Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

8 Haftalık Gebelik Gelişimi

8 haftalık gebelik konumuzda anne ve bebeğinde ne gibi değişimler olduğunu sizler için ayrıntılı olarak kaleme alarak bütün sorulara cevap vermeye çalıştık.

8 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

8 haftalık gebelik dönemine geldiğimizde artık bu dönmede bebeğin rahim içinde hareketlenmeye başladığı, hareket ettiği hafta olmaktadır. Ancak daha anne adayları bu haftada da olan bebek hareketlerini hissedemezler biliyoruz bebeklerinin hareketlerini çok duymak isterler ama bebeğin çok küçük olmasından kaynaklı olmasında dolayı amniyon sıvısı bebeğin yaptığı hareketleri emerek anne adaylarına hissettirmez. Küçük yavrunuzun el ve ayak oluşumları başlamış durumdadır. 8 haftalık gebelik sürecinde bebeğin beyni süratli ve istikrarlı olarak gelişimini sürdürmektedir. Ayrıca beyinde kas gelişimini kontrol eden bölgede yeteneğini kazanmış ve işlev görmeye başlamış durumdadır.

Bebeğinizin iç organlarına baktığımızda dalak ve karaciğer oluşumlarının başladığını görmek mümkündür. Ayrıca bu dönemde artık karnın içinde karaciğerin belli bir yeri bulunmaktadır. Çok merak edilen bebek cinsiyeti bu haftada daha kendini belli etmez bunun nedeniyse beyinde görev yapan hipofiz bezinin oluşmaya başladığı olmaktadır. Fakat bu dönemden sonra artık bebeğinizin erkek mi yoksa kız mı olacağı ayrıştırılmaya başlayacaktır.

8 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

 

Ultrason ile bakıldığında bacak ve kolları kolaylıkla ve net biçimde görülebilir. Artık bacak ve dirsek bölgeleri gelişmiş durumdadır. Bebeğin kıkırdak gelişimi ve kemik gelişimi de bu haftada hızla sürmektedir. Ayrıca kulak kepçesi, damak, üst dudak gelişimi 8. Haftada gelişimine başlayacaktır. Bebeğin hareketlerini bu dönemde tespit etmek mümkündür değildir bunun sebebi ise kas kasılmaları olmaktadır. Bebeğinizin kalp atışları ultrasonda görülür ve dakikada 140-150 arasında bir atım hızı görülür. Kalbin 4 tane olan odacıkları oluşur ve kan dolaşımı başladığı için kalp atımları ultraonda rahatlıkla görülmektedir.

8 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bu haftanın sonunda ikinci ayınızı geride bırakmış olacaksınız. Önünüzde daha uzun bir hamilelik döneminiz var. İlk üç ay sizin ve bebeğinizin için çok önemli dönemlerden. Bebeğinizin organ gelişimi ilk üç ayda meydana gelir. Kesinlikle bu dönemde doktor kontrolü dışında hiçbir ilaç kullanmayınız.

Hormonların değişmesi ile göğüslerinizde büyüme , dolgunluk hissi ve hassasiyeti artabilir. Bu nedenle biraz daha büyük sutyenler ile desteği iyi olan sutyenler tercih edebilirsiniz. Memelerin büyümesinin nedeni hormonlara dayanır çünkü daha şimdiden bebeğinizi emzirmeye hazırlanıyor. Ayrıca memelerinizin uçları da koyulaşmaya başladı ileriki zamanlarda bu koyulaşma daha da yayılabilir bu normal bir durumdur. Bağırsaklarınızda gerginlikler olabilir buda size karnım büyüdü galiba diye düşündürebilir. Ancak henüz büyümedi ama büyüyecek.

Gebelik süreci boyunca rahminiz ve bebeğiniz gerçekten müthiş şekilde büyüyecek. Gebe kalmadan önceki rahminizin hacmi ile gebeliğin sonunda ki hacmi arasında bin kat far olacaktır. Hamileliğin ilk belirtilerinden olan sabah bulantıları, yemek kokularından tiksinme, yorgunluk  şikayetleriniz hala var ama merak etmeyin azalarak ortadan kalkacak. Geceleri uykunuzu idrarınızın gelmesi bölüyor olabilir buda yorgunluğunuza tuz biber olur. Şimdiden günlük yürüyüşlerinize başlarsanız hem yorgunluğunuza iyi gelir hem de alışkanlık kazanmış olursunuz.

Ayrıca en çok düşük vakası ile gebeliğin ilk 20 haftasında karşılaşılmaktadır. Düşükten kısaca bahsetmek gerekirse cenin yada embriyo olarak adlandırılan bebeğinizin karnınızda yaşamını devam ettirememesi ile gebeliğin sonlanması durumudur. İnşallah hiçbir anne adayımız bu durumu yaşamazlar Allah sağlıklı bir bebek nasip eder.

8 haftalık gebelik

Beslenme Tavsiyeleri

Bolca su tüketmeye çalışın. Şimdiden az ama sık yemek yeme alışkanlı edinmeniz ileride gerçekten çok işinize yarayacaktır. Kalsiyum, magnezyum açısından zengin beslenmeniz bacaklarınıza kramp girmesini engeller zaten kramp nedenleri de kalsiyum ile magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Ayrıca siz yeteri kadar kalsiyum almazsanız bebeğiniz sizin  kalsiyum depolarınızdan alır buda sizde kemik erimesine neden olabilir. Hamilelikte günlük ortalama 1000 ile 1200mg arasında kalsiyum alınması yeterli olacaktır.

Meyve sebzelere de öncelik veriniz gerekli vitamin ve mineralleri doğal olarak karşılayabilirsiniz. Ancak meyveleri çok fazla abartmamak gerek nedeni ise içlerinde şeker barındırdıkları aksi halde istenilenden daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Her mevsimde bolca sebze ve meyve ülkemizde yetişmektedir bunları beslenmenize dahil etmek kolaydır ancak bunu yapmakta zorlanıyor yada içinizin rahat etmesini istiyorsanız bir beslenme uzmanında yardım almanız çok faydalı olacaktır.

Haftanın iki günü kırmız et, iki günü, beyaz et yemeye çalışın, günde bir bardak süt için, kahvaltınızda peynire ve yumurtaya yer verin. Et yemeyen anne adaylarıysa diğer besinlerden bu ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Yada süt içmekte zorlananlar yoğurt ve peynire kayarak ihtiyacını karşılamalıdır.

Konularımızdan bir önceki yazımız olan 7 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 9 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM