9 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

  • 04 Mart 2017
  • 364 kez görüntülendi.
9 Aylık Bebek Gelişimi Bilgileri

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Doğumdan bu yana geçen 8 aylık süreçte oldukça büyümüş ve gelişmeler olmuştur. İlk yaşı olan 1. Yaşına sadece 3 ay kalmıştır. Bebeklerin büyümesini anne ve baba gördükçe heyecana kapılabilirler gerçektende mucizevi bir durumdur. 9 aylık bebek gelişimi konusunda geçtiğimiz aylara bakarak bebeğin gelişim hızında bir düşüş yaşanacaktır. Ancak bu olumsuz bir durum oluşturmaz bebeklerin etraflarını keşif etme ve merak duyguları bu ayda oldukça fazladır. Öğrenme dönemleri devam etmekte olup, edindiği beceri ve yeteneklerini kullanmaktan çekinmeyecektir ve bu becerilerini gün geçtikçe daha da geliştirecektir.

9 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz neler yapabilir?

9 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz bu ay çevresini daha iyi taklit edebilir örneğin hapşıran birini veya öksüren birini taklit edebilir. Kalabalık ortamlarda ilginin üzerinde olması için şımarabilirler ve yeteneklerini göstermekten çekinmezler. İki eline de nesneler alabilir aynı zamanda bunları birbirine çarpabilir. Boyutu küçük eline göre olan nesneleri alırken, boyutları daha büyük olan nesneleri iki eli ile birlikte kavrayarak alabilir. Bunların dışında elinin birinde oyuncak yada başka bir nesne varken emekleyebilir. Emekleme esnasında kendi çevresinde geriye doğruda dönebilir. Siz bebeğinizi ayağa kaldırıp desteklerseniz ayakta durabilir yada bir duvara, koltuğa tutunarak ayakta durmayı başarabilir.

Bebeklerin sosyal anlamda gelişmelerine baktığımızda bu konuda da hızla gelişmelerini sürdürdüklerini görürüz. Örneğin bebek oyun oynadığı zamanlarda annesini veya babasını sürekli yanında ister. Çok sevdiği bir oyuncağı olabilir onu sahiplenir ve kimseyle paylaşmak istemez. Bebek çevresini daha iyi analiz eder biraz daha duyarlı hale gelmiştir etrafında başka bir bebek ağlıyorsa oda ağlamaya başlayabilir yada diğer bebeklere ve çocuklara ilgi duyabilir. Bebek gelişimi konusunda önemli olan bir gelişmeyse insanların psikolojik hallerini anlayabilir morali bozuk birine daha mesafeli yaklaşabilir. Bebeğinizi gıdıkladığınızda tepki verir, ayağını çektiğinde de yani kendini korur sahip olduğu, sevdiği şeyleri de koruma altına alabilir.

Geçen aylarda bebeğin çıkardığı sesler karmaşık ve anlaşılması zor seslerdi bu ayda daha anlamlı sesler çıkartabilirler. Anne ve babaların heyecanla beklediği anne ve baba kelimelerini anlaşılır dilde söyleyebilir. Bu güne kadar kendisine söylenen hayır, olmaz kelimesiniyse ne anlama geldiğini bilir fakat yapmalıyım yoksa yapmamalıyım arasında gelir gider yani bu konuda gel git yaşar. Beyinsel gelişimde hızla sürmektedir. Sizin sakladığınız herhangi bir şeyi sizi takip ederek nereye sakladığınızı anlar ve onu bulur. Bazı oyunları sevmez ve hatta çok fazla aynı oyunu oynarsa sıkılabilir. Bebeğiniz artık ellerini aktif olarak kullanmaya başladıkça, el becerisinin seviyesi arttıkça bunların üzerine öğrendiklerini de eklediğinde yeni olaylar ve durumlar çıkartarak bir uyarlama söz konusudur. Neden sonuç ilişkileri kurar çaydanlığın veya bir tencerenin kapağının onun üstünde olması gerektiğinin farkındadır ve kapakları kendisi kapatabilir. Beyin gelişiminde bebeğin en göze çarpan özelliğiyse yüksek yerleri analiz ederek yüksekten korkabilmesidir. Ayrıca basit anlamdaki söylenenleri yapabilir.

9 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

9 aylık bebek  gelişimi için beslenme konusundaysa bebek büyüdükçe ve gelişimi devam ettikçe beslenme ihtiyacı da bu oranda artacaktır. Ek besinler ve katı gıdalar bebeğin beslenmesinde daha çok rol oynayarak anne sütünün miktarı giderek azalacaktır. Önemli bir noktaysa bebekler 12. Aylarına kadar yani 2. Yaşını doldurmadan inek sütü almamaları gerekmektedir. Bebek biberona alışmış haldedir o nedenle kademeli olarak biberondan bardağa, fincana geçiş yapılması faydalı olacaktır. El becerileri gelişen bebekler artık ben kendim beslenmek istiyorum diyebilirler anneler buna izin vermelidir. Bebeğiniz tam olarak bunu beceremeyebilir yerlere, üstüne dökebilir ancak sabırlı olmanız gerekmektedir. Bu dönemde bebeğe tatlı vermeyiniz bebek ne kadar geç tatlı ile tanışırsa o denli faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız 8 aylık bebek gelişimi ve bir sonraki konumuz 10 aylık bebek gelişimi konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats