3 Haftalık Gebelik ve Yolculuğun Başlaması

  • 04 Ocak 2017
  • 842 kez görüntülendi.
3 Haftalık Gebelik ve Yolculuğun Başlaması

3 Haftalık Gebelik Sürecinde Neler Oluyor?

3 haftalık gebelik konusuna başlamadan önce, haftalık gebelik takiplerinde gebeliğin 4. Haftasından itibaren başlanmak sureti ile takipler yapılır. Bu sebepten dolayı ilk 3 haftalık dönemde herhangi bir gebelik yoktur. Yani rahme gebelik daha yerleşmemiştir. Çünkü gebeliğin ilk günü son adet tarihinin ilk günüdür ve işte bu yüzden gebelik rahme yerleşir ve adette gecikme olur fakat aradan bir ay geçmiştir.

İşte Akıl Almaz Müthiş Dönemin Başlangıcı ve Yolcuğu

Ancak yumurta hücresinin oluşumuna bakıldığında ise yumurtalıkta olan folikülün çatlaması sonucunda yumurta hücresi olmaktadır. Ardından bu hücreyi fallop tüpleri (fallopların saçakları) içerisine alacaktır. Ve tüp içindeki yolculuk başlamış olur.

Cinsel ilişkiden sonra yumurtanın çevresinde o kadar çok sperm hücresi vardır ki ama sadece bir tanesi yumurtanın içersine girmeyi başarır. Yumurta hücresi kendisini çok kısa süreliğine açar ve en yetenekli sperm hücresi içeriye girer girmez hücre kendini kapatır ve diğer sperm hücrelerinin şansı bitmiş olur.

Şu evrede yumurta hücresi fallop tüpünden rahme doğru ilerler ve yolda sperm hücreleri ile karşılaşır ve az önce dediğim olay yani en yetenekli hücre içeriye girer.

Kadınların yumurtlama dönemlerinde salgılamış oldukları progesteron hormonu aslında sperm hücrelerinin rahme doğru yol kat etmelerini kolaylaştırmaktadır. Sperm hücresi gideceği yolu çok net bilmez ama yumurtalık hücresi ona yardım ederek doğru yolu bulmasını sağlar. Varsıyım olarak yumurtalık hücresi negatiftir ve sperm hücresi negatif varsayılır ve iki zıt kutup birbirini çeker ve sperm hücresi rahatça yumurtalık hücresindeki konumunu alır.

Fakat sperm yumurtalık hücresine öyle kolay ulaşmaz gideceği belli yol vardır ki ve en ilginci ise sperm yola çıktığında sadece tek bir hücredir. Ama yolda bu durum değişerek hücre çoğalmaya başlar. sperm rahme ulaşıp yerleştiğinde ise on altı adet sperm hücresi olur. Bu noktadan sonra sanki daha önceden biliyormuş gibi en güvenilir yer olan rahmin arka duvarına embriyo yerleşir. Ardından ise beslenmesini sağlamak için kendine küçük kan gölleri yapmaya başlar.

 

3 haftalık gebelik

 

Vajinadan içeri giren spermlerin rahme ulaşması evresi yaklaşık 10 saat sürer. Ardından ise ikinci evre olarak 24 saatlik bir savaş evresi daha başlar ve yumurta hücresinin etrafında bu savaş gerçekleşir. Her bir sperm hücresi içeriye girmek için can atar ve başarılı olan hücre içeriye alındıktan sonra 20 dakika da tamamen yumurta hücresinin içine yerleşmiş olur. En yetenekli sperm bunu yaparak diğer yüzlerce sperm arasında sıyrılmıştır. Ve diğer spermler tamamen şanslarını kayıp etmişlerdir çünkü yumurta hücresi kendisini kapatarak dışarıdan girişleri tamamen engellemiştir. Yaşanan bütün bu savaş 3 haftalık gebelik dönemi esnasında olur. İşin en ilgin tarafı ise içeride bu denli büyük bir savaş olurken kadının bunların hiçbirinden haberi olmaması ve hissetmemesidir.

Şimdilik bu haftadan bu kadar daha fazla uzatmaya gerek yok çünkü anlatılacak bilgiler bu kadar daha fazla bir şey anlatılamaz. Sadece gebelik belirtileri konusundan söz edilebilir ama onları da ayrı olarak işledik ulaşmak isteyenler ulaşabilir. Ayrıca hamilelik döneminizde karşılaşabileceğiniz bütün konuları gebelik kategorimizde ele alıyoruz menüyü kullanarak ulaşabilirsiniz.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 2 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 4 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats