Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

5 Haftalık Gebelik Gelişimi

5 haftalık gebelik döneminde anne adayları daha bebek sahibi olacaklarını yeni öğrenmiş olabilirler. Adet gecikmesi ve diğer gebelik belirtilerinin baş göstermesi ile sağlık kuruluşuna gitmiş olabilirsiniz bakalım 5 haftalık gebelikte neler oluyor işte bütün detaylar.

5 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

5 haftalık gebelik belkide hamile olduğunuzu öğrendiğiniz hafta olabilir. Eğer öyleyse tebrik sizi tebrik ederiz. Bebeğinizin boyu daha çok küçüktür yaklaşık 1-3mm kadardır. Bu haftada daha tam olarak ağırlığından söz edemeyiz. Ultrasonda görüntülenebilir ancak kalp atışları bazen duyulur bazense duyulmayabilir. Artık küçük bebeğinizin beyni, omuriliği, sinir yolları meydana gelmeye başlayacaktır. Bu oluşumlar bebeğinizin deri, saç, meme ve ter bezi gibi oluşumların oluşmalarına da yardımcı niteliktedirler.

Kalbi ve dolaşım mekanizması orta tabaka adı verilen mozderm biçimlenmeye ve şekillenmeye başlayacaktır. Bunların yanında bebeğinizin kıkırdak, kas aynı zamanda deri altı dokuları ile kemik yapısını biçimlendirecektir.

Dış deri kısmına göz atacak olursak bebeğinizin akciğer, barsak tam anlamıyla bir olgunluğa erişmemiştir. İdrar sistemi, tiroid, karaciğer gibi organlar şekillenmeye başlar.

Bu dönemde bebeği besleyecek ve oksijen gitmesine yardımı olacak koryon villus adı verilen doku aynı zamanda kordon bağı oluşacaktır.
Anne adayları gebelikte cinsellik konusu da oldukça merak etmektedirler. Bu haftada cinsellik yaşanabilir ancak en doğrusu gebeliğinizi takip eden doktorunuzun önerdiği şekilde yaşamanız olacaktır. Çünkü gebelikte erken doğum, düşük, enfeksiyon ve kanama gibi risk faktörleri varsa doktorunuz cinsel hayatınıza ara vermenizi isteyebilir. Bu bebeğiniz ve sizin için alınacak tedbirlerden birisi olmaktadır.

5 haftalık gebeliğin ultrason görüntüsü nasıldır?

5 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bu haftada bazı anne adayları daha hamile olduklarının bile farkında olmayabilirler. Gebelik belirtileri başlamış ve adet olmaları gerekirken adet olmamışlar ve muhtemelen bir hafta önce adet olmayı bekliyorlardır. Gebelikten şüphe eden anne adayları eczanelerde satılan gebelik testlerinden edinerek idrarda hamilelik testi yapabilirler. Gebelik testi nasıl yapılır >>>  Eğer çıkan sonuç pozitif olursa acilen bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırabilir ve teyit ettirebilirsiniz. Ardından hiç beklemeden bir kadın doğum uzmanına gitmelisiniz ve ilk muayenenizi olmanız gerekmekte.

Gebelikte İlk Muayene

Gebelik testinizin sonucu pozitif çıktıktan sonra sıra geldi ilk muayeneye. Doktorunuz sizin sağlık geçmişiniz hakkında bilgiler edinir. Genel sağlığınızı, doğum geçmişinizi ve jinekolojik olarak hikayenizi değerlendirir. Önemli olan doktorunuzdan hiç bir şeyi saklamadan ve utanmadan her şeyi anlatmanızdır. Gebe kalmadan önce kullandığınız ilaç yada ilaçları, sürekli aldığınız ilaçları söyleyiniz.

Doktorunuz size jinekolojik muayene uygular ve ultrason yardımı ile genital organlarınız gözden geçirilir. Özellikle 1 sene içinde smear testi yaptırmadıysanız doktorunuz bu testi yapacaktır. Bunların yanında genel olarak sağlık durumunuz incelenir ve herhangi bir problemin tespiti halinde ilgili branş uzmanlarından yardım istenerek konsültasyon sağlanır.

5 haftalık gebelik

İlk muayenede hangi tahliller yapılacak?

 • Hemogram yani tam kan sayımı kansızlığınız var mı yok mu diye bakılır.
 • Anne adayı ile baba adayının kanları arasında kan uyuşmazlığının olup olmadığı.
 • Şayet kan uyuşmazlığı tespiti halinde IDC testi yapılır
 • Tam idrar tahlili prosedürlerde yer alır ancak bazen idrar kültürü de istenir
 • Anne adayının TSH hormonu seviyesine bakılarak değerlendirilir. Çünkü troid hormonlarında oluşan dengesizlikler bebeği etkileyebilmekte. Varsa iç hastalıkları uzmanından yardım istenir.
 • Texoplazma, kızamıkçık, hepatit B testleri uygulanır
 • Anne adayında hepatit B tespit edilmesi halinde bebeğine bulaştırmaması içi doğum sonrasında bebeğe antikor enjeksiyonu yapılarak önlem alınır
 • HCV yapılır
 • HIV yani AIDS testi yapılır
 • Eğer doktorunuz şeker hastalığı yönünden sizi risk gurubunda görürse açlık kan şekerinize bakmak ister
 • Bazı doktorlar tam biyokimya isteyebilir. Ancak bazen istenmez. Şayet doktorunuz sizde bazı hastalıklardan şüphe duyarsa, karaciğer, böbrek, kolesterol gibi durumlarınızı değerlendirmek isteyebilir ve ileri yaşta gebe kalan kadınlarda da istenebilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 • İlk olarak anne adayları adet gecikmelerinden şüphe duyarlar
 • Mide bulantısı, yorgunluk hissetmeye başlarlar
 • Rahim idrar kesesine baskı uyguladığından sık idrara çıkma olur
 • Göğüs uçları koyu renk almaya başlar, şişerler. <<< Gebelik belirtileri >>> detaylı bilgiler.

Küçük Bilgi

Hamilelik dönemi boyunca toplamda 12 ile 15 kilo arasında alınması normal sayılmaktadır. Ancak bu her kadında aynı olmayabilir. Gebe kalmadan önceki fiziki özellikler ve kilo etkili bir faktördür. Hamileliğinden önce zayıf olan bir kadın gebeliğinde 18 kiloya kadar alması normaldir. Yani alınan kilolar doğru orantılı değil tamamen ters orantılıdır.

 1. haftaya kadar anne adayları haftada 300 gram almaları tavsiye edilirken. 20. Haftadan sonra ise haftada 450 gram alınması tavsiye edilmektedir. Böylece 6 haftalık gebelik konumuzun sonuna geldik bütün annelerimize sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmelerini diliyorum.

bir önceki yazımız olan 4 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 6 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM