Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

4 Haftalık Gebelik Gelişimi

4 haftalık gebelikte neler oluyor? Bu haftaya kadar anne adayları büyük ihtimalle hamile olduklarının farkında değillerdi, yaşanan adet gecikmesi ile belkide 4 haftalık hamile olduğunuzu öğrendiniz işte detaylar.

4 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

Anne adayları genellikle 4 haftalık gebelik dönemlerine gelene kadar anne olacaklarından haberleri yoktur. Görülen son adet tarihinden bu günlere kadar 4 hafta geçmiş ve adet kanaması gerçekleşmemiştir. Bunun nedeni döllenme gerçekleşmiş ve gebelik rahme bir yolculuk yaparak ulaşmış olmasıdır. Yani gebeliğin 4. Haftasından önce bir gebelik vardır diyemeyiz. Bu haftada oluşan gebelik gerçekten çok küçüktür ne göz ile nede ultrason ile görünmez yani o kadar küçüktür ki yaklaşık olarak 1mm boyundadır. Bu haftada kalp atışlarını duyamazsınız. Bebeğinizi koruyacak olan plasenta yani bebeğin eşi gelişmeye başlayacaktır. Hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğin eşinin önemli görevleri olacaktır detaylar için plasenta >>>

Kadınlar 4 haftalık gebelik dönemindedirler ancak anne adaylarımızın çoğunun hamile olduğundan haberleri yoktur ve şüphelenmeye başlarlar. Akıllarına gebelik testi yapmak gelir. Sizde hamile olduğunuzdan şüphe ediyorsanız evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz gebelik testlerini eczanelerden temin edebilirsiniz. Ne kadar erken gebeliğiniz onaylanırsa ilerleyen dönemlerde hem bebeğiniz hem siz çok daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Gebeliğin olduğunu doğrulmak için eczanelerden idrarda gebelik testi alabilirsiniz. Ancak doğruluk oranları yüzde yüz olmayacaktır. En garanti yöntem size en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurarak kanda gebelik testi yaptırmanızdır. En garanti sonucu bu verecektir.

Gebeliğin 4. Haftasında annedeki değişimler nelerdir?

Şayet gebe kalmışsanız bazı belirtileriniz olacaktır bunlar ; halsizlik, yorgunluk, daha fazla uyku ihtiyacı, göğüslerinizde hassasiyet hissi, psikolojik değişimler, bel ağrıları gibidir. Ancak sizde fark ettiyseniz adet olmadan önceki belirtiler ile aynıdır. Bu nedenle her bu belirtileri yaşayan kadınlar kesinlikle hamile diyemeyiz. Bu haftada en kesin sonucu kanda gebelik testi verecektir. Ayrıca gebelik belirtileri konusunu detaylı ele aldık ulaşabilirsiniz.

Hamile olduğunuzu öğrenirseniz artık hayatınızda bir takım değişimler yapmak zorundasınız. Çünkü tek başınıza değilsiniz. Sigara kullanıyorsanız bırakın, alkol almayın, beslenmenize çok ama çok dikkat edin. Anne adayı olduğunu bu haftada çoğu kadın bilmez sıklıkla gebeliğin 6. Haftasında öğrenirler. Hamilelik henüz çok yeni ve belirtileri de karıştırılabilir.

4 haftalık gebelik

4 haftalık gebelik sürecine kadar neler oldu?

Bir çok kadın dördüncü haftada gebeliğinin ilk haftası olduğunu zannederler ama durum böyle değil. Çünkü yaşanan son adetin ilk günü olarak gebelik hesaplanır. Bu haftada babanın sperm hücresi ve annenin yumurta hücresi birleşti yani yumurta hücresi kendini açtı ve en yetenekli sperm hücresi içeri girerek kendisini kapattı. Aslına bakarsanız çitlerin bu birleşmesinden başka bir gen meydana geldiğini çıkarabiliriz.

Gebeliğin 4. Haftasında bölünmekte olan hücrelerin artık arttığını görmekteyiz. Ve bu hücreler birleşmeye başladılar. Bundan sonra ise zigot adı verilen ilk hücre meydana gelir. Ayrıca fallop tüplerinde gerçekleşen müthiş yolculuk sona erer ve uterusa yapışarak sabitlenir. Daha sonra ise kendi için en güzel yeri bulur ve orada kalır. Bu arada en güvenli bölge rahmin arka duvarının orasıdır. Daha önce hiç gitmediği rahmin arka duvarını eliyle koymuş gibi bularak yerleşir.

Yanlış bilinen doğru spor ve egzersiz

Hamile kaldığını öğrenen anne adayları genelde çok tedbirli davranırlar. Kendilerine göre haklıdırlar da. Hareketlerinden tutunda her şeylerine kadar kendilerini kısıtlamaya gidebilirler. Fakat yapılan muayeneler sonucunda doktorunuz herhangi bir risk unsuru bulmamışsa hareket anlamında kendinizi kısıtlamayın, zaten ilerleyen dönemlerde alınan kilolar, karnın büyümesi gibi etkenler hareketlerinizi kısıtlayacaktır.

Gebelik boyunca düzenli olarak yapılan sporlar, ileriki dönemlerde oluşacak bel, sırt ağrıları gibi şikayetlerin azalmasını sağlarken, doğumda da yardımcı olacaktır, çok fazla kilo almanızın önüne geçerek doğum sonrasında eski kilonuza daha rahat dönmenizi sağlar. Kesinlikle ağır ve çok yorucu sporlardan kaçının.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 3 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 5 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM