Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

7 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

7 aylık bebek gelişimi nasıl olmaktadır?

Bebeklerin bu dönemdeki gelişimleri hızlı şekilde ilerlerken artık bir yaşına doğru ilerlemektedir. 7 aylık bebek gelişimi konusuna baktığımızda bebekler dünyayı daha iyi tanır ve beceri konusunda da kendilerini ilerletirler. İçlerinde bulunan her şeyi keşif etme isteği sürekli hareket etmelerine neden olur. Geçtiğimiz aylarda oyuncaklar daha çok dikkatini çekerken bu dönemde ilgisinin azalması normal karşılanır ve çevreye karşı ilgisi artar. Etrafını inceler dışarısını merak eder yavaş, yavaş yaşadığı yerin dışında da bir hayat olduğunu keşif etmeye başlar. Duymuş olduğu kelimeleri daha iyi taklit eder. Henüz size anne ve baba diye seslenemez ama uğraşır ve taklit etmeye çalışır.

Geçtiğimiz ayda elinizden düşen bir nesneyi takip eden bebeğiniz neden sonuç ilişkisini kurmaya başlamıştı bu ayda daha net analiz ederek daha sağlıklı neden sonuç ilişkisi kurmaya başlar. oyuncağının kendisinin olduğunun farkındadır ve masanın üzerinde duruyorsa oyuncağı ona ulaşmak ister. Hatta masanın veya sehpanın bir örtüsü varsa çekerek oyuncağa mutlaka ulaşacaktır. Bebek gelişimine baktığımızda sıklıkla 7-8. Aylarda emeklemeye başladıkları gözlemlenir. Ama beş pamağın beşi de bir olmadığı için her bebek için bunu söylemek doğru olmaz. Bazı bebeklerin gelişimi hızlı olabilir ve erken emeklemeye başlayabilirler. Bu durum ayrım biçimde emeklemeye başlayanlar içinde geçerli bir durumdur. Bazı bebekler geri, geri emeklemeye başlarlarken bazılarıysa tek tarafa doğru başlar. Bu aya kadar gelişiminde yaşadığı ve edindiği tecrübeleri kullanmaya başlayarak ellerini ve dizlerini kullanarak doğru şekilde emekleye başlayabilirler. Çok sık görülmese de bazı bebek emeklemeden direk ayağa katlığı görülmüştür.

Bebek artık çevresinin farkında özellikle yakın çevresini iyi tanımaktadır. Eve yabancı bir kişi geldiğinde yada siz bebeğiniz ile başka bir eve gittiğinizde orada ki yabancıları ayırt edecektir ve onlara karşı bir tavır takınması normaldir. Bazı anne babalar bu durum ile çok sık karşılaşır ve sıkıntılı dönemler geçirebilirler bebeklerini alıp çok yere gidemezler. Böyle durumlarda bebeğe yabancı kişiyi tanıtarak ona güvenmesini sağlamak iyi bir yol olacaktır.

7 aylık bebek gelişimi sürecinde bebekler artık katı gıdalar yemeye başlamış olacaktır. Bazı yiyecekleri daha çok sever bazılarınıysa sevmez bu bebeğe kalmış bir durumdur. İllaki bazı gıdaları sevmeyecektir fakat yemediği halde zorla yedirmeye çalışmamalısınız. Bunun yerine bebeğin keyfinin iyi olduğu bir zamanda yada çok aç olduğunda sevmediği gıdaları yedirmeye çalışmanız doğru olacaktır. Anne ve babalar bebeklerine verdikleri gıdaları özenle seçmeli vitamin ve mineral açısından zengin olmalarına dikkat etmelidirler. Ayrıca bebeğe annesi yemek yedirirken annesinin yedirmesini istemeyebilir ben yiyeceğim der fakat kaşığı ağzına götürme yeteneği tam gelişmediğinden bunu beceremez ve üstüne, başına, yerlere dökebilir. Anne ve babalar sabırlı olarak bebeğin etrafında olanları taklit etmeye çalıştığının bilincinde olmalıdırlar.

Bebekler bu dönemde diş çıkarma süreci olduğundan huzursuzluk yaşanabilir. Diş çıkartma dönemi aslında her bebek için zorludur fakat bazı bebekler için daha zor bir hal alabilir. Anne ve babanın bebeklerine yardımcı olması onunla oyunlar oynayarak dikkatini başka yere çekmeleri faydalı olacaktır. örneğin yüzünüzü saklayıp birden ce-ee demeniz bebeğin çok hoşuna gidecektir. Onunla konuşun müzik dinletin renkli resimler gösterin.

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olur

7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek gelişimi için katı gıdalar alması dönemi gelmiştir. Önceki aylarda püre ve muhallebi şeklinde ek gıdalar alan bebek bu dönemde biraz daha iri püre tarzına geçebilir. Bebeğin gelişimi devam ettikçe ve fiziksel olarak büyüdükçe alması gereken besinlerde artar bazen biberonu ile karnını duyurduğunuzda aslında doymadığını daha istediğine şahit olabilirsiniz buda sizin artık ek gıdalar vermeniz gerektiğini göstermektedir. Geçtiğimiz 3-6 aylık dönemlerde ek gıdaların kıvamı daha suluydu artık kademeli olarak bu kıvamı koyuşlaştırmanız gerekecektir. Bebeğiniz yumuşak gıdalar alırken artık biraz daha katı ve sert gıdalara geçiş yapacağı için sorunlar yaşanabilir. 7 ayda kıvamı daha sulu gıdalar yerine bebeğin damağına uygun olan biraz daha koyu ve sert kıvamlı gıdalar uygun olacaktır.

Bebek gelişimi için özel hazırlanmış mamaları tercih edebileceğiniz gibi eviniz halkı için hazırladığınız yemeklerin içeriğine şeker ve tuz ilave etmeden bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz. Tuzsuz ezilmiş bir peyniri, meyvelerin rendelenmiş halleri veya meyveleri kaynatabilir ezebilir koyu kıvamlı bir biçime getirebilirsiniz. Verdiğiniz gıda karışımlarının mevsimlere özel yetişen meyvelerden olmasına ve vitamin ile mineral açsında zengin olmasına dikkat ediniz. Bu ayda bebeğiniz artık et ile de tanışmış olacaktır çok küçük parçalar halinde verebilirsiniz tavuk etiniyse deresini ayırarak aynı biçimde bebeğinize yedirebilirsiniz.  Bebeğinize yumurta vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız ilk olarak sarısı ile başlamalısınız çünkü yumurta akı alerjik reaksiyona neden olabileceği için bir süre daha beklemesi gerekmektedir. yumurta sarısını katı biçimde pişirin daha sonra ezerek püre haline getiriniz aynı zamanda demir emilimini yukarı çekebilmek için C vitamini yönünden zengin bir ek gıda daha verebilirsiniz. Sizlere 7 aylık bebek gelişimi sürecini anlatmaya çalıştık sorularınız olursa yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM