Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

33 Haftalık Gebelik Gelişimi

33 haftalık gebelikte bebekte olan değişiklikler, 33 haftalık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu, 33 haftalık gebelikte anne adayında ki değişiklikler neler?

33 Haftalık Gebelikte Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

Bebeğinizin kafa tası kemiklerine bakıldığında henüz daha tam kaynamış değildir çünkü hem şuan hareket etmesi için hem de doğum sırasında doğum kanalından kolay geçmesi için daha tam kaynamamıştır. Bebeklerin kafa kemikleri doğumdan birkaç yıl sonra kaynar. Bu şekilde hem beyin hem de başka organlar bebeklik ve çocukluk evrelerinde de gelişimini sürdürürler.

Bebeğiniz artık doğum için hazırlamakta bebek doğum şeklini belirmesi adına baş tarafını doğum kanalına doğru çevirmiş pozisyondadır. Bu pozisyonunu doğuma 4 hafta bir zaman dilimi kala tamamlamış olur. Kemiğin pelvisin iç bölgesine yerleşmesinden sonra doğumun ne zaman olacağı konusunda net bir şey söylenemez.

  1. haftada bebeğiniz artık oldukça çok büyümüş şekildedir neredeyse 2 kilogram oldu doğmaya az kaldı. Anne adayları da bu dönemde bebeklerini çok iyi ve net şekilde hissederler. Hatta ellerini karınlarının alt kısmına koyduklarında bebeğin kafasını hissedebilmeleri mümkündür.

Bebeğinizin hareketlerini takip edin azalma gözlemlerseniz doktorunuzu arayarak bilgi veriniz. Çünkü hareketlerde oluşan azalmalar bir sorunun sinyali olabilir ve NST yapılması gerekebilir.

33 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

Gebeliğin 33. Haftasına gelindiğinde bebeğin boyu 43cm ulaşmış durumda ve kilogramı 1800 grama gelmiştir neredeyse 2 kilograma artık yaklaştı. Bebeğiniz iyice büyüdü rahim içinde amniyotik sıvı seviyesi azaldı ve bebeğin hareket edecek alanı da çok fazla yok. Bu dönemde bağışıklık sistemi gelişmeye devam eder. Ve önemli olan bir gelişme anneden bebeğine antikor geçişleri başlar buda doğum sonrasında bebeği enfeksiyonlardan koruyacaktır.

33 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

33 haftalık gebelik döneminde anne adayları artık 8. Aylarında bulunmaktadır ve karınları oldukça büyümüştür. Ayrıca yalancı doğum sancıları adı verilen sancıları yaşayabilirsiniz. Ancak gebeliğin 33. Haftasında olan her anne adayının karın büyükleri aynı olmaz. Karnım neden çok büyümedi diye düşünüyorsanız korkmanızı gerek yok kontrole gittiğinizde zaten doktorunuz hem sizi hem de bebeğinizi kontrol edecektir.

Ortama bu haftaya kadar 12 kilo almış olmanız beklenmektedir. Doğum gerçekleşene kadar yemenize ve içmenize dikkat etmeye devam edin ve hareket etmeyi ihmal etmeyin.

Hamileliğin son aylarında anne adaylarının ortak şikayetleri arasında uykusuzluk sorunu olmaktadır. Gebelikte meydana gelen hormon değişimleri,karnınızın büyümesi,doğum yaklaştıkça heyecan ve kaygıların giderek artması uykusuzluğun başlıca nedenleri arasında yer alır. Sol tarafınıza yatarak uyumayı ihmal etmeyiniz. Nasıl daha rahatsanız o şekilde kendinizi uyku için hazırlamaya çalışınız. Ancak gece uykuları artık eskisi kadar değil de daha az olmaya başlayabilir.

33 haftalık gebelik

El ve ayaklarda ödemler, el ile ayak parmaklarında uyuşmalar meydana gelebilir. Ancak yüzünüzde şişmeler, bulantıya ve kusmalarınız, karın ağrınız olursa doktorunuza bilgi veriniz. Tansiyonunuza dikkat edin bunun yanında vücutta olan şişmeler, idrarda protein gebelik zehirlenmesi adı verilen müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Bebeğiniz karnınızın içinde büyüdükçe karnınızda büyümekte ve yatmakta,kalmakta ve hareket ederken zorlanıyor olabilirsiniz. Nasıl rahat ederseniz o şekilde oturun ve yatın, sizin rahatlığınızı destekleyen yastıklar kullanmaya çalışın. Hamilelik zamanlarında doktorunuz aksi bir durum söylemediği taktirde cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Anne adayları bu dönemde nefes darlığı şikayetiniz olabilir. Karnınız gittikçe büyür ama ciğerleriniz bu duruma yetişemez çünkü büyüme özellikleri yoktur. Bebeğinizde artık içerde çok rahat değil alanı gittikçe daralmakta. Ciğerlere daha fazla alan kalabilmesi için mümkün olduğunca dik durmaya çalışmanız nefes darlığını hafifletebilir. Rahim ciğerlere bası uygulandığından bazen sık ama kısa nefesler alıp vermeniz normaldir ve endişe etmenize gerek yoktur.

Gebeliğin 33. Haftasında Doğum Hazırlığı

Kaslar gevşemeye başlayarak doğuma hazırlık başlar. Anne adayları rahimlerinin toplanıp sertleştiğini hissederler buna braxton-hicks kasılmaları adı verilmektedir. Yaşanan bu hazırlık kasılmaları gerçek doğum kasılması değildir ve hareket edildiğinde azalır ve durmaktadır. Gerçek doğum kasılmaları ise hareket etseniz bile azalmayacak şiddetini artıracak ve düzenli olacaktır. Bu bilgi ile gerçek doğum kasılmaları ile ayırt edilebilir.

 Bir önceki yazımız olan 32 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 34 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM