Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

39 Haftalık Gebelik Gelişimi

39 haftalık gebelik döneminizde bebek kilosu ne kadardır? Gebeliğin 39. haftasında annedeki değişiklikler nasıl ilerler? Bebeğiniz bu hafta doğabilir mi?

39 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğiniz

Doğum sonrasında kendi vücut ısısını ayarlaması için cilt altında oldukça yeterli yağ depolaması gerçekleşmiştir. Bu da bebeğiniz dünyaya geldiğinde vücut ısısını ayarlayabilecek anlamına gelmektedir.

Bu arada 39 Haftalık gebelik döneminde önemli gelişme olan bebeğinizin artık alttan yeni deri katmanı çıkmaya başladı çünkü üstte olan deri dökülmeye başladı. Vücut gelişimine bakıldığında gelişim dönemini tamamladı ancak beyin gelişimi hala devam etmekle kalmayacak, doğumdan sonrada müthiş bir şekilde gelişmeye devam edecek. Kafa tası kemikleri ise birbirine kaynamadı ve yumuşak bir yapıda çünkü bebeğinizin doğum kanalından rahatça geçebilmesi için bu şarttır. Plasenta yani plasenta ise görevini yerine getirmeye devam ediyor anne sütünden önce bebeğinize antikor üretmekte buda dünyaya ilk geldiği zamanlarda enfeksiyonlara karşı savaşabilecek demektir.

39 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

Gebeliğin 39. Haftasını okuduğunuza göre büyük bir ihtimalle daha doğum gerçekleşmedi. Ama gerçekten çok az kaldı ve gebeliğinizin son dönemlerini yaşamaktasınız. Bebeğinizin boy ve kilosuna gelirsek bu 39 haftalık gebelik döneminizde 50cm boyunda ayrıca 3 kilogram ve üzerinde bebeğiniz. Yeni doğan bir bebek nasılsa aynı diyebiliriz.

Bebeğinizde meydana gelen gelişmeleri bitirdiğimize göre sıra anne adayımıza geldi.

 

39 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Yazımızın başında da dediğim gibi bu yazımızı okuyorsanız çok büyük ihtimalle daha doğum yapıp bebeğinize kavuşamadınız. Genellikle doğumlar 37 ile 40. Haftalar arasında gerçekleşir ama bazen 42. Haftaya kadarda uzayabilmekte. Doktorunuz bu konuda size detaylı bilgi verecektir. Çünkü her gebelik aynı olmaz takibini yapan doktor en doğru cevabı verebilmektedir

Zaten haftalık düzenli olarak doktorunuza gitmeniz gerektiğinden, bu kontroller esnasında bebeğin boy ve kilosu kontrol edilecektir. Yapılan bu kontrol esnasında bebeğinizin hangi durumda, pozisyonda olduğu da değerlendirilecektir. Şayet doktorunuz gerek gördüğü taktirde el ile rahminize muayene uygulayabilir.

Bebeğinize kavuşmanıza az kaldığından dolayı artık 39. haftada bebek hareketleri gerçekten önem taşımaktadır. Her zamanki hareketlerinden daha az yada daha çok olması durumunda ise doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerekir. Gebeliğin 39. Haftasında anne adaylarının suyunun gelmesi ihtimaller arasında yer almakta hatta istatistiklere bakıldığında yüzde sekizlik bir kısmın doğum henüz olmadan sularının geldiğini göstermektedir. Suyunuz hangi oranda ve sıklıkta gelirse gelsin bir önemi olmamalı ve hemen bu durumu doktorunuz ile paylaşmalısınız.

39 Haftalık Gebelik Anne Adaylarının Şikayetleri

Braxton hicks kasılmaları yaşayabilirsiniz. Hatta bu kasılmalar daha fazla güçlü olmaya da başlayabilir. Genellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında daha az görülen bu kasılmalar ilk gebeliği olmayan anne adaylarında daha fazla görülmektedir.

Anne adayları bu haftalarda özellikle mide ekşimelerinden çok şikayetçi olurlar. Bu gayet normal bir durumdur ve doğumdan sonra ortadan kalkacaktır. Buna önlem amaçlı ise yemek yemeden önce sıvı almayı deneyebilirsiniz.

Bu haftada nişan gelmesi adı verilen durum meydana gelebilir. Kısaca bahsedersek; rahim ağzında bulunana damarlar çatlar ve az miktarda kan ile birlikte pembemsi bir renk ile akıntıya neden olur. Bunun nedeni rahim ağzınızın genişlediğidir. Panik yapacak bir durum değildir. Nişan gelmesi olayı ise kanlı sümüksü bir şekilde meydana gelir. Her nişan gelmesi doğumun hemen başlayacağı anlamı taşımasa da tedbirli ve hazırlıklı olmakta fayda olacaktır.

Anne adaylarının 39 haftalık gebelik sürecinde ortak sorunlarından biri olan ishal bu haftada artabilir. Bunun en önemli nedenleri arasında gebeliğin bağırsaklarınıza yaptığı etki olmaktadır. Bu dönemde bol su içmeye dikkat ediniz.

38 haftalık gebelik | 40 haftalık gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM