Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

30 Haftalık Gebelik Gelişimi

Hafta hafta gebelik döneminin 30. haftasına gelindiğinde, bebeğinizin boyu 40cm ve kilosuysa 1300 gramdır. Vücut sıcaklığını koruyabilecek konuma gelmek üzere.

30 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

30 haftalık gebelik döneminde amniyon sıvısına bakıldığında bebeğin etrafını çevrelediğini görüyoruz fakat bebeğin boyutu arttıkça amniyon sıvısının miktarında da azalmalar olacaktır. Küçük bebeğiniz artık kendi vücut ısısını ayarlayabilir yeteneğine kavuşmuştur. Bu evreye kadar vücudunda tüyler bulunmaktaydı onu sıcak tutmakla görevli olan tüylerdi bunlar artık onlarda dökülmeye başladı. Bebeğinizin görme yeteneği hala gelişmektedir ama gözleri çok net görmemekte zaten doğumdan sonra gününün çoğunu gözleri kapalı biçimde geçirecek. Bebeğiniz gözlerini açtığında ışığa bir refleksi olur ama görme açısı yüzde 5 oranında olur. Bu nedir peki bebeğiniz yakını görebilir anlamına gelmektedir. Bebeklerin göz gelişimi 2 yaşına gelene kadar devam eder.

30 Haftalık Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

30 haftalık gebelik sürecine geldiğimizde bebeğinizin boyu 42-43cm uzunluğuna gelmiş olduğunu görmekteyiz. Kilosuna baktığımızda 1300-1400 gram ağırlığındadır. Artık küçük bebeğinizin sadece akciğerleri dışında neredeyse bütün gelişimleri tamamlanmış durumdadır. Böylelikle bebeğiniz dünyaya gelmek için kendini yavaş, yavaş hazır hisseder. Daha önceki haftalara göre el ve ayakları ile yaptığı hareketler daha aktif olduğu gözlemlenir.

30 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Ayrıca bebeğinizin duyma fonksiyonları da hala gelişmekte olup beyin gelişimini hızla sürdürür ve beyin kıvrımları da artığı görülür. Genetik olarak özelliklerin yönlendirdiği saçları da biçimlenir, ayak tırnakları da oluşmaya başlar.

30 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayları gebelik dönemi 30.haftasına gelene kadar toplamda 7-9 kilo arasında bir kilo almış olmaları beklenmektedir. Doktorunuz size ne kadar kilo almanız gerektiğini söyleyecektir. Bu kilo sınırları dışını çıkmamaya çalışınız. Buda beslenmenize dikkat ederek mümkün olacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenmelisiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe rahminizde büyümekte olduğundan dolayı denge merkezinizde değişme olacaktır. Hamilelikte hormon dengelerinin değişmesinden dolayı eklemler ve bağlar öncekiden daha gevşek bir yapıya sahiptir ve bu durum sizin dengenize yakından etki eder. Hatta bağlarda meydana gelen gevşemelerin bir sonucu olan ayak büyümesi yaşayabilirsiniz. Ancak bu geçici bir durumdur.

Yine rahminiz büyüdüğünden dolayı makat bölgesine baskı uygulayacağından kasları kontrol etmek daha da zorlaşacaktır. İstemsiz biçimde gaz yapabilirsiniz. Kabız olmamaya dikkat edin bol sıvı tüketin buradan gebelikte kabızlık hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

30 haftalık gebelik

Midem Neden Yanıyor?

Anne adaylarımızın 30. Hafta civarlarında en çok şikayet ettikleri gebelikte mide yanması olmaktadır. Bu dönemde vücudun doğum için yaptıkları hazırlıklardan birisi olan kasların gevşemesine neden olan hormonlar üretilmektedir. Bu nedenle pelvik kasları da doğum için hazırlanmakta ve nasıl gevşendiğini öğrenmeye çalışmaktadır. Bütün bunlar yan etki yaparak mide yanmasına neden olduğu gibi, yemek borumuzu midemizden ayıran kaslar da hormonlara etki edebilmektedir. Bu bağlantıdan Hamilelikte mide yanması hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kendimi Yorgun Ve Halsiz Hissediyorum?

Artık büyümekte olan karnınız vücuda her zamankinden daha çok ağırlık vermekte ve geceleri uykusuzluk çekmenize neden olabilir. Bunların sonucunda ise yorgunluk ve halsizlik hissedebilirsiniz. Beslenmenize dikkat edin bolca sıvı tüketmeye çalışın ve yapmanız gereken işleri dinlenerek yapın. Yatarken sol tarafınıza yatmaya çalışınız.

Ayak Bileklerimde Neden Şişmeler Oluyor?

Hamile kadınların dörtte üçü ayak bileklerinin şişmesinden şikayetçidirler. Ayaklarınız nasıl ve hangi tür ayakkabıda rahat ediyorsa onları tercih edin. Unutmayın görsellik değil rahatlık ön planda olmalı. Ayaklarınızı ılık su ile yıkayınız, tuzlu suda bir süre bekletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 29 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 31 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM