Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

36 Haftalık Gebelik Gelişimi

36 haftalık gebelik dönemine geldiğiniz anne adayında ki değişikler neler olmaktadır? Gebelikte 36. haftada bebek gelişimi nasıl ilerler?

36 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

Hamilelik döneminin sonlarına doğru giderken bebeğiniz 3 kilo ağırlığını geçmiştir ve ortalama boyu 50cm olmuştur. 36 haftalık gebelik süresinde dünyaya gelen bebeklere bakıldığında ise hayati bir risk taşımadıklarını görmekteyiz sadece annesinin karnında emme yeteneği tam olarak gelişmediğinden dolayı beslenmesine biraz sorunlar olmaktadır. Ancak bu geçici bir sorun olmaktadır. Kısacası bebeğiniz bu hafta doğsa bile gayet sağlıklı olacaktır.

Bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo almaya devam ediyor günde ortalama 28 gram alarak karnınızda büyümeye devam ediyor. Dünyaya geldiğinde zorluk çekmemek için nefes alma ve emme antrenmanları yapmaktadır.

Artık bebeğin vücudunu saran lanugo tüyleri dökülmeye başlar ayrıca hamilelik sürecinin başlarından bu yana bebeğinizin vücudunu koruyan verniks katmanı da ortadan kalmaya başladı. Çünkü artık bunlara ihtiyacı kalmıyor. Bebekler ilk dışkısını dünyaya geldikten 24 saat içersinde yapmaktadır. İşte bu ilk dışkıya mekonyum adı verilir ve lanugo tüyleri ile verniksi bebek yutarak bağırsaklarında kalır. Mecbur kalmadığı sürece kesinlikle doğmadan dışkısını yapmaz. Böylece bebeğin ilk defa bağırsak hareketleri oluşarak dış dünyaya hazır olmaya başlar.

Ayrıca 37. Haftanın sonundan başlamak üzere artık bebeğiniz erken doğsa bile erken doğmuş sayılmayacaktır. Bunun nedeni ise 37 ile 42. Haftalarda bebeğin beklenen gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Ancak 42 haftadan sonra doğarsa geç doğum ve 37 haftadan daha erken doğarsa da erken doğmuş olarak adlandırılacaktır.

Doğuma hazırlanmaya başlayan bebeğiniz artık başını aşağı doğru getirmeye başlar. Doktorunuza kontrole gittiğinizde pozisyonu değerlendirilecektir. Yani leğen kemiğine doğru inmeye başlamaz ise normal doğum gerçekleşemez.

36 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayları 36 haftalık gebelik ile birlikte 3 hafta daha çalışmalarına izin verilmektedir. Ancak bazı anne adayları doğum izni haklarını bu haftadan başlayarak kullanmaya başlayabilirler. Aslına bakarsanız bu haftadan izne ayrılmak mantıklıdır. Çünkü doğum için hazırlıklara başlamış ve bunları tamamlamış olmanız sizin için en iyisi olacaktır. Fakat hazırlıklarınızı çalışarak tamamlayabiliyor ve ben iyiyim çalışabilirim diyorsanız birkaç hafta sonra izine ayrılabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız doğum izninin kalan günlerini doğum sonrasında kullanma hakkınız olacaktır. Buradaki bağlantıdan doğum izni ile ilgili bir makalemiz bulunmakta ulaşabilirsiniz.

Özelikle bu dönemlerde kesinlikle geceleri ayağınıza takılacak eşyaları yolunuzun üzerinden kaldırınız. Çünkü karnınız büyüdüğü için önünüzü görmekte zorlanabilir ve biraz kaza yaşayabilirsiniz.

Geceleri uymakta zorlanıyor olmanız normaldir. Zaten bebeğiniz dünyaya geldiğinde uykusuz geceler olacağından bu uykusuz geceler bir nevi antrenmandır sizin için. Bebeğiniz karnınızın içinde büyüdükçe hareket etmekte zorlanıyorsunuz ama biraz daha sabır edin. Bebeğiniz büyüdüğü içinde hareket alanı azalmaya başladı eskisi kadar rahat hareket edemiyor ancak daha güçlü hareketlerdir.

36 haftalık gebelik

Ayrıca bu haftadan önceki dönemlerde 2 haftada bir olan kontrolleriniz artık haftada bire çıkacak. Ancak herhangi bir sorununuz olursa kontrol gününüzü beklemeden doktorunuza gidiniz. Artık her hafta yapılan kontrollerde bebeğin boy ve kilosu, kalp atımı, pozisyonu ayrıca anne adayının tansiyonu gibi gerekli kontroller sağlanmaktadır.

Bebeğiniz sizi net olarak duyduğu için onunla bolca konuşmaya çalışın onu ne kadar çok sevdiğinizi ve sabırsızlıkla beklediğinizi söyleyin sadece siz değil baba adayı da konuşmalıdır. Emin olun bunlara tepki verecektir.

Bebeğiniz büyüdü ve büyümeye devam ettiğinden karnınız daha fazla midenize bası yapacağından yemek yerken sıkıntı yaşamanız normaldir. Bu durumu hafifletmek adına az ama sık yemek yemeye çalışın ancak bolca sıvı almayı ihmal etmeyiniz.

Ayrıca şimdiye kadar olan mide yanması şikayetlerinizde azalmalar görülecektir. Bunun nedeni ise bebeğin doğum için hazırlık yapması ve aşağı doğru inmeye başlamasıdır. Bu yüzden nefes darlığı probleminizde azaldı artık daha rahat nefes almaya başlayacaksınız. Bebek aşağı inme işlemini gerçekleştiriyorsa anne adayları alt karın kısmında bir bası hissedilmektedir. Fakat ilk gebeliği olmayan kadınlarda bebek aşağı inmeyebilir. Bebeğiniz bu işlemi yaptığında idrar kesenize bası yapacağı için idrara çıkmanızda artış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 35 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 37 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM