Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

6 Haftalık Gebelik Gelişimi

6 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

6 haftalık gebelik dönemine gelindiğinde zaten geçen hafta gebelik rahme ulaşmış ve yerleşmiştir. Bu dönemde embriyo yavaş, yavaş biçimlenmeye başlamıştır. Bir önceki olan 3 germinal katmandan organların ön şekillenmeleri başlamıştır ayrıca bebeğin vücudu yavaştan belirginleşmeye başlar. Gebelik konusunun bu haftasında embriyonun boyu 3 ile 5mm olacaktır. ilk olarak gelişme olan vücut sistemi ile artık vücuda kan pompalanmaya başlanır. Kalp dokusuna bakıldığında artık kasılma yeteneği meydana geldiğini görmem mümkünüdür ve ilk defa bebeğin kalp atım sesleri ultrasonda duyulabilir.

Aslına bakılırsa embriyo zaten 6 haftalık gebelik süreci içerisinde 3-5mm’dir ve kalp 2mm boyutunu kaplamaktadır yani neredeyse bütün embriyo kadar kalbin boyutu bulunmaktadır.
Bebeğin bu dönemde artık başı, yüzü, omurilik oluşumları başlamış ayrıca el ve kol tomurcukları da gebeliğin 6. Haftasının ardından kabartılı olacak biçimde meydana gelmeye başlar. Embriyonun olan barsak oluşumu öncelikle karnın dış bölgesinde meydana gelir daha sonrasında asıl gerçek yerine taşınır. Bu evrede anne adayının da gebelik hormonlarında bir yükselme söz konusudur.

6 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

6 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Anne adayları 6 haftalık gebelik sürecine geldiklerinde daha hamileliğin çok başında oldukları için herhangi bir kilo artışı söz konusu olmayabilir. Veya çok azda olsa kilo almış olabilirler. Ayrıca memelerde hasiyet ile şişmeler görülebilirken meme uçlarının renkleri koyulaşmaya başladığını görmek mümkündür.

Anne adaylarının duygusal değişimleri olması da normaldir. Örneğin aşırı sinirli, hassas ve ağlama olması gibi. Anne adaylarımız gebeliğin ilk döneminde mümkün olduğunca stresten uzak durmalı çünkü oluşacak stres hassasiyeti artırarak duygu değişimlerinin daha ağır olmasına neden olabilir. Baba adayı ve yakın çevre anne adayına karşı anlayışlı olmalıdırlar.

Rahim giderek büyümekte ve buna bağlı olarak kasık ağrıları ve adet sancısına benzer sancılar yaşamak normal kabul edilir. Ayrıca rahim idrara kesesine baskı uygulayacağından sık idrara çıkma ihtiyacı doğması normaldir. Özellikle gece uykularından bile uyandırabilir ve uyku problemlerine neden olabilir. Baş ağrıları ise bir çok hamile kadında görülebilirken mide bulantısı, stres, uykusuzluk gibi faktörler buna neden olmaktadır. Yorgunluğunuz ve halsizliğiniz 12. Haftaya kadar devam eder ve daha sonra azalarak kaybolur.

6 haftalık gebelik

Şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlar baş gösterebilir çünkü bağırsaklarınızda hamileliğinizden etkilenmeye başlamıştır. Bu sorunları azaltmak için az ama sık yemek yemeyi alışkanlık edinin. Büyük öğünler yerine küçük öğünleri tercih edere, aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı gıdalardan kaçının. Kesinlikle bol su tüketmeye gayret edin ( en az günlük 2 litre)

Bir çok anne adayı midesinde yanma ve reflü gibi şikayetlerden yakınırlar. Bunu azaltmak için az ve sık yemek yiyin, yemek esnasında su tüketmeyin, yemek yedikten iki saat sonra yatın, yatmanıza yakın yemek yemeyin.

Aşırı yağlı,tuzlu ve besleyici özelliği az ama kalorisi fazla gıdalardan uzak durarak protein ve vitamin açsından zengin beslenmeye özen gösteriniz. Özellikle beyaz et ve kırmız et tüketirken iyi pişmiş olmasına dikkat edin ve çiğ olan sucuk, sosis ve salam gibi gıdaları tüketmeyin.

Bazı yemek kokularından tiksinmeniz, tat duyunuzda olan değişimlerden kaynaklanan yemek yeme isteğinizin azalması da normaldir.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 5 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 7 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM