Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

34 Haftalık Gebelik Gelişimi

34 haftalık gebelik döneminde annede ki değişiklikler nelerdir? Gebeliğin 34. haftasında bebeğin kilosu ne kadardır? Doğumunuza az kaldı biraz daha sabır.

34 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

34 haftalık gebelik evresinde bebeğinizin rahmin içindeki alanı oldukça kısıtlanmaya başlayan bebeğiniz doğum için pozisyon almaya başlar. hala merkezi sistemi ile akciğerleri bu dönemde gelişimlerini sürdürmektedir. Anne adayları erken doğum yaparım diye endişe duymaktadırlar. Ancak bu korkular bu haftalarda yersizdir 34 ile 37. Haftalar arasında doğan bebeklerde herhangi bir problem olmaz sağlıklı olurlar. Sadece dünyaya geldikten sonra yeni doğan ünitesine alınırlar be bir süre takip altında tutulurlar. Fakat genelde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaz tam zamanında doğmuş bebek arkadaşları gibi sağlıklı olurlar.

Bebeğinizin cildinin altındaki yağ dokusu giderek artmış durumdadır böylelikle bebeğiniz daha tombul bir görünüme geçmiştir. Bebeğinizin cildinin altındaki depoladığı yağ ısısını muhafaza etmek aynı zamanda enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. Cilt altındaki bu yağ dokusu fazlalaştıkça bebeğin cildi daha düzgün ve pürüzsüz bir hal amaktadır.

Erkek bebeklerde artık ultrasonda testisler ve skerotum görmek mümkündür. Bu evrede kasılmalar olacaktır bu kasılmaların bebeğe zarar vermemesini sağlayan amniyotik sıvı olmaktadır. Bağışıklık sistemi hala gelişimini sürdürmekte olup bebeğiniz artık daha güçlüdür. Doğumun ardından verilen anne sütü ile bağışıklık sistemi çok daha fazla güçlenecektir.

34 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

34 haftalık Gebelik dönemi günlerine gelindiğinde bebek oldukça büyümüş durumdadır. Boy ve kilogramına göz attığımızda boyu 45cm uzunluğuna gelmiş ve kilogramı ise 2100 grama ulaşmış durumda olduğunu görmekteyiz. Artık bebeğinizin hareketleri yeni doğmuş bebek gibi görülebilir artık neredeyse dünyaya gelmeye hazırdır. Bu hafta ile beraber artık bebeğinizde süratli bir şekilde kilo alımı başlayacak. Son 3 aylık dönem yani 3. Trimester döneminin başlangıcından itibaren her hafta 100 gram alan bebeğiniz artık haftalık olarak 200 ile 250 gram arasında bir kilo alacaktır.

34 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

34 haftalık gebelik sürecinde anne adayları şayet gebe kalmadan önce kilosu normal değerlerde ise tavsiye edilen ve beklenen 34. Haftaya kadar yaklaşık 12 kilo almaları yönündedir. Ayrıca çoğul gebeliklerde bu kilo değişkenlik gösterir yani daha fazla olabilmektedir. Hamilelik vücutta bir çok değişimlerin olduğu bir dönemdir ve bu hafta gözlerde bazı şikayetler oluşabilir. Bunlar önceki kadar net görememek, göz kuruluğu gibi sorunlardır.

Hamileliğinizin ilk aylarını hatırlarsanız yorgunluk yaşamıştınız. Yine Gebelik dönemi içinde halsizlik ve yorgunluk şikayetiniz olabilir. Ancak gebeliğin ilk zamanlarında olandan daha farklı olacaktır. Gebeliğinizin size vermiş olduğu sıkıntı ayrıca huzursuz olmanız, doğum yaklaştıkça heyecanınızın artması, geceleri uykusuzluğunuz ve bebeğinizin idrar kesenize baskı yaparak sık idrara çıkma bu yorgunluğun nedenlerinden olmaktadır. Ancak doğum yaklaşmakta ve sizin doğuma ve doğumdan sonraya enerji depolamanız gerekecektir. Özellikle ani hareketlerden kaçınmanızı oturur yada yatar pozisyondayken birden kalkmayınız, aksi halde baş dönmesi yaşayabilmeniz muhtemeldir.

Bunların yanında hamilelikte hemoroid (basur) şikayetiniz olabilir. Özellikle gününün büyük bir kısmını oturarak geçiren anne adaylarında bu şikayet daha fazla görülürken şiddetlide olabilir. Bunun için sıcak duş iyi gelebilir.

43 haftalık gebelik

Sıvı alımınıza dikkat ediniz, az ve sık yemek yemeye çalışınız. Böylece oluşacak gaz sancılarının önüne geçmeye yardımcı olacaksınız. Bebeğinizi vücudunuz beslemek için normalden fazla uğraşmakta ve buda metabolizma da yavaşlamalar görülebilir. Buda gaz ve şişkinliğe neden olur. Siz ne kadar çok doğru beslenirseniz o kadar bu sorunları önlemiş olursunuz. Ayrıca bolca sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin bu kabızlık sorununu azaltacaktır.

Gebelikte en ideal yatış biçimi sol tarafa yatmaktır. Böylece bu dönemlerde oluşan nefes darlığı sorunu bir nebzede olsa azalacaktır. Çünkü hamilelikte karın büyür ama ciğerler büyüyemez bu nedenle nefes darlığı oluşmaktadır.

Anne adayları bu dönemlerde el ve ayak parmaklarında ve bileklerinde hissizlik ve acı ile karşılaşabilmektedir. Hamilelikte vücudun bir çok yerinde ödem oluşabilir. Bileklerde buna dahildir. Bunun sonucunda ise el bileklerinde var olan karpal tünelinde basıncın artmasına neden olur. Ve tünel içerinde bulunan sinirlerde sıkışmalar meydana gelebilir,sonucundaysa acıya neden olur. Uykuya dalmadan önce bileğinizi sabit tutmaya yardımcı olacak sabitleyici kullanın ayrıca kolunuz alına da yastık koyarak önlemler alabilirsiniz. Karpal tünel sendromu.

Bir önceki yazımız olan 33 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 35 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM