Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Önerilerimiz

Çoğu kadının ortak sorunu olan ve adet dönemlerinde zor durumda bırakan ağrılar ve sancılar çekmektedirler. En çok merak edilen ise adet ağrısına ne iyi gelir sorusu olmaktadır. Adet ağrılarının olma nedeni oluşan kanamanın normal boyutlarda kalmasını sağlamak amacı ile rahmin kasılması sonucunda oluşmaktadır. Yaşanan ağrıları hafifletmek ve kontrol altında tutabilmek için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak bazen ağrı kesici alınmasına rağmen sonuç alınamayabilir. Birincil ve ikincil olarak rek ağrıları iki kolda toplanırlar. İlki çok aşırı seviyede olmayan adet sancıları ve başka bir nedene bağlı olmayıp adet dönemi ile ilgili olan sancılardır. İkincisi ise kadınların sosyal ve günlük hayatlarını gerçekten olumsuz etkileyen uzun zaman devam eden şiddetli ağrılar olmaktadır.

Adet Ağrısı nasıl tedavi edilir?

Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyecek kadar adet sancıları yaşanması ve basit ağrı kesiciler ile geçmeyen sancıların uzman bir hekim tarafından detaylı olarak muayene ve yapılan bazı testler ile neyin neden olduğunu bulması ile etkin bir tedavi planı çıkartılabilir. Enfeksiyon mu neden oluyor yada kistler mi sorumlu bu durumdan anlamak için ultrason ve kan testleri gibi tetkikler yapılarak incelenir. Tamamı ile adet sancılarının önüne geçilemez sadece hafifletmek ve dayanılabilir seviyeye çekmek için uğraşılır. Şiddetli ağrıların yada ağrının şiddet boyutuna göre bazı tedaviler yapılır.

Çok şiddetli olmayan adet sancıları için düzenli ve sağlıklı beslenmek B vitamini yönünden zengin gıdalar tercih etmek, ılık bir duş, karın bölgesine ılık bir havlu ancak havluyu direk olarak karnınıza koymayınız kıyafetinizin üstünden uygulayın. Düzenli spor yapmak ve ağrı bölgesine uygulanan masajda iyi gelebilmekte.

Adet ağrısına iyi gelen bitkiler nelerdir?

  • Zencefil : Adet sancısı için eskiden bu yana kullanılan bitkiler arasında zencefil yer almaktadır. Adet sancısını oluşturan prostaglandin seviyesini düşürmeye zencefil yardım eder. Bunun yanında adet olmadan önceki halsizlik ve yorgunluk hissinin azalmasına yardımcıdır. Zencefilin çayını yaparak bal ile tatlandırıp günlük 3 bardağa kadar içebilirsiniz.
  • Fesleğen : Oluşan adet ağılarına ve kramplara karşı etkin bir bitki olan fesleğen kafeik asit barındırır bu nedenle alerji kaynaklı ağrılara ve ağrıya neden olan faktörü hafifleterek iyi gelir. Fesleğeni bir bardak suda kaynatıp on beş dakika kadar demleyin günlük bir bardak tüketebilirsiniz.
  • Papatya Çayı : Bulantı ve kusmaya, şişkinlik ile hazımsızlığa, iştahsızlığa iyi gelen papatya çayı ayrıca kasılmaları azaltma etkisi de bulunmaktadır. Adet döneminde oluşan kasılmalara doğal antispazmodik etki sağlamaktadır. Ağrınız şiddetli ise günlük 3 bardağa kadar kullanabilirsiniz ancak papatya çayı iyi bir uyku getirici olduğunu da unutmayınız.
  • Maydanoz : Maydanoz adet döneminde oluşan ağrıları hafifletmede etki bir bitkidir. Çünkü içerisinde apiol ve myristicin barındırmakta. Düzensiz olan adet periyotlarını da düzenlemede yardımcıdır. Adet ağısına ne iyi gelir konumuz ile ilgili sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız adet döneminde cinsel ilişki konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM