9 Haftalık Gebelik Detayları

 • 03 Ocak 2017
 • 1.157 kez görüntülendi.
9 Haftalık Gebelik Detayları

9 haftalık gebelik ve bebekte olan değişiklikler neler?

9 haftalık gebelik dönemine geldiğinizde bebeğinizin pelvik boşluk adı verilen bölgede tetis veya yumurtalıkları gelişmeye başlayacaktır. Fakat meydana gelen bu gelişimler daha bebeğinizin cinsiyetini belirlemek için yeterli değildir biraz daha zamana ihtiyaç vardır. 9 haftalık gebelik döneminde bebeğin kulak kepçesi ve göz kapaklarında oluşan gelişimler devam etmektedir ve görülebilir. Bebeğinizin hareketlerinde geçen haftaya göre artışlar olur bu artışın nedeniyse beyin ile kas sinir iletesi arasında bir yol oluşmuş olmasıdır. Fakat anne adayı daha bebeğinin hareketlerini hissedemez. Bunun nedeni ise amniyon sıvısının bebeğin hareketlerini emmesidir çünkü bebeğiniz daha çok küçük ve hareketleri size hissettirmeden emilmektedir.

Bu haftada bebeğinizin gövde yapısı oldukça güç kazanmış seviyeye gelecektir ayrıca boy olarak uzamış olacak. Bağırsaklara baktığımızda hala karın karnın dış bölgesinde gelişimlerini sürdürmekte olup ilerleyen zamanlarda fizyolojik yerlerini alacaklardır.

Kulakların oluşması ve gelişmesi bu haftada da hızla devam etmektedir. Kafa bölgesinin iki tarafında da aşağı doğru bir yerleşim gözlemlemek mümkün olmaktadır. Fakat bebeğiniz büyüdükçe bu durum kulaklarının da normal fizyolojik yerlerine gelmesi gerçekleşecektir. Bebeğinizin göz oluşumları devam ederken oluşma yerleri yan taraflara doğru olur ve iki göz yerleri birbirlerine uzak mesafededir. Fakat gebeliğin ilerleyen haftalarında gözler birbirine yaklaşarak normal mesafesine gelecektir.

9 haftalık bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

Birde bebeğinizin boy ve kilosuna bakalım kesinlikle bunu da merak ediyorsunuzdur. Bu dönemde bebeğiniz çok küçük 16-26mm uzunluğundadır ve kilosu ise 0,94-2gr arasında olmaktadır. Bebeğin içerisinde yaşamış olduğu amniyon sıvısının miktarı ise 5 ile 10ml arasında olmaktadır.

9 haftalık bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

9 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler neler?

Bu hafta artık ikinci gebelik ayını geride bıraktınız. Rahminiz giderek büyümekte ve genişlemektedir. Karın bölgeniz ile bel bölgenizde genişlemeye başladı. Önceki haftalara göre göğüs dolgunluğu ve hassasiyeti daha fazla olabilir, biraz daha rahat edebilmek için iyi desteği olan sutyenler alabilirsiniz. Hamilelikte vücuttaki kan hacmi yarı yarıya artmaktadır. Artık siz tek değil iki kişisiniz ve buna göre davranmalısınız çünkü vücudunuz böyle davranıyor.7

Anne adaylarının en çok ortak şikayetlerinden biri ise hormonların değişmesi ile mide yanması ve mide ekşimesi olmaktadır. Bunlara en iyi önlem ise sık ama az yemek olurken midenizi rahatsız edecek aşırı yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durunuz. Gebelikte mide yanması >>> konumuz.

C Vitamini Alımına Dikkat Ediniz

Hamilelik süreciniz boyunca beslenmenize dikkat ediniz siz artık tek başınıza değil sizin yedikleriniz ve içtikleriniz ile beslenen bebeğiniz bulunmakta. Özellikle meyve ve sebze tüketimine özen gösterirseniz gerekli vitaminleri doğal yollardan alabilirsiniz. Ülkemizde her mevsimde değişik meyve sebzeler bulunmakta bu yüzden kolaylıkla beslenme düzeninize sebze ve meyveler entegre edilebilir. Aldığınız meyve ve sebzelerin içeriğinde yüksek oranda vitamin, lif ve mineral bulunurken zaten sizinde bunlara ihtiyacınız oldukça fazla. Her türlü gıdayı düzenli olarak almanız size vitamin, mineral, lif, kalsiyum olarak geri dönecektir. Gebelikte C Vitamini >>> konusu

9 haftalık gebelik

Hamilelikte Oluşan Varisler Ve Önlemleri

Gebelikte oluşan varisler birçok anne adayının şikayetleri arasında yer aldığı için kısaca bu haftada değinmek istedim. Hamilelikte bacaklarda olan toplar damarların yapılarında bozulmalar olarak esnek yapılarında değişiklikler olur işte bu yüzden kan orada dolaşamaz ve varisler meydana gelir. Zaten gebelikte kan hacmi %50 oranında arttığından damarlarda olan kan daha fazla olur buda bacaklarda varis oluşumuna neden olmaktadır. Ayrıca bebeğiniz kasığınızda olan toplardamarlarınıza baskı yapacağı için varisler sıklıkla bundan olur.

Önlem için öneriler

Aşağıda vereceğim öneriler gerçekten basit ama varis oluşmasını önlemede etkilidir.

 • Uzun saatler boyunca kesinlikle hareketsiz kalmayın ayrıca uzun süre ayakta da kalmayın
 • Günlük yarım saat kadar yürüyüş yapın
 • İstirahat halindeyken bacaklarınızı hareket ettirerek kan dolaşımının hızlanmasına katkıda bulunun
 • Bacak, bacak üzerine atma alışkanlığınız var vazgeçemeye çalışın yada uzun süre bunu yapmayın
 • Aşırı tuzlu beslenmeyin ve günde 3 litreye yakın su tüketmeye çalışın
 • Topuklu ayakkabılarınızdan hamilelikte vazgeçin
 • Saatlerce araba kullanmayın
 • İstirahat ederken bacaklarınızı yükselten bir destek koyun
 • Şimdiden sol yana yatmaya alışmaya çalışın çünkü gebelikte en ideal yatış şeklidir.
 • Sizi sıkan dar kıyafetler yerine rahat olanlarını tercih edin
 • Çok sıcak banyo yapmaktan kaçının

Gebelikte döneminde varislerin önlenmesi ve tedavisi için doktorunuz size basınçlı özelliği olan varis çorapları tavsiye edebilir. Bacak kısmında kanın göllenmesini engeller ve varislerinizin azalmasına olanak sağlar bu çoraplar. Diğer tedavi yöntemleri ise varis çorabı ve laser tedavisi ile geçmeyen kalın varislerde cerrahi işleme gidilmektedir. Böylece 9 haftalık gebelik konumuzun da sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Hafta hafta gebelik konularımızdan bir önceki yazımız olan 8 haftalık gebelik ve bir sonraki yazımız olan 10 haftalık gebelik konularımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats