Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

31 Haftalık Gebelik Gelişimi

Hafta hafta gebelik sürecinin 31. haftasında 41 cm ve 1450 gram olup, daha hızlı kilo almaya başlayacaktır.

31 Haftalık Gebelik Döneminizde Bebeğinizde Olan Değişiklikler Nelerdir?

31 haftalık gebelik döneminde anne adayları sigara ve alkolden uzak durmalıdırlar. Yoksa bebeğin kilosu ve boyu istenilen sağlıklı değerlerinde olmayabilir. Bu dönemde bebeğin fiziksel olarak gelişimine baktığımızda bir yavaşlama görülür fakat beyin gelişiminde bir hızlanma olacaktır. Bebeğiniz kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır anne adayları bu dönemde kalsiyum açısından zengin besinleri tercih etmelidirler. Ayrıca demir yönünden zengin besinlere de yönelmeleri gerekmektedir. Doktorunuz tarafından destek vitaminler verilirse kullanmalısınız.

31 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

31 haftalık Gebelik dönemi günlerine geldiğimizde siz anne adayları için hafta hafta bebek gelişimini anlatmaya devam ediyoruz. Bütün anne adayları kendilerinden çok bebeklerinde ne gibi değişikler olduğunu merak etmektedir. Geçen haftalara nazaran bebeğinizin gelişimi azda olsa yavaşlamıştır. Boy ve kilosuna göz attığımızda boyu 40-45cm uzunluğuna gelmiş ve kilogramı ise 1500-1600 gram arasında olmaktadır. Verilen bu değerler ortalama değerlerdir anne adayının beslenmesi bebeğin boyunu ve kilogramına etki etmektedir.

31 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebeliğin bu döneminde ultrasona girdiğinizde bebeğinizin daha aktif olduğunu göreceksiniz birçok organı artık gelişti ve görevlerini yerine getirmeye başladı. Artık dış sesleri bebeğiniz rahatlıkla duyabilir ve sesleri birbirinden ayırt edebilir ayrıca gördüğü herhangi bir şeyi gözleri ile takip altına alarak gözlemleyebilir. Bu dönemde akciğerleri hala gelişmekle birlikte sinir sistemi de gelişmektedir. Önümüzdeki haftalarda bu gelişimlerde kendilerini tamamlayacaklardır

31 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

Gebeliğin bu haftasında anne adayları artık hamileliklerinin 7. Ayının sonuna gelmiştir. Karınları karşıdan bakılınca tamamen bellidir. Hamile kalmadan önce normal kiloya sahip bir kadın 31 haftalık gebelik dönemine geldiğinde 9 ile 11 kilo arasında alması normaldir. İlk gebe kaldığınızda kilonuz ile şimdiki kilonuza baktığınızda şaşırabilirsiniz ben bu kadar kilo aldım mı diye ancak bu gayet normal bir durumdur.

Hamilelik dönemlerinde alınan kilolar her kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Gebe kalmadan önce zayıf olan bir kadın ile kilolu bir kadın aynı kiloları almayabilir. Acaba ben çok mu kilo aldım diye aklanınızdan geçirebilirsiniz. Şayet böyle bir düşünceniz varsa doktorunuz ile kilonuzu değerlendirebilir ve bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

31 haftalık gebelik

Doğuma hazırlık kasılmaları olarak bilinen braxton-hicks kasılmalarını hissedebilirsiniz. Hatta birçok anne adayı bu kasılmalar ile hamileliklerinin ikinci evresinde tanışmaktadır. Bu dönemlerde doğuma hazırlık kasılmalarınız genellikle kısa ve sizi rahatsız etmeyen seviyede olacaktır. Ancak anne adaylarımız  düzenli olarak kasılma yaşarsalar takip etmeli ve bir saat içinde dört defadan fazla kasılma yaşarsalar hemen doktorlarını bunu bildirmeleri gerekmektedir.

Daha önce gebe kalan kadınlar bilir kolostrum adı verilen bebeğinizin ilk sütü memelerinizden gelmeye başlayabilir.sarımtırak ve koyu kıvamdır. Bundan rahatsız olursanız göğüs peti kullanabilirsiniz. Bazı anne adaylarımız kolostrum sıvım neden gelmiyor,neden ben görmüyorum diye endişe edebilir ancak merak etmesinler vücudunuz bu sütü üretmektedir.

Sık İdrara Çıkma

Gittikçe bebeğiniz ve rahminiz büyümekte olduğundan idrar kesenize baskı uygulamaya başlamış olabilir. Buda idrar kesenizin önceki kadar çok idrar almasını engeller ve daha fazla tuvalet ihtiyacınızın oluşmasına neden olur. Kesinlikle tuvaletinizi ertelemeyin bu mesane iltihabına zemin hazırlar.

Başım Ağrımaya Başladı

Anne adaylarının hamileliklerinde özellikle son üç ayda en çok şikayetleri arasındadır. Başlıca nedenleri ise uyku düzeninin bozulması,psikolojik etkenler bu soruna neden olabilir.sizi çok rahatsız eden baş ağrılarınız olursa doktorunuzdan yardım isteyiniz.

Cinsellik Yaşayabilir Miyim?

Etraftan gebelikte cinsellik yaşanmaz diye duyumlar almışınızdır. Ancak doktorunuz herhangi bir sorun görmezse cinsel ilişkiye girilebilir. Bu dönemlerde huzursuzluğunuzu, stresini atmak için cinsel ilişki iyi bir tercih olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları makalemizi okudunuz mu?

Neden Sırt Ağrılarım Var?

Aldığınız kilolar ve büyümekte olan karnınız sırtınızdaki yükü arttırdığı için sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Yoga yaparak bu ağrıları azaltabilirsiniz.

Varislerim Oluşmaya Başladı

Gebelikte büyümekte olan rahim kan damarlarına etki eder ve bası uygular ayrıca hormon değişimleri ve kan hacminin yükselmesi varis oluşumuna zemin hazırlar. Varisleriniz için her gün düzenli yürüyüşlere çıkın hareket edin.

Bir önceki yazımız olan 30 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 32 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM