Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

38 Haftalık Gebelik Gelişimi

38 haftalık gebelikte bebeğin durumu? 38 haftalık bebek kaç kilo olmalı? 38 haftalık gebelikte anne ve 38 haftalık gebelik doğum belirtileri nelerdir?

38 Haftalık Gebelikte Bebeğin Durumu?

38 haftalık gebelik haftasında bebekler doğmadan dışkılarını yapmazlar yani anne karnında zor durumda kalmadıkça dışkılarını yapmazlar. İşte bu ilk dışkı adı verilen mekonyumdur. Ve artık bebeğinizin bağırsaklarında oluşmaya ve toplanmaya da başladı. Doğumun ardından 24 saatlik zaman dilimi içersinde dışkılama olacaktır.

Bebeğin başı artık vücuduna göre orantılıdır. Bundan önceki haftalarda ise neredeyse en büyük organı baştı diyebiliriz. Ama artık bebeğiniz yeni doğan bir bebeğe tamamen benzedi. Bebeğinizin hıçkırdığını biliyor muydunuz? Evet anne karnında olan bebekler hıçkırır, dünyaya gelmeden önce nefes alıp verme egzersizleri yaparlar.

Bebeğin vücudunu saran ve onu korumakla görevli olan lanugo tüyleri artık dökülmeye başladılar. Çünkü artık onlara ihtiyacı bitmektedir.

38 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği bebeğin kilo ve boyundan başlamak istiyorum. 38 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin yaklaşık olarak kilosu 3 kilo 100 gram ve ortalama 50cm boyundadır. Bu dönemde bebeğiniz ortalama günlük 25 gram kadar kilo alımında bulunmaktadır.

38 haftalık gebelik

 

38 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

38 haftalık gebelik döneminizde karınınız tamamen büyüdüğü için hareket etmekte, nefes almakta ve uyumakta zorlanmanız normaldir. Gebelikte en ideal uyuma biçime sol yanınıza yatmanız olacaktır. Doğumunuza az bir zaman kaldı kendinize daha öncekinden daha iyi bakın ve doğuma sağlıklı, hasta olmadan girmeyi düşünmelisiniz.

Vücudunuz doğuma hazırlanmakta ve bunu gerçekten mükemmel biçimde yapmaktadır. Süt üretimi için gerekli son hazırlıklar yapılmaktadır. Doğum sonrasında anne sütünün önemi çok büyüktür. Bebeğe gerekli olan bütün besinleri sağladığı gibi antikorda vermektedir. Böylece bebek hastalıklar ile savaşabilmekte. Bu dönemlerde memelerinizden süt gelebilir normal bir durumdur ve göğüs peti kullanabilirsiniz.

38 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri

Doğum yaklaştıkça bu konuda bilgilenmeniz gerçekten önem taşımaktadır. Örneğin gerçekten doğum başlamışsa kasılmalar belli aralıklar ile düzenli ve şiddeti giderek artan kasılmalar olacaktır. Yaşanan sancıların arasındaki zaman farkı kısa yada uzun fark etmez sadece düzenli olması önemlidir. Mesela 15 dakikada bir sancınız gelebilir. Yada 10 dakikada bir 2 defa veya 3 kez sancınız olabilir. Buna baktığımızda yaşanan kasılmalarda düzenli ve aralarında ki zaman farkı aynıdır. Şayet sancılarınız istirahat yada hareket etmekle geçmiyorsa gerçek doğum sancılarıdır.

Çünkü gerçek doğum sancıları hareket ederek, pozisyon değiştirerek geçmez daha fazla kendisini arttırarak devam eder. Bu dönemde doğum çantanız kesinlikle hazır olmalı doğumun başladığını anladığınız anda doktorunuzu arayıp hastaneye gitmeniz gerekecektir.

Bir diğer doğum habercisi ise rahim ağzında bulunan tıkacın düşmesi sonucunda nişan gelmesi olarak bilinen kanlı sümüksü bir yapının gelmesidir. Bu tıkaç bebeği korumakla yükümlüdür ve düştükten 2 gün içinde doğum olur. Buradan doğum belirtileri konumuza ulaşabilirsiniz.

Gebeliğin 38. Haftasında ki Şikayetler

Önceki haftalara göre daha fazla idrar yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Çünkü artık bebeğiniz pelviste ve baskı yapmaktadır. Özellikle idrar söktüren ve içerinde kafein barındıran içecekleri hayatınızdan çıkartınız. Ama bu sıvı almamanız anlamına kesinlikle gelmez yeteri kadar sıvınızı almanız gerekir çünkü doğumda ihtiyacınız olacak.Rahim ağzı genişliyor olduğundan akıntılarınızda artmalar meydana gelebilir.

Fakat akıntınıza dikkat ediniz rahim ağzında olan kan damarlarının yırtılması sonucunda pembemsi yada kahverengi akıntı görebilirsiniz. Buda doğumun yakın bir zamanda olacağına işaret ediyor da olabilir.

37 haftalık gebelik | 39 haftalık gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM