Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

5 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

Bebeğin beş aylık gelişimine geldiğimizde büyümeye ve gelişmeye devam ederken sosyal açıdan da gelişmektedir. Bu zamana kadar edinmiş olduğu beslenme alışkanlıklarını yavaş, yavaş bir kenara bırakarak değişmeler başlar. 5 aylık bebek gelişimi konusunda göze çarpan konulardan birisi olan katı gıdalar ile beslenmeye başlayabilmesidir. Annelerin bebeğine verdiği ek belsinler sağlıklı, organik ve besleyici olması konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. Şimdiye kadar anne sütü veya özel mamalar ile beslenen bebek katı gıdalara geçtiğinde vücudu bu duruma bazı tepkiler verebilir. Bebeğinizde aldığı gıdaların neden olacağı bir alerji geçirirse endişeye kapılmadan doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bebeğin bir alerji geçirmesini nasıl anlayabilirsiniz örneğin kusabilir, gözlerde sulanmalar, ishal olabilir ve nefes alış verişinde bir takım sorunları takip ederek anlamak mümkündür. Bebeğinizin 5. Aya kadar beslenmesi sıvı şeklindeydi katı gıdalara geçiş yapıldığında bu beslenme şekline adapte olması gerekir. Daha önceden bu tip beslenmeyen bebek için yabancıdır ve alışması gerekmektedir. Aslında 5 aylık bebekleri gözlemlersek hemen, hemen herkes bilir aile sofrada yemek yerken bebekler genelde rahat durmaz sofraya gelmek ister ve yemeklere uzanmaya çalışır ve katı gıdalara başlayarak farklı bir macera yaşar diyebiliriz. Fakat unutulmamalıdır ki bu dönemde sadece katı gıda değil süt ve mamalarda verilmelidir yani katı gıdalar ile bebeğin karnını doyurmaması gerekmekte dediğimiz gibi sadece ek olarak verilmelidir.

Bebek gelişiminin 5. Ayının sonuna gelindiğinde doğum kilosunun iki katına çıkacaktır. Bu aydan başlayarak 12. Ayın sonuna kadar aylık ortalama yarım kg kadar kilo alımı beklenir. Fakat her ay bu değerde düzenli olarak kilo artışı olacak diye bir kural yoktur. Bebek kilo aldıkça ve büyüdükçe fiziksel olarak kendini zorlamaya başlayacaktır. Bir takım hareketler yapmaya başlar örneğin uçak hareketi yapması gibi yani yüzü koyun yatarken kollarını ve bacaklarını açar kafasını da yukarı kaldırdığını görebilirsiniz. Bebeklerin yaptığı bu hareket aslında iyi bir egzersizdir çünkü sırt ve boyun kaslarını çalıştırarak gelişmelerine yardımcı olur. Bebeğin gelişimi normal seviyelerde seyrediyorsa ve herhangi bir sorunu yoksa 5. Ayda ayağını göbek hizasına kadar kaldırabilir. Hatta bazı bebekler daha hareketli olur yatarken iki ayağını aynı anda iterek hareket edebilir.

Bu ayda bebek fiziksek becerilerini sonuna kadar kullanmayı dener. Konuşmak ister ve bunu dener, etrafını dinler anlamaya çalışır ve çevresindeki uzanabileceği her şeye uzanmaya çalışması da görülmektedir. Bebek oturma yeteneği kazandığı için en sevdiği aktivitesi pusetle gezmektir. Bu ayda ki bebekler etraflarını incelerek iletişim kurmaya çok meraklıdırlar etraflarında keşif edilecek çok şey vardır. Etrafında konuşanlara tepkiler verir döner bakar ve dinler. Onunla ilgilenenlere de tepkiler verir gülümser, çığlık atar ve sesler çıkartır. Bebeğinize adınla seslenin artık adını öğrenmeye başlayacaktır. Bebek çevresini sürekli analiz eder ve çıkardığı seslerde duyduğu diğer sesleri taklit etmesidir. İşte bu nedenle bebek yanında konuşulurken seçilen kelimelere ve konuşma biçimine dikkat edilmesi gerekmekte.

  1. ayda bebeklerin anlama ve kavrama yeteneklerinde gelişmeler gözlemlenir. Farklı ve değişik olaylardan değişik sonuçlar edinme yeteneği oluşur. Oyun oynarken veya sizi izlerken elinizden bir nesne düşerse onu takip eder ve neden sonuç ilişkisi kurmaya çalışır. Konuşmaya çalışır özellikle sesli ile sessiz harfleri birlikte kullanır da yada ba gibi sesler çıkartır. Bu ayda bebekler heyecanlı ve meraklıdırlar nesnelere uzanmayı, avuçlamayı ve onları hareket ettirmeyi çok severler. Bebekleri gözlemlediğimizde bir çok bebek eline geçirdiği nesneleri hemen ağzına götürür. Bu nedenle bebeğe oyuncaklar alındığında bir süre beraber oynamalısınız böylelikle bebek nasıl kullanıldığını görür.

5 Aylık Bebeğin En Dikkat Çeken Yönleri

Dikkati kendisine toplamak ister bunun için sesler çıkartır ve güler,

Elinden herhangi bir şeyi almaya kalkarsanız bu oyuncağı olabilir size tepki vererek direnir,

Artık evde yaşayanları bilir yabancı bir kişi geldiğinde tepkisi mutlaka olacaktır,

Taklit etme yeteneği de vardır yüzleri inceler ve taklit edebilir,

Kemik gelişimi devam eder artık oturduğunda kafası arkaya düşmeden durabilir,

Yatarken bir yandan bir yana yuvarlanabilir,

Ayaklarını ağzına kadar götürerek parmaklarını emebilir,

Nesneleri daha iyi tutar elinizi tuttuğunda bunu anlayabilirsiniz,

Nesnelere uzanırken hangi açıdan uzanacağını artık kestirebilir,

Biberonunu elinle tutabilir,

Etrafını inceler sesler olsun, yüz ifadeleri olsun taklit etmeye çalışacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM