Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

6 Aylık Bebeğin Gelişim Bilgileri

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz artık 6 aylık oldu yarım yaşını bu ayın sonunda dolduracak. Geçtiğimiz aylarda bebeklere verilen ek besinler sınırlıydı buda anneye zor kararlar aldırıyordu fakat 6 aylık bebek gelişimi baktığımızda bebeklerin ek gıda yelpazesi daha da artmıştır buda annelerin daha rahat gıda seçimi yapmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bebek gelişimin en hızlı dönemlerinden birisi diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda yutma yeteneği daha zayıfken bu ayda daha da gelişmiştir. Ancak katı yiyecek verirken daha dikkatli olmak gerekir bebeklerin bu ayda henüz dişleri olmadığından katı gıdalar daha erkendir ve katı yiyecekleri tüketemez. Bebeklerin gelişimi ile ihtiyaç duydukları gıda seviyesi birbiri ile bağlantılıdır. Bunun anlamı bebek büyümeye devam ettikçe gıdaya olan ihtiyaçta bu oranda artacaktır. Anne sütünün bebekler için bu dünyada bulabilecekleri en zengin içerikli gıdadır fakat anne sütü bu dönemde yetersiz gelmeye başladığından ek gıdaların verilmesi gerekmektedir.

Bu dönemde anneler bebeklerine kendi sütlerinin dışında da ek gıdalar ile beslenmesine yardımcı olması gerekir. Bebekler 6. Ayına girdiklerinde katı gıdalar tüketemeyeceğinden daha çok sütlü mama, un içerikli gıdalar ile yoğurt tüketebilir. Bebeklerin beslenme alışkanlığının değişmesi yavaş, yavaş olur dördüncü aydan itibaren geçiş başlar be altıncı ayda ek gıdaların rolü artar. Bebek ek gıdalar alarak ilerleyen dönemlerde anne sütüne ihtiyacı da azalarak bitecektir. 6 aylık bebeklerin beslenmesi sadece anne sütü ile değil dışarıdan ek gıdalar ile beslenerek devam etmelidir. Fakat anne sütü kesinlikle aksatılmamalı ek gıda veriyorum diye ihmal edilmemeli.

Anne sütünün besleyiciliği be bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkileri nedeni ile annesinin sütü ile beslenen bebeklerde alerjik rahatsızlıklar ,ishal ayrıca bulaşıcı hastalık vakalarının görülme oranı daha azdır. Bebeklerin en büyük silahı olan anne sütü bu tür rahatsızlıklara karşı bir duvar gibi görev yapmaktadır. Bebeklerine ek besinler veren anneler besleyici ve doyurucu ek gıdalar tercih etmesi ayrıca bebek gelişimi yönünden uygun hazırlanmış gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Şimdiye kadar beslenmesinin büyük bölümünü anne sütünden karşılayan bebek ek gıdalara geçtiğinde bazı tatlara karşı olumsuz etkiler gösterebilir. Bu konuda yapılan en çok ve en büyük yanlış ebeveynlerin bebeğin sevmediği bir gıdayı zorla yedirmeye çalışmasıdır. Bu tür bir davranış sergilemek yerine bebeğin çok aç olduğu bir zamanda yada neşesinin bol olduğu bir vakitte sevmediği tadı yedirmek yerinde bir davranış olacaktır. Bu şekilde hem bebek açısından hem de anneler açısından bir zorluk yaşanmadan bebeğin yeni tatlara alışması sağlanmış olacaktır.

6 aylık bebek gelişimi sürecinde bebek anne sütü istediği zaman onu kırmayınız ve ne zaman isterse veriniz . Diğer ek gıdalara gelince sebze ve meyveleri ayrıca yoğurdu püre ve muhallebi kıvamında bebeğinize verebilirsiniz. Burada verilen ek besinler özenle seçilmeli vitamin ve mineral yönünden zengin olmasına dikkat edilmelidir. Daha önceki aylarda belirttiğimiz gibi bu dönemlerde bebeğin beslenme alışkanlıkları ilerleyen zamanlarda önemli rolü bulunmaktadır. Bebeğin daha 6 aylıkken ihtiyacı olan bütün vitamin ve mineralleri alması ileriki dönemlerdeki gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır.

Bebek  beslenmesi önemli bir konu olduğundan bebeğinize doğru biçimde bir beslenme sunduğunuzdan emin olunuz bunun için uzmanlara danışmaktan çekinmeyiniz.

6 Aylık Bebek Neler Yapar

Kendisini daha iyi ifade eder sıkıntısı varsa yada memnun kalmışsa ses çıkartır gülücükler dağıtır,

Yakın çevresindeki kişileri tanımıştır yabancı insanlara karşı tavır takınabilir,

Müzikten hoşlanır hatta müziğin sesini duyarsa ağlamayı bile bir kenara bırakabilir,

Kendi ismine alışmıştır ismi ile seslenince dönüp bakar,

Emekleme hareketlerine başlamıştır, uğraşlar verir,

Kafasını artık rahat şekilde çevirme yeteneği olmuştur,

Siz destek olursanız oturabilir durumdadır,

Damak tadı daha da gelişme gösterir,

Artık il dişi çıkmaya başlayabilir,

Biberonunu kendi iliyle kavrayarak tutabilir,

Sırt üstü yatarken yana dönerek oturabilir,

Her şey dikkatini çekebilir nesnelere uzun zaman bakar ve inceler,

6 aylık bebek  bu dönemde belli belirsiz konuşmaya çalışır siz ne dediğini anlayamazsız farklı biçimlerde sesler çıkartır. Artık yakın tarihte anne ve babasına seslenmeyi de öğrenecektir. Bunun için bebeğinizi ile sıkça konuşarak yardımcı olun.

5 aylık bebek gelişimi konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM