37 Haftalık Gebelik Detayları

  • 17 Aralık 2016
  • 864 kez görüntülendi.
37 Haftalık Gebelik Detayları

37 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Olan Değişiklikler Nelerdir?

37 haftalık gebelik döneminizde bebeğiniz dünyaya geldiğinde rahat nefes alıp vermek için antrenmanlar yapıyor. Bunun için amniyon sıvısını ciğerlerine çekmekte ve bırakmakta. Bunun yanında emme antrenmanları sürmekte ve parmağını emmektedir çünkü doğduğunda sizi emmesi için bu yeteneğini kullanacak.

Artık bebeğiniz tamamen doğmaya hazır bu hafta doğum yapsanız dahi dış dünyada yaşayabilecek kapasiteye ulaşmış durumdadır.

37 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

Bebeğiniz doğmak için artık sabırsızlanmaya başladı. Genellikle doğumların büyük bir kısmı gebeliğin 37.haftası ile 40. Haftası aralarında gerçekleşmektedir. Bu hafta bebeğinizin boy ve kilosuna bakarsak 47-50 cm uzunluğundadır ayrıca neredeyse 3 kiloya ulaşmış durumda. Bebeğiniz artık iyice büyüdü ve yeni doğan bir bebek görüntüsüne ulaştı. Bu nedenle hareket alanı iyice kısıtlanmıştır önceki haftalara göre daha az hareket eder ancak hareketlerini çok net şekilde hissedebilirsiniz.

35 Haftalık Gebelikte Anne Adayında ki Değişiklikler Nelerdir?

37 haftalık gebelik dönemi sürecinde anne adaylarının vücutları doğuma hazırlık yapmaya devam eder. Her hafta doktorunuza kontrole giderek hamileliğiniz daha sıkı takip altında olmalıdır. Bu kontrollerde bebeğinizin boy ve kilosu değerlendirilir ayrıca gerekli görülürse rahminizi el ile muayene eder. Bebeğin pozisyonuna bakılarak pelvisle olan konumu da değerlendirilirken, rahim ağzı kontrol edilerek herhangi bir açılma var mı? Diye kontrolü sağlanır. Çünkü doğum ile ilgili önemli bilgileri rahim ağzından olan değişimlere bakılarak edinilebilmektedir.

Ancak şu bilgi kesinlikle unutulmamalı vücudun doğuma tam hazır olması ve doğumun ne zaman gerçekleşeceği net olarak hiçbir zaman bilinemez. Sadece bazı bilgiler ışığında tahminler yürütülür.

Doğum yaklaştıkça kasılmalarda kendini iyiden iyiye arttırmakta ve bu durum anne adaylarını huzursuz edebilmekte. Vajinal akıntınızda bir artma görülebildiği gibi bu durum doğumun olacağına işaret eden nişan gelmesi olabilir.

Bebeğiniz büyüdü buna bağlı karnınızda büyüdüğü için hareket etmekte ve uyumakta zorlanmanız gayet normal. Gebelik dönemi sürecinde en ideal yatma pozisyonu ise sola yatmaktır. Ama biraz daha sabır edin bebeğinize kavuştuğunuzda sessiz geçen geceleri gerçekten arayacak ve bu yazıyı okuduğunuz aklınıza gelebilir.

Hamileliğin son zamanlarında bebek hareketleri  konusuna biraz dikkat etmelisiniz. Hareketlerde azalma yada artma olursa lütfen doktorunuz ile iletişime geçiniz. Ger hamile kalan kadında değişken olan kilo alımları olsa da ortalama olarak bu haftaya kadar yaklaşık 8 ile 15 kilo arası alınması normal olarak sayılmaktadır. Genel olarak gebelik döneminde alınması istenen kilo ise 11 ile 15 arası olmaktadır. Ancak her anne adayı bu ortalamalarda olmayabilir.

37. Gebelik Haftasında Anne Adaylarının Şikayetleri Nelerdir?

Anne adaylarının bu dönemde ortak şikayetleri arasında mide yanması mevcuttur. Doğumun ardından bu sorununuz ortadan kalkacaktır. Ancak şikayetinizi azaltmak için ılık ballı süt tüketmek işe yarayabilir.

Diğer bir ortak şikayetlerden birisi ise bacaklarda oluşan kramplardır. Özellikle geceleri kramplarınız fazla ise magnezyum ve kalsiyum alımınıza dikkat ediniz ayrıca bolca sıvı tüketmeniz bu soruna iyi gelebilir.

37 haftalık gebelik

Doğum yaklaştıkça vücudunuzda hazırlıklar yapmakta bunlardan birisi ise servisk açılması ve incelmesi olacaktır. Bu durum bazı anne adaylarında bir akşamda gerçekleşirken bazı anne adaylarında yavaş, yavaş gerçekleşebilir. Vücudunuzda meydana gelen bu değişimleri siz fark edemezsiniz ama kontrol için doktorunuza gittiğinizde doktorunuz bunları fark edecektir.

Bu yazıyı daha fazla uzatırdım ama gereksiz yere uzatmak istemiyorum buradan doğumun başladığı nasıl anlaşılır  konumuza ulaşabilirsinizçünkü anne adayları için önemli ve bu konuyu detaylı olarak ele aldım ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 36 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 38 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats