeli sevginizi göstermelisiniz. Bebeğin dikkatini çekecek oyun halısı alabilirsiniz. Bebekler aynaları severler kırılmaz özelliği olan bir ayna alınabilir. Bebekler aynaya bakarak kendilerini keşif ederler sizde bebeğiniz ile ayna karşısına geçerek kafasını, burnunu gibi organlarını göstererek keşiflerinde yardımcı olabilirsiniz.

  1. ayda yapılacak aşılara gelirsek herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM