Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

8 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

8 aylık bebek gelişimi nasıl olmaktadır? 8 aylık bebek neler yapabilir? Bebekler 8. Ayına geldiklerinde nasıl beslenmeliler?

Yazımızda annelerimize 8 aylık bebek gelişimi hakkında bilgiler vermekteyiz. 8 aylık bebek gelişimi hakkında detaylara yazımızdan edinebilirsiniz.

Bebeğinizin 8. Aydaki gelişimi ve yapabildikleri

Bebeğiniz bu dönemde daha da büyüdü ve isteklerini belirtme becerisi daha arttı. 8 aylık bebek gelişimi konusuna baktığımızda şimdiye kadar genellikle isteklerini ağlayarak isteyen bebek örneğin susamışsa suyu veya bardağı gördüğünde ona doğru yönelir ve sevinir. Bebeği ayağa kaldırdığınızda ayaklarının üzerine kendi ağırlığının bir miktarı gelmelidir. Kendi kendine yeme becerisi gelişerek küçük bir kraker parçası gibi gıdaları kendi başına yiyebilir. Eline alabildiği oyuncağı olur veya başka bir nesneyi sağ elinden sol eline ve sol elinden sağ eline geçirebilir. Çevresinde ki seslere yönelerek ilgi duyar özellikle annesinin sesine çok ilgilidir. Bebeği siz desteklerseniz yada bebeğiniz size veya başka bir şeye tutunarak ayakta durabilmektedir. En sevdiği oyuncaklarını kimseye vermek istemeyebilir tavır takınır vermek istemez. Oyuncağı masanın üzerindeyse ona ulaşmak için elinden geleni yapar hatta masa örtüsünü çekerek oyuncağı düşürmeye çalışır. Yüzükoyun yatar pozisyondayken oturur konuma gelebilir ve küçük nesneleri parmakları ile tutabilir. Emeklemek bebek için çocuk oyuncağı olmuştur evin her yerine gidebilir, merdivenleri bile çıkabilir bu yüzden anne ve babaların dikkatli olmaları gerekmekte.

Bir şeyler anlatmaya çalışabilir ve anlaşılması zorda olsa yarım yamalak anne, baba diyebilir. Parmağı ile istediği bir eşyayı işaret ederek sizin suratınıza bakar onu istiyorum bana ver diye şayet bebek için uygunsa ona verebilirsiniz. Bebeklerin bu dönemlerinde uyku sorunları devam edebilir ve normaldir. Gecenin herhangi bir saatinde ağlayarak uyandığı olur yine kendiliğinden uyuduğunu da görebilirsiniz. Anne ve baba yine uykusuz kalabilir ama sabırlı olmalıdırlar geçici bir durum olduğunu unutmayın.

8 aylık bebek gelişimi ve beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır?

Bebeğiniz büyüdükçe beslenme alışkanlıları yavaş, yavaş değişmekte ayrıca vücudunun gıda ihtiyaçları da büyümeye oranla artmaktadır. 8 aylık bebek beslenmesi konusuna baktığımızda bebeklerin parmakları ile nesneleri tutabilme yetenekleri gelişmeye başlar, yutma yetenekleri gelişmiştir. Her geçen gün yeni şeyler keşif etmek isteyen bebekler kendi kendilerine yemek yiyebildiklerini de bu dönemde keşif edeceklerdir. Bu nedenle yiyebilecekleri gıdaların yelpazesi de artacaktır. Kendileri yemek yeme keşiflerini çoğu bebek ekmek parçası ile başlar avuçlarının içine rahatça alabilirler ve kemirmeğe başlarlar ekmek parçası küçüldüğünde parmakla tutma yetenekleri yen,yeni geliştiğinden son parçayı yeme işi biraz sorunludur ve bebekler sinirlenerek yere atarak yenisini isteyebilirler. Bebeklerin nesneleri baş parmağı ile işaret parmağı arasında tutabilme yetenekleri tam olarak 9-12 ay arasında gelişir fakat bu her bebek için geçerli değildir bazı bebekler daha erken bunu başarabilirler. Bebek bu yeteneği kazandıktan sonra bebeğin etrafında bulunanlara dikkat etmek gerekir nohut, leblebi gibi küçük besinleri yemek isteyebilir buda boğazına kaçma tehlikesi yaratabilir.

Aile üyeleri yemek yerken bebekler genellikle masaya gelmek isterler  besinleri yönetebilme yeteneğini kazanmak aslında yemek masasında başlar. Bebeğin yiyebileceği besinler  diş etlerine uygun olmalıdır çok sert olmamalıdır ağızda kolay dağılan parçalanması kolay besinlere yer verilmelidir. Ayrıca bebeğe göre küçük parçalara ayrılmış olması önemlidir. Sizlere 8 aylık bebek gelişimi konusunda bilgiler veremeye çalıştık, eğer sorularınız olursa yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM