40 Haftalık Gebelik Detayları

 • 15 Aralık 2016
 • 808 kez görüntülendi.
40 Haftalık Gebelik Detayları

40 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu ve Boyu

Artık bebeğiniz doğmaya tamamen hazır durumda 2700 ile 4000 gram arasında yeni doğan bir bebek kadar boyu ise 50-55cm. Bebeğiniz doğum esnasında doğum kanalından rahat geçebilmesi için kafa kemikleri kaynamamıştır. Artık dünyaya geldiğinde bebeğiniz vücut ısısını kendi ayarlayabilir bunun için cilt altında yeteri kadar yağ meydana gelmiştir.

40 haftalık gebelik döneminde Bebeğiniz dünyaya geldiğinde ve enfeksiyonlara karşı koyabilmesi için plasenta antikor salgılamayı sürdürmekte. Doğumdan sonra ise anne sütünden alacaktır.

Bebeğinizin hareketleri önceki dönemlere göre daha az olabilir. Korkacak bir durum yoktur. Sadece anne adayları daha zor uyurlar.

40 Haftalık Gebelik Annenin Durumu

Bu hafta artık gebeliğiniz son haftası olarak tanımlanır. 40 haftalık gebelik sürecini tamamlıyorsunuz. Sizinle birlikte bebeğinizde bu zorlu süreci tamamlamak üzere. Zamana baktığınızda nasıl geçtiğini pek anlamadığınızı söylediğinizi duyar gibiyim J her ne kadar uzun bir dönem olsa da acısı tatlısı ile bu süreci inşallah sağlıklı bir biçimde tamamlarsınız. Bebeğinizin hep hayalini kurdunuz, ultrasondan baktınız, onunla konuştunuz ama biraz daha sabır edin hem siz bebeğinize hem de bebeğiniz size kavuşacak. Bu hafta doğum yaparak bu süreci tamamlamanız beklenmektedir.

Anne adayından, anne adayına farklılar gösterebilen doğum süreçleri vardır bazı gebelikler 40. Haftayı da geçebilmektedir. Fakat bu konuda çok fazla panik yapmaya gerek yok doktorunuz sizi yakından takip etmektedir.

Özellikle doktorunuza ulaşmanız gerektiği durumlar olabilir bunun içinde her zaman gebeliğinizi takip eden doktorunuzun iletişim bilgilerini yanınızda bulundurunuz. Hastaneye götüreceğiniz bütün eşyaları hazırda tutunuz. Daha önceden kesinlikle hastaneye kaç farklı yoldan gidilir ve hangi saatlerde hangi yollar da daha az trafik var bütün bunları test ederek bilmenizde fayda vardır.

40 Haftalık Bebek Neden Doğmaz

Anne adayının vücudu gerçekten kusursuz bir biçimde bu zamana kadar işlemiştir. Ayrıca vücudunuz doğumun 38 ile 42.haftalar arasında olacağını gerçekten iyi bilmektedir. Fakat tek bir bilinmeyen var o da suyunuzun ne zaman geleceğidir.

42. haftaya kadar doğumun olamaması normal kabul edilir ve bu durum gün aşımı olarak değerlendirilir.  Zaten gebeliklere bakıldığı zaman daha uzun sürdüğü görülür. Bunun nedeni ise gebelik hesaplama işleminin yanlış yapılmasıdır. Olması gerekenden daha uzun sürüyorsa hem anne adayı hemde bebek için oluşabilecek riskleri önlemek için ilaçlar ile doğum başlatılabilir.

40 haftalık gebelik

Sıklıkla günümüzde dizilerde ve sinemalarda hamile kadınların sularının kalabalık yerlerde,dış ortamlarda geldiği görülmektedir. Fakat bu iş aslında tam olarak böyle değildir. Anne adaylarının az bir kısmı bu biçimde doğumu başlamaktadır.

Anne adaylarının hepsi aynı kiloları alacaklar diye bir kural yoktur. Ancak ortalama bir anne adayının alması gereken kilo 11-15 kilo arasında olmaktadır. Ama bazı anne adayları gebe kalmadan önce çok zayıf olabilirler ve gebelik dönemlerinde 20 kiloya kadar alabilirler.

Gebeliğin 40. Haftasında Anne Adayı Hangi Sorunları Yaşar?

Bu haftada anne adayları fazla kilo almış olabilir. Artık son dönemlerde olduğunuzdan dolayı mide ekşimeleri yaşayabilirsiniz. Yaşadığınız kasılmalar ise daha şiddetli olmaya başlayabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bu kasılmaların hareket ettiğinizde azalması veya kesilmesidir bu da gerçek doğum sancısı olmadığını göstermektedir. Fakat kasılmalar düzenli olarak ve şiddeti giderek artıyorsa hastanenin yolunu tutmanız gerekebilir.

Bunların yanında ishal sorunu yaşamanız normaldir.Çünkü gebeliğin son dönemlerinde bağırsaklara baskı oldukça fazla olmaya başlamıştır. Bu haftalarda bacaklarınıza giren kramplardan şikayetçi olabilirsiniz. 40 haftalık gebelik haftasından itibaren haftada 2-3 defa NST uygulanabilir.

<<< 39 haftalık gebelik

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. MeleK dedi ki:

  hamileliğin son haftasında cinsel iliMşkide bir zarar varmı

  1. gebelik dedi ki:

   Son haftalarda tavsiye edilmez ondan öncesinde ise dokturunuz bir sakınca görmezse cinsel iliski yasayabilirsiniz.

   Aşağıdaki linkten gebelikte cinsellik konumuza ulaşabilirsiniz.

   https://gebelikse.com/gebelikte-cinsellik-yasanabilir-mi.html

 2. MeleK dedi ki:

  nişan geldimi hemen doğum başlarmı

  1. gebelik dedi ki:

   Doğumun ilk belirtilerinden biri olan nişan gelmesi gerçekleştikten sonra doğumun ne kadar bir zaman sonra olacağı tam olarak bilinemez. Nişan gelmesinden sonra saatler sonra veya günler yada haftalar sonra doğum başlayabilmektedir.

   https://gebelikse.com/nisan-gelmesi-nedir-nasil-anlasilir.html

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats