Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

32 Haftalık Gebelik Gelişimi

Hafta hafta gebelik evresinin 32. haftasına geldiniz anne adayları bu haftadan sonra isterlerse doğum iznine ayrılabilirler. Bebeğiniz bu hafta 42 ile 45 cm uzunluğunda ve 1500-1700 gram aralığındadır.

Gebelikte 32. Haftada Bebek Gelişimi

32 haftalık gebelik haftasına geldiniz doğum yaklaştıkça heyecanınızda artmaktadır. Biraz daha sabır edin küçük bebeğinize kavuşmak için az bir zamanınız kaldı. Bu dönemde amniyotik sıvının seviyesi en yüksek miktarına çıkmış bulunmaktadır. Ayrıca bebeğin hacmi arttığından yani büyüdüğünden rahim içinde hareket edecek alanı da azalmış durumdadır. Geçen haftalara nazaran bu hafta bebeğinizin hareketleri daha az olabilir ama güçlü ve kuvvetli hareketleri bulunur.

Bebeğinizin cildinin alt kısmındaki yağlar artmaya devam eder bu nedenle artık bebeğinizin cildi kırışık değil daha düzgün görünmektedir. Artık el tırnaklarına baktığımızda tırnak yataklarını doldurmuş bir biçimdedir. Bu dönemlerde artık bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişmeye başladı. Yani bunun anlamı az seviyede de olsa enfeksiyonlara karşı savaşabilir anlamındadır.

32 haftalık gebeliğin ultrason görüntüsü

 

32 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Bebeğinizin boy ve kilogram durumuna baktığımızda boyu 42-45cm uzunluğuna gelmiştir kilogramı ise 1500-1700 gram arasında olmaktadır. Şuan baktığımızda bebeğinizin az miktarda da olsa saçları vardır ve cildi doğum sırasında ki yapısına çok yakın bir durumdadır. Ultrason muayenesinde bebeğinizin parmaklarını emdiğini görmeniz mümkündür.

Gebelikte 32. Haftada Bebeğin Hareketleri

– Bebeğiniz bir gün içinde (24 saat) en az 10 kez hareket etiğinden emin olunuz.

– Her zaman bebeğin hareketlerini kesinlikle takip edin.

– Yemeklerin ardında ise bir saat kadar dinlenme döneminde bebeğiniz en az 2-3 defa hareket etmelidir. Bu bahsettiklerimden bebeğiniz daha az hareket ediyorsa kesinlikle doktorunuza hemen bilgi veriniz.

32. Haftada Anne Adayı Neler Yaşar?

32 haftalık gebelik döneminizde anne adaylarının bugüne kadar aldıkları ortalama ve istenilen kilo değeri yaklaşık 11 kilodur. Hamileliğinizin sonuna kadar muhtemelen daha 2 ile 4 kilo arasında kilo artışınızın olması beklenmektedir. Gebe kalmadan önce istenilen kiloya sahip bir kadın hamilelik dönemi boyunca toplamda 11 ile 15 kilo alması normal karşılanır. Ancak bu her kadında aynı olamaz değişkenlik gösterir. Gebelik döneminde istenilen kilo kadar almak aslında basittir bunun yolu ise sadece düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçer. Ama aldığınız kilonun normal olmadığını düşünebilirsiniz bu durumda doktorunuza danışınız böylece bir beslenme uzmanına doktorunuza yönlendirebilir.

32 Haftalık Gebelik Cinsellik

Bu hafta cinsel yaşam hakkında merak ettikleriniz varsa buradan hamilelikte cinsel ilişki konumuzu ulaşabilirsiniz. Ve hamilelikte cinsel yaşam konusunda bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca gebelikte cinsel ilişki hakkında çok detaylı bilgileri bulabileceğin hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları konumuzu okumanızı tavsiye ederim

32 haftalık gebelik

32. Haftada Artık Vücudunuz Doğuma Hazırlık Yapmaya Başladı

Vücut artık doğum için hazırlıklara başladı ve kaslarını gevşetmektedir. Anne adayları Rahmilerinin kendini gevşetip toparladığını hissederler. Yaşanan bu kasılmalara ise braxton-hicks kasılmaları adı verilmektedir. Ancak anne adayları gerçek doğum kasılmaları ile yaşanan bu hazırlık kasılmalarını nasıl ayırt edebilirler. Gerçek doğum sancıları kesinlikle azalmazlar belli periyotlar halinde gelirler ve şiddetini giderek artırırlar ayrıca hareket edildiğinde azalmaz yada geçmezler. Hazırlık sancıları ise hareket edildiğinde azalır ve geçer.

Anne Adayları Hamileliğin 32. Haftasında Hangi Şikayetleri Yaşar?

Gebelik döneminde anne adaylarının kan basınçlarında artışlar olur çünkü bebeğin gerekli ihtiyaçlarını vücut karşılamak zorundadır. 32. Hamilelik haftasına kadar kan basıncında 40 ile 50 oranında artış olduğunu görmek mümkün. Mide yanması şikayetiniz olabilir çünkü büyümekte olan karnınız artık diyaframınıza bası uygulamaktadır. Buna önlem olarak şikayetinizin azalması için az ve sık yemek yemeye çalışınız. Ayrıca yatarken birkaç yastık kullanabilirsiniz.

Sırt ağrısından bahsedecek olursak şayet bundan önce bir sırt ağrınız olmadıysa ve bu aralar sırt ağrısı yaşıyorsanız bu durumu doktorunuz ile konuşunuz. Çünkü yaşanan sırt ağrıları erken doğumun bir sinyali olabilir.

Karın kaslarınızda zayıflamalar oldu çünkü büyüyen karnınız buna neden oldu. Ayrıca hacmi artan rahmin neden olduğu ağırlık merkezinin değişmesidir. Bu nedenle yürürken ve ayakta dururken yamuk durmanız normaldir. Ayrıca günlük işlerinizi yaparken zorlanabilir, canınız yanabilir bu nedenle mümkün olduğunda dinlenerek bu işlerinizi yapınız.

Özellikle yeteri kadar sıvı almaya ve düzenli beslenmeye çok dikkat edin ve kesinlikle tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin. Az önce az ve sık yemek yiyin dedik bu sizin gaz probleminiz içinde yararlı olacaktır.

Hamileliğin önceki dönemlerine göre vücut daha yavaş çalışmakta bu da şişkinlik ile gaz problemlerine neden olmakta. Bu sorunu azaltmak için sağlıklı beslenmenize dikkat ederek bolca sıvı tüketmeye çalışınız.

Anne adaylarımız yanlarında protein ile karbonhidrat yönünden zengin atıştırmalıklar bulundurmalı. Çünkü gebeliğin bu haftalarında baş dönmeleri, halsizlik yaşayabilirler. Baş dönmesi çok fazla halsiz hissedildiğinde alınması gerçekten çok fazla fayda sağlayacaktır

Artık 32 haftalık gebelik sürecinizde bebeğinizin tüketeceği ilk süt olan kolostrum adı verilen süt göğüslerinizden gelmeye başlar. bu sıvı sarımsıdır ve gerçekten protein ve antikor yönünden çok zengindir. Bazı anne adaylarını bu sıvı rahatsız edebilir sizde rahatsız olursanız göğüs pedi kullanabilirsiniz.

Doğuma az bir zaman kaldı eğer buradan doğum izni hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz ulaşabilirsiniz. Ayrıca artık hazırlıklarınızı tamamlayın bebeğinizin odasında ki eksikleri belirleyin, bebek arabasını seçin, hastaneye götüreceğiniz çantayı hazırlayın.

32 Hafta Gebelikte NST Yapılabilir

NST 28 haftalık gebelik döneminden sonra yapılabilen bir testtir. 28. Haftada yapılamaz çünkü bebek bu teste uygun olacak kadar gelişimini tamamlamamıştır. Bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bebeğin kalp atımını ve anne adayının rahim kasılmaları kontrol edilir. Toplamda 20 dakika ile 30 dakika arasında süren testin sonucu başarılı olabilmesi için bebeğin kalp atım hızının belli bir seviyeye gelmesi gerekir. Test boyunca anne adayı sol tarafına yatarak durmaktadır. Çünkü bu yatış pozisyonu rahme daha fazla kan gitmesini sağlar. Zaten gebelikte en ideal yatış şekli sol yana yatış şeklidir.

NST nedir

Özellikle 36. Gebelik haftasından sonra NST haftalık olarak 40. Haftadan sonra ise iki yada üç günde yapılması gerekebilir. Ayrıca test gerçekleşmeden önce anne adayının tok olması gerekir. Testin başarılı olabilmesi için bebeğin uyanık olması da büyük bir etkendir.

Prob denilen iki uç vardır anne adayının karının üzerine sabitlenen bu iki uçtan biri bebeğin kalp atımını ölçer diğeri ise anne adayının rahim kasılmalarını takip ederek kayıt altına alır daha sonra bu hareketler bir kağıt üzerine işlenir.

32 Haftalık Gebelik Döneminde Kısa Bilgi

Gebeliklerin yaklaşık yüzde sekizi erken doğum ile bitmektedir. 20. Hafta ile 37. Haftalar arasında meydana gelen doğumlara erken doğum adı verilir. Erken doğum >>> Bebeğin zamanında önce doğmasına neden olanların en başında enfeksiyonlar yani üriner enfeksiyonlar gelir. Anne adaylarında idrar yolu enfeksiyonları, bunun en önemli nedenleri arasındadır ve bu enfeksiyonu olmayan anne adaylarına göre beş kat daha fazla erken doğum riski taşır. Diğer bir neden ise vajinada meydana gelen enfeksiyonlardır, çoğul gebeliklerde de erken doğum olma riski daha fazladır. Bunların yanında anne adayının beslenmesi ve ekonomik, sosyal durumu da etkili olan nedenler arasında.

Erken doğumun belirtileri ise kasıklarında meydana gelen baskı hissi ayrıca sanki adet ağrısı gibi kramplardır. Bu belirtiler doğuma hazırlık sancıları gibi hareket edince hafiflemez yada geçmez. Vajinadan gelen akıntı artar bel ağrılarında atmalar meydana gelir. Bu akıntı daha sıvı, daha koyu veya kanlı olabilir. Bağırsaklarda oluşan kramplara ishalde eşlik edebilir.

Gebelik döneminiz boyunca sigaradan ve alkolden uzak durun, kendinizi çok yoran işlerden uzak durun, stresten, doktor kontrolü dışında ilaç kullanımından, sağlıksız beslenmeden uzak durunuz. Erken doğum riskiniz varsa son 3 ayda doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Çünkü orgazm olmak rahim kasılmalarını tetikleyebilir. Çok genç yaşlarda gebe kalanlar yani 17 yaşından küçük kadınlarda erken doğum riski bulunurken 35 yaş ve üzerinde ki anne adaylarında da bu risk bulunmaktadır.

Zamanından önce doğumların önüne geçilebilmesi için çok çabalar gösterilse de azalma yerine son senelerde bu oran artmaya başladı. Bir çok nedeni olmasına rağmen bazen hiçbir neden olmadan karşılaşılabilmekte. Düzenli doktor kontrollerinize girerek ve yukarıda ki saydıklarımıza karşı önlemler alarak riski azaltmak mümkündür. 32 haftalık gebelik sürecini ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Bütün anne adaylarımızın doğumunun zamanında ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi dileklerimle.

Bir önceki konumuz olan 31 haftalık gebelik ve bir sonraki konumuz 33 haftalık gebelik yazılarımızı da okumanızı önermekteyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM