Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

7 Haftalık Gebelik Gelişimi

7 haftalık gebelik ile ilgili aşağıda hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

7 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

Anne adayları gebeliğin 7 haftalık gebelik dönemlerine geldikleri zaman aslında hala bebeğin ismi tıp dilinde embriyo olarak adlandırılmaktadır. Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin elleri, ayakları ve kolları oluşmaya başlamış ve belirginleşme aşamasındadır. Yüze baktığımızda ana hatları yavaş, yavaş belli olmaya başlar. 7 haftalık gebelik sürecinizde bebeğin kulaklarının oluşacağı bölgelerde çukurlaşmalar oluşmaya başlar. Ayrıca göz çukurları ile burun delikleri de bebeğinizin oluşmaya başlamıştır. Bunların yanında küçük bebeğinizin kalbi atımları duyabilir ve kalbin sağ, sol odacıkları artık oluşmuştur.

Vücudumuzda insülin hormonunu üretmekle görevli olan pankreas ve apandisi gebeliğin bu haftasında meydana gelmiş ayrıca bağırsakların oluşumu devam etmektedir ancak göbek kordonunun iç kısmında oluşumlarını sürdürmektedirler.

7 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Geçen haftaya yani gebeliğin 6. Haftasına göre embriyonun boyutuna baktığımızda neredeyse 2 kat daha fazla büyüdüğünü görmek mümkündür. Geçen hafta mm ile ölçümlenen embriyonun boyu artık 1cm boyuna neredeyse gelmiş bulunmakta.

7 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu dönemde bebeğiniz gerçekten daha çok küçüktür anne adayları acaba bebeğime yeterli olabilir miyim? Diye düşünmektedir. Bebeğin ihtiyacı olan her şey sizde bulunmaktadır. Doktorunuzun önerilerine uyun, düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin, bol sıvı tüketimine dikkat edin. Aşırı derece yemek yemenizin bebeğinize artı bir faydası olmayacaktır ki zaten hamileliğin bu dönemlerinde mide bulantılarınız fazla olabilir bu nedenle midem bulanıyor ama yemem lazım diye kendinizi zorlamaktan kaçının. Şayet gebeliğinizi takip eden doktorunuz spor ve egzersiz uygun görürse bunları yapmak faydalı olabilir.

7 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bu haftada anne adaylarımızın gebeliğin ilk belirtileri ve şikayetlerinden olan bulantı, yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunlarınız devam ediyor ama bunların geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Rahminiz artık gebe kalmadan öncekinden 2 kat daha büyüktür. Bu nedenle idrar torbanıza baskı yapacağından ve kan basıncının artmaya başlaması ile sıkça idrar yapma ihtiyacınız doğar buda özellikle geceleri uykusuz kalmanıza neden olabilir.

Doktorunuz ile görüştüğünüzde size uygun olan egzersizleri öğrenin ve bunları düzenli yapmaya çalışınız. Mide bulantılarınız, yorgunluklarınıza iyi gelecektir. Bunun yanında gebelikte yoga da oldukça başarılı olmaktadır. Gebelikte yoga >>> konumuz.

7 haftalık gebelik

Gebelikte Cinsellik Hakkında Bilgiler

Gebelik süresince anne adayları ve baba adayları cinsel ilişkinin zararlı olduğunu ve bebeklerine zarar vereceğini düşünürler. Aslında gebeliği takip eden doktor herhangi bir sorun görmezse herhangi bir sorun olmaz. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karın büyüyeceği için uygun pozisyonlarda yapılması gerekir. Bebeğiniz karnında o kadar iyi korunuyor ki cinsel ilişki ona hiçbir zarar vermez. Bebeğin korunması amniyon sıvısı ve amniyotik kese tarafından sağlanırken rahim ağzı da kalın bir tabaka ile kaplıdır ve herhangi bir enfeksiyona karşı müthiş bir koruma sağlar.

Özellikle son ayda bazı doktorlar cinselliğin olmaması konusunda anne adaylarını uyarmaktadır. Ancak bu her hekim için geçerli değildir. Gebelikte cinsellik >>> konumuz.

Beslenme önerilerimiz

Özellikle kalsiyum alımı gerçekten önemlidir. Kalsiyum alımı hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Hamilelikte zaten kan basıncı artmaktadır kalsiyum ise basıncın aşırı yükselmesini de engeller. Bunun yanında kalsiyum gebelik zehirlenmesi riskini de azaltmaktadır. Gebelik zehirlenmesi >>> konumuz. Eğer anne adayı gebelik zehirlenmesi konusunda tehlikeli gurupta ise ekstradan kalsiyum içeren destek tabletleri verilebilir.

Günde alınması gereken kalsiyum miktarı ise 1200 miligramdır. Bu değeri kalsiyum açısından zengin besinler tüketerek rahatlıkla karşılayabilir. Dışarıdan destek tabletleri almak zorunda kalmazsınız.

Süt ve süt ürünleri örneğin süt, yoğurt peynir tüketmelisiniz. Süt tüketemeyen anne adayları ise yoğurt, peynir, ıspanak, brokoli, nohut, somon balığı gibi gıdalara yönelerek ihtiyacını karşılayabilir. Örneğin 100 gram inek sütünde 100 miligram kalsiyum bulunur. Ayrıca light süt tüketirseniz hem yağsız hem de bunlarda daha fazla kalsiyum bulmakta. Gebelikte kalsiyum alımı >>> konumuz.

Diğer alınması gereken ve çoğu anne adayında meydana gelen demir eksikliği gelmektedir. hamilelikte kan hacmi yarı yarıya arttığından bu kanı üretmek için daha fazla demire ihtiyaç vardır. Şuan zaten demire ihtiyacınız yok ama ikinci üç aylık dönemde ihtiyacınız olacağını unutmayınız. Şayet bu dönemde demir içeren tabletler kullanılırsa mide bulantısını daha da artırabilir. olan 7 haftalık gebelik konumuzun da sonuna geldik sorularınız olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 6 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 8 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?




  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM