Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

4 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

Bebeğiniz artık 4 aylık oldu yavaşça büyümeye devam ediyor ve dünyayı hızla tanımakta. Bu ay bebeğiniz dikkatini çeken bir nesneyi almak için harekete geçebilir nesnelere uzanabilir. Bir anlamda etrafında olup bitenleri izlerler ve bir anlam çıkarmaya çalışırlar. Yüzükoyun yatar pozisyonda kafasını dik şekilde 90 derecelik açı ile tutabilirler ve otururken başını kontrol edebilirler. Yerde sağdan sola yuvarlanabilirler sizde onunla yuvarlanabilirsiniz. Önünde duran küçük nesneleri bile fark edebilirler. Sevinçlerini çığlıklar atarak ifade edebilirler. Dikkatini çeken seslere doğru yönelebilirler özellikle annesinin sesine hemen dönebilirler. Dik pozisyonda tutarsanız ağırlığının bir kısmını bacaklarına verebilir.Küçük bebeğinize siz destek yaparsanız oturabilir.

4 Aylık Bebeğin Beslenmesi

4 aylık bebek gelişiminde annelerin merak ettiği ve endişelenmelerine neden olan konuların başında beslenme gelmektedir. Bu ay bebekler anne sütü ile beslenmeye devam eder yada özel hazırlanmış bebek mamaları ile. Aslına bakarsanız uzman görüşleri bebeklerin 4. Ayından itibaren ek besinler almaları yönündedir fakat bebekte herhangi bir gelişme problemi yoksa 6. Aya kadar sadece anne sütü ile beslenerek ek gıdalar almalarına ihtiyaç yoktur. Uzmanların 4. Ayda bebeğin ek gıdalar almaya başlamasını tavsiye etmelerinin nedeniyse bu dönemde başlanan gıdalar ile bebeğin beslenme alışkanlıklarının  şekilleneceği ilerleyen dönemleri etkileyeceği şeklinde olmasıdır.

Annelere çevresinden gelen yorumlar bazen moral bozucu olabilir. Kimi anneler bebeklerini daha ikinci ayında ek gıdalar vermeye başladığını, kim annelerse bebeklerine altı aylık olana kadar ek bir gıda vermediğini dile getirir. Burada anneye yardımcı olacak bebeğidir. Bebek gelişimde yaş faktörü bir gerçektir fakat beslenme konusunda belirleyici bir özellik değildir. Bu nedenle annenin bebeğini anlaması ile nasıl beslenmek istiyorsa buna göre beslenme grafiği çizmesi uygun olacaktır. Biraz daha açacak olursak anne bebeğinin ne istediğini anlamaya çalıştı fakat anlayamamış olabilir ama bebeğin ne istemediğini anlamıştır.

4 Aylık Bebeğim Neler Yapabilir?

Bebeklerin 4. Ayında sosyal yetenekleri de gelişme göstermeye başlayacaktır. 4 aylık bebek gülme, çığlık atma gibi bazı sosyal tepkiler verebilirler. Bebeğinizi gıdıklarsanız size tepki vererek gülecektir. Değişik sesler çıkarabilirler agu gibi veya çevresinde ki insanlar ile iletişim kurmak isteyebilir. Bebeğiniz ile oyun oynadığınız esnada elinizde bir nesne varsa ona odaklanabilirler ve bu nesne yere düşerse düştüğü yöne bakarak nereye gittiğini anlamaya çalışırlar.

Bu ayda bebeğin fizik yönünden gelişmesi sürmekte olup artık kemik gelişimi yönünden ilerlemiştir işte bu nedenle bebeği oturtturduğunuzda başını tutabilir geriye doğru düşmez. Bebekleri oturur pozisyona getirmek bir egzersiz görevi görerek kas gelişimine olumlu etki eder. Buna bir hazırlık aşaması diyebiliriz yani emeklemeye başlaması ve yürümeye başlamasının ilk hazırlık dönemleri denilebilir. Bebekler için uyku önemli bir yerdedir gelişimi açısından günlük uyuması gereken saat 12 saatinin üzerindedir. Bebeklerin 4 aydan başlayarak kendi odalarında ve yataklarında uymaları faydalı olacaktır. Ayrıca uygulanan bazı egzersizler hem beyin hem de fiziksel olarak gelişiminde olumlu rol oynayacaktır. Egzersizlere gelecek olursak bebeğin kollarını başının üstüne doğru kaldırılması, bacaklarını, dizlerini dirseğe doğru bükme gibi egzersizler olmaktadır. Bunları yaparken bebek sıkılabilir bu egzersizleri daha eğlenceli hale getirmek örneğin müzik eşliğinde şarkı söyleyerek yada dikkatini olumlu yönde etkileyecek biçimde yapmak daha verimli olacaktır.

4 Aylık Bebeğe Yapılan Aşılar

DaBt-IPA-Hib (difteri, aselüler, inaktifpolio, tetanoz, hemofikus influenza Başısı) Beşli karma aşı 2. Doz

KPA 13 ( Pnomökök aşısı 2. Doz)

Rotaviris (2. Doz)

Son olarak bu konu ile ilgili anne ve babaların 4 aylık bebek gelişinde bebeklerini desteklemesidir. Bu dönemde çevre ve dünya ile tanışmaya devam eden bebeğin iletişim kurması için destek almasının olumlu rolü büyüktür. Bebeğinizin dikkatini çekecek renkli, sesler çıkaran oyuncak almalısınız böylece bebeğinizin hem görsel hem de işitsel yetenekleri aynı anda desteklenerek gelişimine katkı sağlayacaktır. Dikkatli olunması gereken konuysa bebekler ağızlarına her şeyi götürebildiği için yutulabilecek kadar küçük oyuncaklar tercih edilmemesi gerekmekte.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM